PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Wiesz małorolny to by był świetny sposób an pokazanie UNII w jak błędnym kierunku podąża z polityką(zazielenienia,odłogi orzechy włoskie plonujące dopłatami i.t.p..
Może chociaż podzieliła by dopłaty:na te dla producentów i na te dla kombinatorów.
Tylko że zorganizowanie rolników ,aby wszyscy tak postąpili na razie jest niemożliwe.
Moooże kiedyś jak mocniej dostaniemy w du...

jach, 2013-04-02 19:50:15

Skoro rolnicy to dla wielu mieszczuchów skurwys..y , darmozjady, lenie, obiboki, nieroby itp itd to ja proponuję w tym roku posiać cokolwiek bez plonu wżiąć dopłaty a miasto niech żre szczaw i mirabelki z torów

małorolny, 2013-04-02 15:58:33

pitu chyba przesadzasz w drugą stronę. Sam powinieneś się puknąć w ten zakuty, zawistny i pazerny łeb - zamiast ciągle czepiać się "tych co mieszkają na wsi". Ja też mieszkam w mieście i dojeżdżam do swego gospodarstwa. Ale znam też wielu wspaniałych rolników mieszkających na wsi. Mam pola i kawalek zagajniczka przy drodze powiatowej-wygląda to strasznie.Usiłowałem sprzątać ,ale to syzyfowa praca i już się poddałem. Zatrzymują się na poboczu i wywalają wszystko do lasu i a pole.Wątpię aby byli to tylko "ci ze wsi".

jach, 2013-03-30 10:29:48

i do kościoła z rączkami złożonymi

@ndrzej, 2013-03-30 09:43:44

pitu to jest typowe dla polskiej wsi /sasiad sasiada gdyby mógł by zaiszczył taki jad taka zawiśc choc na zewnatrz wygląda to cacy

r, 2013-03-30 09:14:48

@pitu, nie myl teorii z praktyką.
nie ważne jest gdzie mieszkasz, ważne jak robisz. jesli sadzisz ekosady, ekotrawy i użytkujesz je książkowo to ok, gratulacje, możesz być z marsa. jeśli wjeżdzasz w nie rębakiem to jesteś cwaniak i tyle.
r. z marszałkowskiej to nie jest określenie mieszkańca miasta, jest to określenie cwaniaka którym głównym celem jest produkcja dopłat.

ps. co do śmieci...
nie znam rolnika który by śmiecił, znam dzikie wysypiska. znajdują się w nich faktury rachunki ze sklepów, itp podpisane ;) jeden wyrzucił nawet części samochodowe z przednią szybą z naklejką rej.

@ b2r spicy są skrzydełka z Kfc, a nawet hot & spice

arszczecin, 2013-03-28 12:17:45

@pitu spicy but true. Pozdrawiam

B2R, 2013-03-28 09:33:39

Typowa wieś.
Waszym jadem napas by batalion wojska.
Myślisz jeden z drugim, że jak sąsiad nie dostanie to ty dostaniesz więcej (takiego wała), prędzej urzędniki z Brukseli dadzą sobie premie niż ty dostaniesz. I jeszcze jedno: o ekologii i np. dopłacie ptasiej trzeba trochę poczytać (przynajmniej jakie są jej cele) a nie pieprzyć co popadnie. Jaka jest świadomość ekologiczna na wsi to widać. Brudasy i oszołomy, które np. butelki i worki z środków ochrony roślin wyrzucają gdzie popadnie (rowy, drogi, nieużytki a nawet rzeki - ci najwięcej pyszczą. No chyba, że uważacie że to miastowi wam zaśmiecają?
Czasami trzeba się puknąć w ten zakuty, zawistny i pazerny łeb - zamiast ciągle czepiać się "tych z marszałkowskiej".

Pozdrawiam
rolnik zwany przez niektórych z marszałkowskiej (tylko dlatego,że mieszkam w mieście), ale dojeżdżam do swojego gospodarstwa i (...) jak wszyscy.

pitu, 2013-03-28 07:32:59

grzesiek, mi nie chodzi o trawy , tylko ekotrawy, 2000 zł /ha a reszte mają w d... albo bierzemy sie konkretnie za wszystkich albo wolna amerykanka.

@baca56, miałem taki przypadek. gość, no prawie rodzina miał problemy finansowe, ojciec pożyczył mu jakiś grosz, wywiózł do roboty do de, aby gość spłacił dlugi. ja jego ziemię uoprawiałem dopłaty miały być 50/50. w pierwszym roku przychodzi i płacze " musze spłacać" no ok spłacaj. w drugim roku podobnie, w 3 przyniusł część jakieś 30 %, w 4 roku podobna kwota, w 5 roku przez ludzi donosi info zebym ja lub ojciec przyszedł przepisac ciągnik, jakis stary ursus, ktory nie pokrywal zabowiązań. ludzie roznosili informacje. no ok. prawie rodzina wiec czekamy. zaorałem część jego pól, po całości dałem obornik ( pierniczone koszty transportu ) wysyłam traktor do dalszej orki, a tu facio zboże sieje. do pracownika rzecze, papier synku masz??
wkur..iony pisze papier, z nazwiska podpisany donos do armiru ze to nie on uprawiał a ja. niosę do gostka z informacją że ma tydzień na rozliczenie ( taki szantaż emocjonalny, mysle przestraszy sie i w zębach złotówy przyniesie, bez planu na dalsze działania ) , dałem mu jakiś czas. z jego strony kpiny przez wieś idą. wiec z papierem do agencji. przesłuchania. świadkowie, protokoly szacowan na mnie.
po jakimś czasie przychodzi członek rodziny i mówi że ten gosć trzymie go za jajc a, abym wycofał sprawę. spuściłem z tonu. arimr ustaliła że pomiędzy nami były jakieś rozliczenia finansowe, ale ja tylko świadczyłem usługę na jego polach, siałem, orałem, nawoziłem na własny koszt i zabrłem plony. ale uprawa była gostka, on podejmował dacyzje co i gdzie bedzie zasiane ;) więc jaki z tego wniosek? zagrał va banque i wygrał. jak chcesz cos takeigo zrobic idź do końca.

ps. najlepsze. gość chodzi po wsi i opowiada jak mu sie powodzi, euro przywozi, kasiora z dopłat wpada. gdzieś podczas jakiejś rozmowy pod sklepem gs mówi róbcie tak jak ja, na co drugi z sąsiadów po piwku rzecze: nie każdy ma w rodzinie arszczecina :) .

w drugiej wsi mam takiego rolnika, sołtysa ( zbyszek pozdrawiam ) koszę mu łąki, zbieram, on pomaga przy kuku. dzwonie raz do niego i prosze o pomoc w zgrabianiu. jego odpowiedz: za ile??
ile ma czasu, bo obiadu jeszcze nie jadł ;) amen

arszczecin, 2013-03-28 01:02:19

Rozumiem argumenty gospodarstw mlecznych, jednak w obecnej sytuacji wykluczenie gospodarstw "niemlecznych" z dopłat do użytków zielonych spowoduje przerzucenie się tych gospodarstw na "czarny ugór", co jeszcze bardziej zaprzecza rozsądnej produkcji rolnej. Przypomnę, że "czarny ugór" to też JPO + UPO.

Grzesiek, 2013-03-28 00:11:49

@arszczecin Wiesz, nie lubię kapusiów, ale czasem myślę, czy nie zacząć pisać doniesień na tych kombinatorów. I nawet podpisywać je imieniem i nazwiskiem. Też jestem krowiarz, i krew mnie zalewa jak na to patrzę.
OK, jeśli posiadacz ziemi jet normalny, to znaczy przynajmniej on kosi - ja zbieram. Albo jeśli zapłaci choć za koszenie. I miejscowi "eks-rolnicy" z reguły na to idą. Ale .uje z miasta odgrywają panów i wolą wydać na koszenie bijakową (więcej ropy) niż zapłacić za koszenie rotacją czy dyskiem. Z czystej nienawiści do stanu rolniczego.
Na dodatek mamy w okolicy plagę derkacza :-)
Normalny rolnik owszem, zgłosi kawałek, ale nie za dużo, bo trzeba gdzieś paść i zrobić paszę. Natomiast ci z Marszałkowskiej mają pozgłaszane po 100% na podstawie lipnych ekspertyz.
Ekologia i ochrona środowiska to naprawdę słuszne idee, ale taki sposób realizacji zatrąca sabotażem....

baca56, 2013-03-28 00:05:17

@w-40,
jeśli tak będzie ekotrawa zasiana to ja ją będę kosił, za free. "równarka" potem wały i ok. ale jeśli ją sieją w tarzelówkę i sruu to ja to mam gdzieś :)

http://www.green-grass.com.pl/index.php?action=galeria&p=2

arszczecin, 2013-03-27 23:49:29

@w-40, ja mam takich trawiarzy w pip, tylko myk jest jeden nie wiem czemu ( pewnie $) ale wszyscy ci oni , nastawili się na koszenie pierwsze w sierpniu, pomijając wart pokarmowe tych traw, ale zbijanie traw rębakami prowadzi do zachwaszczania innych łąk. masakra jakaś. jak barszcz siosnowskiego rozplenia się to.

druga sprawa, może z mojej str jest to stronnicze, bom krowiarz, ale jaki jest sens płacenia do uż zielonych jeśli z tych użytków zielonych nie korzystamy. rozumiem gdyby powstawały nowe gosp mleczne czy tez mięsne. ale to nie ma żadnego sensu, brak jakiejkolwiek polityki. płaćmy za coś, co spowoduje zmiany, a tak... ja jako producent mleka nie mam szans na rozwinięcie hodowli gdyż , cwaniaki idą na łatwizne. 500-600 ekotraw. no bez przesady.
gdyby naprawdę to szło jeszcze w parze z hodowlą.

a i jeszcze jedno. w zeszlym roku wpada facet i proponuje żeby mu wykosić i wziąć "produkt". mówię mu ok, 100 zł/ha i ja zabieram, pod warunkiem że "łąka" jest równa. wjechałem osobówką, niektórzy widzieli co ta osobówka potrafiła :) i nie dało się jechać po tej trawie na 1 bez gazu, plomby wypadały. więc no kiego czorta niszczyć kosiarkę, podbieracz dla trawy koszonej w sierpniu. na pyt czy kamienie zbierali, czy włókowali pokazuje się ironiczny uśmiech.
\cytując klasyka : nie idźmy tą drogą.

ja bym zrobił jedno. obowiązkowe zgłoszenie do arimru terminu koszenia, jak ze szkodami łow. tydzien przed, lotne kontrole wykryłyby czy to było koszone czy bite, oszczedność do budżetu na premie dla osłów gwarantowana

arszczecin, 2013-03-27 23:42:23

@w-40 Tak, ale zwróć uwagę ze: 1. dopłaty trafiają wówczas nie do rzeczywistego użytkownika, tylko do "posiadacza", który w ten sposób za frico realizuje "unijną rentę gruntową", tak rodzi się nowy unijny feudalizm 2. Biorąc pod uwagę, że w UE średnio połowa przychodów rolniczych to dopłaty, to wiesz, że nie da się opłacalnie uprawiać czy hodować bez dopłat. Trzeba być naprawdę bardzo pracowitym i mieć farta żeby wyjść choćby na lekki plus bez dopłat. 3. Gdyby zlikwidować ten patologiczny mechanizm, to ziemia, która dziś jest zablokowana przez "pozorantów" (czyli pozorujących rolnictwo) i trafiłaby do rolników, jej ceny by spadły i dostęp byłby łatwiejszy, także do dzierżaw..
4. Poza swoimi i dzierżawionymi 100 ha zapieprzam też na jakichś 40 - 50 ha właśnie tak - na zasadzie że "to sobie chłopie pozbieraj za darmo". Efekt: zaczyna brakować ropy (limit zwrotu akcyzy), zaczynam przekraczać dopuszczalną obsadę, jak potrzebuję kredytu, to ta cała nieformalna nadwyżka się nie liczy, itd, itp. 5. Planując rozwój gospodarstwa muszę mieć pewność co do podstawowego środka produkcji jakim jest ziemia chociaż na kilka lat do przodu. Nieformalne układy żadnej pewności nie dają.

baca56, 2013-03-27 23:39:55

@ napewno nie jest to sprawiedliwe . ale z doświadczenia wiem że ci co koszą kosiarkami bijakowymi bardzo chętnie oddadzą ci pokos za wykoszenie .

w-40, 2013-03-27 23:15:27BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

Jarki, zalezy pod jakim kątem spojrzeć. Jeśli pod kontem rolniczym, tak spiereić. Jeśli pod kontem pzł to wzmocnić. Tam jest walka drużyn....

jarki

To tak jak zwykle czy w Warszawie czy też w Brukseli  Co by tu jeszcze spie..olić