PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Neonikotynoidy charakteryzują się dużą trwałością w środowisku, co powoduje, że dawki, jakie dostaje pszczoła mogą być znacznie większe od stosowanych wg instrukcji środka. Udowodniono, że bardzo niskie, trudne do wykrycia stężenia substancji mogą wywoływać zaburzenia wpływające na kondycję rodziny pszczelej, i ginięcie całych rodzin. Jaki tu ma byc kompromis? Żywność dla czlowieka czy kasa dla Bayera?

pszczelarz, 2013-03-22 17:07:10

najnowsze badania zalecają ograniczenie stosowania neonikotynoidów. Badania wskazują, że niektóre neonikotynoidy stanowią duże zagrożenie dla pszczół. Substancje te obniżają odporność pszczół na różne choroby, upośledzają ich pamięć i orientację, utrudniając powrót do ula, i po wodują trudności z utrzymaniem odpowiedniej temperatury w gnieździe.
Komisja Europejska wydała 3 mln eur na badania dotyczące przyczyn śmiertelności pszczół. Projekty w 17 państwach Unii Europejskiej trwaja od 1 kw. 2012 r. do 30 czer. 2013 r. Zobaczymy.

badacz, 2013-03-22 16:56:58

Są merytoryczne argumenty w postaci badań panie bayerancki doktorze, wyniki te były publikowane w najwiekszych światowych mediach min.
http://www.nytimes.com/2012/03/30/science/neocotinoid-pesticides-play-a-role-in-bees-decline-2-studies-find.html?_r=1&

http://www.bbc.co.uk/news/science-environment-17535769

Na rynku są inne zaprawy nasienne, które nie są oparte na neo, ale również nie są produkowane przez bayer ani syngente. Oferują je inne koncerny - konkurencja.

O pieniądze dla Bayer i Syngenty tu chodzi, o nic więcej.

chemik, 2013-03-21 10:06:04BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Rzepak musi sam dojść takie jest moje zdanie chyba że zachwaszczenie ktoś ma Pamiętam ładnych kilka lat temu znajomy potraktował rzepak...

lokizom

Kolego @barts odnośnie rzepaku mam ten sam dylemat, aż nie śpię. Ale jestem już nastawiony na desykacje