PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Polak i przed komuną nie za bardzo umiał współpracować. Myślisz, że w Niemczech jest takie cudowne prawo? Jest podobne do naszego i tamtejszy prezes spółdzielni też przed nikim nie odpowiada w razie niepowodzenia. Jedynie karnie jeżeli popełnił przestępstwo. Przypomina, że prezesa spółdzielni wybierają jej udziałowcy czyli... rolnicy. Jeżeli 3/4 rolników olewa sprawy spółdzielni a prezesa wybiera tylko garstka, której musi się później odwdzięczyć za to wiadomo dlaczego później są problemy. Niestety ale jeszcze minię trochę czasu zanim polscy rolnicy nauczą się właśnie takiej spółdzielczości jak to jest w Niemczech i prawo na pewno temu nie przeszkadza.

Vader, 2013-06-10 10:42:29

bo prezes powinien zarabiać nawet krocie ale to musi być ułamek procenta od dochodu wtedy zacznie myśleć przyszłościowo ;)
a nie stała pensja plus dodatki

jarki, 2013-06-10 09:26:36

A gdzie Polak miał się nauczyć współpracy- w komunie?. Teraz nie dano mu też szansy zabierając to ,co budowali . Prawo też nie pomaga ,bo mamy przykłady prezesów spółdzielni np. mleczarskich,czy mieszkaniowych ,,którzy mają w nosie właściciela publicznego i robią z jego majątkiem co chcą a odpowiedzialności żadnej. Byłem w Niemczech na wycieczce w spółdzelni rolniczej gdzie oprowadzał nas prezes i wszyscy pracownicy koło niego tańczyli. Przeżyliśmy szok jak przyjechał rolnik-udziałowiec który nas zaprosił. To prezes zrobił się malutki i skakał w koło swego pracodawcy.U nas załóż spółdzielnię zatrudnij prezesa on zapuści zadłuży i sprzeniewierzy twój majątek niegospodarnością i nic mu nie zrobisz -bo tak stosuje się (może nawet dobre) prawo,

stary, 2013-06-10 07:54:58

Taa... Już widzę jak na początku lat 90 rolnicy współpracują będąc właścicielami zakładów. Mimo upływu ponad 20 lat i tak na wsi można bardzo często zobaczyć jak sąsiad z sąsiadem tylko w sądzie rozmawia a maszyny kupione przez wieś stoją rozwalone w krzakach bo jeden zepsuł a reszta nie chce naprawiać.

Vader, 2013-06-09 22:58:27

@stary wyjaśnił to bardzo dobrze dlaczego nie jesteśmy konkurencyjni gdy cena jest na krawędzi opłacalności
wina oczywiście jest po stronie rządzących wszystkich z prawa lewa i środka
bo zakłady wokół rolnictwa budowaliśmy my i nasi rodzice ale trzeba było je dokapitalizować a stan państwa wtedy był taki jak zdrowie Mazowieckiego więc szukano inwestorów bo jaki rolnik w tamtych czasach miał pieniądze na udziały
na zachodzie ta sytuacja trwała wiele lat a u nas zrobiono to bardzo szybko i oczywiście byle jak

jarki, 2013-06-09 22:39:08

w Niemczech czy Francji cała otoczka rolnictwa należy do rolników (ubojnie ,przetwórnie ,elewatory ,młyny itp.) ,bo mają udziały.Tam się nie martwią ,że spada cena świń czy zboża, bo więcej zarobi rzeżnia ,czy młyn i odbiorą to sobie w dywidendzie. Nas okradziono z całej otoczki przetwórczo-handlowej i pozostała nam tylko produkcja, Do tego dodać to co podawali poprzednicy-i nie mamy głosu bo nie jesteśmy konkurencyjni,

stary, 2013-06-09 20:51:02

Tylko pogratulować naszemu rządowi prawidłowej polityki rolnej!

A. Krzak, 2013-06-09 19:20:00

ja wiem ile sprowadzamy za DUŻO . ja tam wczoraj ubiłem swojego świniaka 12 schabowych na raz zjadłem piwem popić musiałem bo bym sie wzdoł i po nocach weterynarza by musieli wzywać

ukasz, 2013-06-09 16:47:44

szarak, w grudniu znajomy mówił tak:
świnie -
kury -
krowy -
biogas super gut.
tylko jeśli weźmiesz pod uwagę całę gosp to wychodzi taniej. większe dopłaty obszarowe, niższe koszty paszy, gnojowica zamieniona na prąd, lub gaz, ciepło do ogrzania. rachunek ekonomiczny wyjdzie całkiem inaczej niż u nas. z resztą twojej wypowiedzi się zgadzam.

tam jest duzo niższy koszt prądu, dużo wyższa cena ziemi, ale oni ziemię dzierżawią, wielkim plusem jest stan dróg ( tam gdzie byłem to polne są bajka ) a co za tym idzie "nie pękanie" maszyn, i pare złotych zawsze zostanie.

w czerwcu 2011 r mówili tak
świnie -
krowy -
kury gut
biogas gut ( dopiero zaczynali produkcję ) .

więc jesli spojrzysz tylko na świnie to im sie to też nie opłaca, nie pyatłem ile dokłada bo to nie moja sprawa, ale całościowo nie wyglądało to źle, skoro chcą budować 2 biogaz.

arszczecin, 2013-06-09 11:19:29

@arszczecin jak to możliwe że mają tańszą pasze? czy ta pasza jest inna niż u nas? skoro nasze zboże jedzie do nich , a soje sprowadzają tak samo jak my za świata , a co do dopłat to ponąć w całej uni nie ma dopłat do świnek , (nie należy wiazać obszarówek z swinkami ) Ja mam takie wrażenie że my mamy słabsze wyniki mniejszą efektywność , mniejsza ilość odchowanych prosiąt od lochy , potrzebujemy więcej paszy na kg prztrostu . U nas jest duże rozdrobnienie produkcji i te małe stada o niskiej efektywnosci gdzie sprzedają tylko do pośredników są likwidowane, następne to tucz w systemie otwartym i to sprowadzonym warchlaku , gdzie pośrednik bierze marże wyższą od potencjalnego zysku z tucznika.

szarak, 2013-06-09 06:59:26

ale z gnojowicy dodatkowo robią prąd który sprzedają więc tak na prawdę na świniaku zarabiają więcej... i wygrywają konkurencję...

mrówka123, 2013-06-08 16:40:49

szarak, ale mają dużo niższe koszty np prądu, niższe koszty paszy przez większe te co nie mamy mówić :) plus madrzejszych u władzy......
mam znajomego w niemcach z 4000 szt swiniów , w grudniu miał tylko ok 2000

arszczecin, 2013-06-08 16:38:25

jak to jest że u nas się nie połaci a w niemczech tak? ceny są porównywalne , koszty pasz też, oni mają nawet wyższe koszty roboczo godziny. tylko nie mówcie że mają wyższe dopłaty .

szarak, 2013-06-08 15:44:13

Polska jest neokolonią, czyli ma być dojona.
To jest planowe działanie.
Więcej pod linkiem
http://www.tygodniksolidarnosc.com/2011/12/5_pol.htm

profesor, 2013-06-07 22:23:25

Żałosny jest ten kraj. Wyroby przemysłowe importujemy z Chin, mięso z Niemiec, może najlepiej oddać się w zabór NIemcom? Skoro nie potrafimy porządzić się sami, to do dobrobytu dojdziemy jako niemieckie pachołki? Sprawę można przedyskutować z tureckim robotnikami, którzy jakiś czas temu zostali zaimportowani do Niemiec.
Co możemy zrobić, żeby to się zmieniło?

_ja_, 2013-06-07 19:25:49BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Grójec rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Nowy Prażmów rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia
    • Janki rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia
    • Piaseczno rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

men2face

W tym sezonie najwazniejszy byl termin siewu.

Marecki

Bo nie masz okopowych ;)