PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • jarek 2013-08-16 22:08:34
  nie pisz więcej
 • kissmy... 2013-08-16 22:01:13
  ARiMR i tak przerzuca te wnioski, więc można by znacząco poprawić wyniki "szacunków" GUS, rolnikom również takie informacje się przydadzą, a PSPO zapewne byłoby skłonne nawet za to zapłacić, gdyż obecnie ocena powierzchni zasiewów oraz plonów sporo ich kosztuje
 • rwr 2013-08-16 15:36:27
  W roku 2010 był podobno bardzo dokładny Spis Rolny , na który wydano miliony ? Czyżby przeprowadzili go laicy ,którzy nie odrózniają rzepaku od buraka lub żyta ? Dlaczego spisy nie jest w kompetencjach ODR-wów ?
 • Łukasz 2013-08-16 09:40:06
  Pan dr inż. Lech Kempczyński powinien jednak odszukać w sobie nieco pokory. Podane wartości są jedynie szacunkami, różna była w ich przypadku wielkość badanej grupy i metodyka badania statystycznego. Wykonywane były zapewne w różnych okresach roku (szacowana powierzchnia przeznaczona pod zasiewy będzie zawsze odbiegała od powierzchni końcowej tj. zbioru).
  Dodatkowo dokładna wiedza w tym zakresie byłaby szkodliwa dla rynku ponieważ sprzyjałaby spekulacjom oraz zmowie cenowej. Pan doktor prezentuje stanowisko Stowarzyszenia Producentów Oleju czyli podmiotów skupujących i przetwórców. Z punktu widzenia producentów rzepaku stanowisko to jest szkodliwe ponieważ posiadając dokładną wiedzę na temat skali krajowej produkcji producenci zrzeszeni w PSPO są w stanie manipulować cenami działając na szkodę rolników -plantatorów rzepaku. Instytucje Państwowe kierując się równością obywateli wobec prawa nie powinny w podobnych przypadkach zakłócać mechanizmów wolnorynkowych (np. przekazując bardzo szczegółowe informacje wpływające na wysokość cen skupu rodzimych płodów rolnych).
  Pragnę zauważyć, że plantator, który podjął jesienią decyzję o zasianiu rzepaku do żniw nie ma już praktycznie wpływu na powierzchnię (poniósł nakłady na siew, nawożenie, ochronę roślin) w związku z czym niezwykle rzadko decyduje się wiosną na zmianę gatunku uprawianej rośliny (poza przypadkami spowodowanymi zniszczeniem plantacji). Podmioty przetwórcze natomiast mają w tym zakresie dużo większe pole manewru, wielkość produkcji może być na bieżąco regulowana, możliwy jest import surowca. Mając to na uwadze nie widzę powodów aby instytucje takie jak np. ARiMR gromadziły dodatkowo szczegółowe informacje dla prywatnych podmiotów takich jak PSPO.
 • xxxx 2013-08-15 23:38:13
  Różne dane o powierzchni uprawy rzepaku – która jest prawdziwa
  można by lepiej manipulować ceną
  O TO CHODZI
 • lekarz specjalista 2013-08-14 15:04:03
  LAWEA, na odwykówę się zapisz! I to już!
 • LAWEA 2013-08-14 14:59:01
  Do wymiany szef min rol.Poprzednik był o niebo lepszy.Przywrócić .
 • krzysztof 2013-08-14 11:36:02
  KGHM Orlen PGE tam są ludzie władzy oni sobie krzywdy nei dadza zrobic a kto się liczy z ROLNIKIEM- NIKT! RZAD do wymiany!
 • nika 2013-08-14 10:32:45
  Dane o zasiewach z ARiMR powinny być tajne!!!
  To ja po to inwestuję w tym roku np w rzepak i j.jary aby w przyszłym roku rząd wiedząc ile mają go ludzie posiane obniżał sztucznie ceny?
  Gdzie tu swoboda działalności?
  Może zróbmy tak ze spółkami państwowymi od miedzi, energii elektrycznej itp? Wiedząc po ile miedź jest na rynkach światowych obniżmy ceny dla KGHMu?

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.81.183.183
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!