PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

"Stado jest objęte oceną użytkowości mięsnej przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego i z jego pomocą w ciągu 6 lat sprzedano ze stada 3 buhaje jako rozpłodniki "...brawo, brawo, ostrą selekcję trzyma związek i byle czego do polskiej hodowli nie puści. Dla selekcjonera specjalna hodowlana premia się należy...

złotytechnik, 2013-10-15 12:58:39

@czips, @ekojajo, mówiąc ze kryję bykiem nie weterynarzem miałem na myśli, że nie był on specjalnie dobierany na łatwość wycieleń (byk, nie weterynarz :).
Jasne, są różne hodowle, różne warunki utrzymania. Sam myślę o tym, żeby spróbować zrobić w końcu klasyczną towarową krzyżówkę Salers x Charolaise.
Tylko ze u mnie inseminacja nie wchodzi w grę z przyczyn organizacyjnych, a z kolei buhaj sprawdzony na wycielenia kosztuje za drogo, więc kryłbym nieznanym.
I tu bym się już trochę obawiał o wycielenia jałówek. Rozwiązaniem byłyby dwa stada, jedno kryte Charolaisem, drugie (w tym jałówki) Salersem. Tylko: jałówki młodsze to trzecie stado, buhajki czwarte stado i trochę tego za dużo się robi...
Osobiście nie miałem doświadczeń z Charolaise, ale sąsiedzi mieli trochę takich krzyżówek i raczej z tego schodzą.
Ale zapewne zadecydowały względy o których powyżej, poza tym Charolaise, aby zrealizować potencjał wzrostowy potrzebują lepszego zywienia.
Podsumowując: najważniejszy jest dobór odpowiedniej rasy/krzyżówki do warunków konkretnego gospodarstwa.
Jeszcze jedno: czips, co miałeś na mysli pisząc ze Salers jest liczony jak Hf ? Bo z mięsnością jest wprawdzie nieco gorzej, niż u LM, ale różnica nie jest taka duża. Ja za swoje dostaję takie same ceny jak za LM (jeśli sprzedaję handlarzom).
Pozdrawiam!

baca56, 2013-10-08 08:56:47

Idąc tokiem myślenia bacy56 to Francuzi nie mają co robić tylko odbierać trudne porody u charolaisów...Baca ja wiem ze Salersa jest liczony jak Hf, dlatego 90% Salersów we Francji jest kryte charolaisem i to fakt...Każda rasa ma swoją specyfikę i wszystkiego trzeba się nauczyć ale jak rozmawiam z innymi hodowcami np.Limousine to też mają trudne porody i jakoś nikt nie pisze że Limousine mają trudne porody , a o charolaisech tylko to się pisze według mnie to juz przeszłość a powinno się pisać ze to spokojna rasa ze byki rosną jak na drożdzach i żadna inna im nie dorówna

czips, 2013-10-04 09:13:43

Absolutnie na łatwość wycieleń nie ma wpływu zapłodnienie naturalne czy inseminacja,podstawa to budowa matki,jej żywienie a przede wszystkim ruch i jeszcze raz ruch na świeżym powietrzu .
No nie piszę tu o doborze odpowiedniej rasy,gdy oszołom kryje jerseya charolaisem

ekojajo, 2013-10-03 10:07:48

@czips na niżu i owszem charolaise, ale na pogórzu Limousine, a wysoko w Masywie Centralnym Salers, poza tym sporo lokalnych, dobrze zadomowionych ras.
Ja mam salersy, kryję bykiem, nie weterynarzem i naprawdę nie wiem jak się krowa cieli... A w bezproblemowe wycielenia "Szarolków" nie wierzę...

baca56, 2013-10-02 22:56:06

Wiadomo że rolnicy sami wyhodowują jałowice na przyszłe matki, bo kto da tyle kasy za młodą jałówkę. Sami wypieramy Hereforda - Limousinem.

lubelskie, 2013-09-30 21:25:23

A ja mam charolaise i nie wiem co to wycielenia, same się cielą bez niczyjej pomocy...krowy są inseminowane francuskimi buhajami , które nie są z nimi spokrewnione i mają łatwe wycielenia choć dzisiaj byki z inseminacji nie dają dużych cieląt , teraz czekam na nasiona sexowane na byczki zobaczymy jak mi z tym pójdzie ;]...Charolaise rasa która jest naprawdę warta polecenia do tego bardzo spokojne ...KTO BYŁ WE FRANCJI TO WIE ŻE TAM NA ŁĄKACH JEST BIAŁO OD CHAROLAISEÓW , A LIMUSINE TO JEDNO NA DZIESIĘĆ

czips, 2013-09-28 21:21:21

Widocznie nie powapnowali ścian

JKC, 2013-09-28 12:02:45

@Tomasz Piotrowski, pokaż zdjęcia ich budynków inwent.

arszczecin, 2013-09-28 10:57:41BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wrocław rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

ikcomas

i 2 tony po 1500, dobrze by było żeby coś zostało a nie tylko przedplon

miwigos

Jak ktoś nie zaorał to już nie zaorze ,prawie wszystko już dostał co będzie to będzie