PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

,,Ale to juz było"- serwatka, młuto . flaczki itp.
Pracochłonność. Gdybym to nadal kontynuował, musiał bym przyjać pracownika-30000zł / rok.
do tego koszty energii, transportu, uciążlwośc dla środowiska.
Moja filozofia obniżenia kosztów, leży w dywersyfikacji zasiewów. + premix.
Do tego dobry materiał genetyczny.
Pozdrawiam M

Marian Szeja, 2015-05-20 09:19:02

Było na mokro teraz jest na sucho ,nie wiem, teraz granulat pełno porcjowy 17,5-18,5 % białka i jeszcze mi się nie udało wykarmić tucznika w mniej niż 4 miesiące 2,5 kilo paszy na 1 kg przyrostu ,kombinuje na różne sposoby ,ale jak by nie patrzył to koszt do 300 zł mniej więcej waga tucznika 110-115 morze ktoś ma lepsze rady ..pozdrawiam ...

maxio, 2014-10-20 20:41:29

żeby była odpowiednia mięsność to musi byc dobre białko,a białko kosztuje.Zejść obecnie w tuczu w kosztach pon 4 zł za kg żywca jest bardzo trudno,do tego koszt prosięcia lub koszt jego wychowu i jest po temacie!

ekojajo, 2013-04-16 20:56:39

jacuś a jakie komponenty dajesz??? to czemu to wogole po co sie wziales za tucz na mokro

poplak, 2013-04-14 22:11:18

nie tak dawno w farmerze byl artykol o karmieniu na mokro ,oszczednosci na paszy jakies sa- sam stosuje to widze, ale rzedu 10% niestety tucz jest dluzszy i system zywienie tez drozszy no i trzeba miec blisko i tanio produkty uboczne z przemyslu spozywczego.

jacus, 2013-04-14 21:39:35

duńczycy są udziałowcami ZM i jak cena jest niska to dywidenda wyższa bo zakład ma większy zysk do podziału

jarki, 2013-04-12 13:02:36

Jakos niemcy hiszpania dania ciagna glownie na zywieniu na mokro tylko u nas wszyscy pakują mieszanki pełno zbożowe. nie ma co oszukiwac ze tucznika produkuja taniej niz my

123, 2013-04-12 10:30:01

16803 - to nie są odpadki mowi sie na to tylko potocznie odpadki przemysłu rolno-spozywczego, serwatka młoto serki chleb ciastka czekolada to materiały przemysłu spożywczego przeznaczone na cele paszowe zakłady zazwyczaj sa pod kontrola IW i one musza pilnowac aby te "odpadki nadawały się na cele paszowe" rolnik musi to jedynie bezpiecznie przechowywać

Bardzo wazne, 2013-04-12 10:02:30

ostatnio to z ceny schodziły ale ubojnie !
tak to inwestycja na lata ja też swój zmodernizowałem a teraz stoi pusty i trzeba będzie go znów modernizować a raczej adaptować tylko sam jeszcze nie wiem na co ??

jarki, 2013-04-12 09:55:04

caza a Ty co myślałeś że swinie to inwestycja na 20 lat?
swinie to inwestycje wielopokoleniowa nie robi sie tylko dla siebie
poza tym bardzo dobry moment na inwestycje wystarczy sie skrzywic a firma od razu schodzi z ceny

kazek, 2013-04-12 09:46:46

2 mln to niedużo, w ubiegłym roku za tyle kupiłem ciągnik, kombajn i siewnik. Do rolnika: nie przejmuj się małorolnymi krzykaczami co na wszystko wiedzą najlepiej! Pozdrawiam!

rob_robby, 2013-04-12 08:35:24

kiedyś było na mokro to propagowali na sucho bo taniej, szybciej, łatwiej teraz odwracanie kota ogonem. swoją drogą to jeleń z niego ze szok 2mln + odsetki - moze prawnuki to spłacą

caza, 2013-04-11 23:48:58

@16803 o czym ty mówisz??? chyba ci sie z mączką pomyliło a nie produktami ubocznymi przemysłu spożywczego. Nie wypowiadaj się jak się nie znasz.

Jeśli chodzi o artykuł to żenada na całego. proszę o dokładne wyliczenia w jaki sposób koszty żywienia spadną o 50% ???
Znam kilka chlewni z żywieniem na mokro i żywienie jest tańsze może o 20% to też zależy od dostępu do surowców.

I jeszcze jedno apropo surowców teraz są względnie tanie ale niech powstanie jeszcze trochę tych instalacji to żywienie na mokro będzie tak samo opłacalne jak zbożem.

luk, 2013-04-11 21:55:54

z tego co wiem to w UE i Polsce nie można skarmiać odpadków spożywczych, jak IW zobaczy artykuł to całe stado do utylizacji. Ciekawe komu podziękuje wtedy ów rolnik

16803, 2013-04-11 21:33:59

Ale się uśmiałem czytając ten propagandowy artykuł :D Koszt wyhodowania świniaka 150zł!!! Koszt modernizacji budynku chlewni 2mln zł!!! Co za frajer z tego chłopka... Za 2 mln złotych to by można żyć w luksusie aż do śmierci, po co w gnój i smród inwestować taką sumę, przeciez to się w Polsce ani za 100lat nie zwróci. A gdzie wydłużony okres tuczu, gdzie cena zboża, które w tym roku z powodu pogody podskoczy o niewiadomo ile, itp, itd. Wystarczy wziąć kalkulator do ręki. Niedługo zaczną świnie karmić torfem i koszt będzie wynosił 1zł.

leśny, 2013-04-11 18:45:39



BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Rzepak musi sam dojść takie jest moje zdanie chyba że zachwaszczenie ktoś ma Pamiętam ładnych kilka lat temu znajomy potraktował rzepak...

lokizom

Kolego @barts odnośnie rzepaku mam ten sam dylemat, aż nie śpię. Ale jestem już nastawiony na desykacje