PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • miastowy 2013-11-08 12:34:52
  trzymajcie dalej,macie prawo ale też musicie wiedzieć że:
  W przypadku podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską i otwarcie strefy wolnego handlu na Ukrainie otworzy nowe możliwości nie tylko do Europy, ale także Bliski Wschód. Było to podczas okrągłego stołu "Rozwoju ukraińskiego rolnictwa w kontekście integracji europejskiej", powiedział przewodniczący Konfederacji Agrarnej Ukrainy Leonid Kozachenko, służba prasowa ZAK.
 • Vader 2013-11-06 23:16:24
  @s
  Ale co Cię obchodzi za co miastowy kupi chleb z Ukrainy? Gospodarska to nie tylko rolnictwo ale też przemysł. Sam sprzedajesz zboże na eksport, kupujesz sprzęt zachodni i się usprawiedliwiasz. Gdy @miastowy chce kupić sobie pszenicę z Ukrainy bo jest tańsza to wieszasz psy na nim bo nie chce dać zarobić polakom i chce ściągnąć odpady. Najpierw zacznij od siebie wymagać a później od innych bo sam nie dajesz polakom zarobić a innym każesz polskie kupować.
 • ukasz 2013-11-06 18:40:11
  @s żalisz sie czy chwalisz bo trudno cie zrozumiec po za tym że wyżarłeś sie na EU i dopłatach a teraz najgłośniej psioczysz
 • s 2013-11-06 17:28:57
  @vader miastowy -zero hipokryzji-przez lata miałem sprzęt polski, np agr. upr-siew. Famarol. Sprzęt niezły, można nim pracować, ale po 2 sezonach:popękały sciany siewnika, mocowania znaczników, rozbiły się nietulejowane otwory hydropaka. Po 3 sezonach : wyrobione tulejki wieszaka redlic (siały po 2 w jeden rządek) plastikowe obudowy aparatów wysiewających rozsypały się (złej jakości plastik).,mechanizm przekładania znaczników do wymiany itp itd..Bardzo dobrze funkcjonowała brona "cyclotiler"ale
  Słupsk montował kompletne Włoskie.
  Teraz mam komplet "Amazone" - siewy bajka, na czas 0 problemów. Polskie firmy nie produkują czynnych agregatów (bo Konskilde to nie polska). Miałem krukowiaka 2000l :2 razy pękł zbiornik (choć podobno włoski) 3razy leżałem (idiotyczny skrętny dyszel) -spawanie ,szalejący bez powodu komputer Meskomp, węże potopiły się w słońcu, pękające lance brak rozwadniacza itp. Kupiłem "Lemkena Eurtotrejna"3700l . Zero problemów- aż chce się pracować. Kupiłem też polską talerzówkę kompaktową firmy Grano-system za 20 tys składana 4,5m "Szark" ,bo nie chciałem płacić 80tys za prostą maszyne.i sprawdza się . Ale co ci będę tłumaczył, jak ty rolnictwo widziałeś tylko z okna pędzącego pociągu. Dodam ci tylko że tak w tamtym, jak i w tym roku swoją pszenicę wysłałem na eksport za euro i to mnie upoważnia do kupna maszyn z eksportu. A ty za co kupisz ukraińską pszenicę, nawet tą po 400 ? Swoich biurokratycznych bzdetów, ani kiosku z gazetami nie wyeksportujesz.
  Jestem przekonany, że vader i miastowy to ta sama osoba,bo poziom nienawiści do rolników i głupoty jest idiotyczny -ups przepraszam - identyczny.
 • miastowy 2013-11-06 10:10:39
  Czekacie na wyzsze ceny kukurydzy?

  Inwestycje kapitałowe w rolno-przemysłowego kompleksu (AIC) Ukrainy, biorąc pod uwagę wszystkie źródła finansowania w 2013 r. może wynieść 20 mld USD., Która jest o 5,4% więcej niż w ubiegłym roku, według Krajowego Naukowego Centrum "Instytut Rolnej Gospodarki." "Według wstępnych szacunków Instytutu, wartość inwestycji kapitałowych w produkcji produktów rolnych ze wszystkich źródeł finansowania, w tym roku osiągnąć 20 mld USD Wartość ta przekracza 2012 poziom o 4-5%." - Cytowany przez służby prasowej dyrektor centrum, Akademik Narodowej Akademii Nauk Rolniczych Ukrainy Jurij Lupenko.
 • vvojtas1 2013-11-06 00:48:28
  Valder
  Nieważne po ile pszenica tylko po ile żyto.
  Mops daje zapomogę i nie ma znaczenia czy utrzyma ona rodzinę czy nie. Założenia słuszne tyle że wykonanie nie te.
  Pracuje na etacie i wiem co to US poza tym prowadzę gospodarstwo więc wiem co to znaczy arimr więc nie wiem co Twoim zdaniem zobaczę.
  Może innych straszysz ale nie mnie.
  Jak chcesz umożenia to decyduje rada gminy a nie wójt a jeśli umorzy to w bip wisi sie kilka lat.
  Nie wiem dlaczego skoro kreujesz się na znawwce tematu tyle negujesz bez podania rozwiązania

 • vvojtas1 2013-11-06 00:29:38
  Valder hipokryzją zalatujesz
  Dafinicaj rolnik czy gospodarstwo niważna byle by była miarodajna
  Lepsze jest wrogiem dobrego a jak lepsze i tak jest złe to o co chodzi
  I odpowiedz na pytanie bo narazie kioskarz wybrałby 100zł krus i 18 dochodowego a takiej możliwości nie podałem więc skończ z hipokryzją skoro innym ją wpominasz.
  Negować każdy potrafi jednak czy nawet najlepsza opozycja potrafi wystawić się na krytykę i zaproponować jakiekolwiek rozwiązanie. Jeśli nie lepiej nich milczy.
 • Vader 2013-11-05 22:57:53
  I mówi to rolnik, który za dotację kupuje zachodni sprzęt... Trochę hipokryzją zalatuję.
 • s 2013-11-05 19:30:28
  Wydawało mi sie , że każdy nieuk wie, iż kupno pszenicy krajowej po 700zł/t jest korzystniejsze, niż nabycie ukraińskiej po 400zł/t. W cenie polskiej są podatki, środki produkcji, paliwa, transport, zarobek pracowników, wreszcie zysk rolnika. Wszystko to zostaje w kraju i napędza gospodarkę. W ukraińskiej za 400 jest tylko koszt . Nawet taki ciemniak jak "miastowy" powinien zauważyć, że rolnik niema żadnego wpływu na cenę zbóż w tym globalnym świecie. To nie rolnik spowodował, że w ubiegłym roku pszenice kupowano po 1000zł/t a w tym roku po 700. Nie mamy nic do powiedzenia i po ile sprzedamy - podobno decyduje rynek (w co nie wierzę). Decydujemy kiedy sprzedamy i ja dzisiaj podpisałem umowę, bo mam zobowiązania, a na dopłaty szybko nie mam co liczyć .
  Parametry (3 próby):LO-313 , 333 , 422 gęst.-83,3 , 82,5 , 84,3 glut.-30,0 , 29,8 , 33,4 białko-14,5 , 13,9 , 15,3
  Dziewczyna przywiozła wyniki prób i od razu zaproponowała-770zł/t loko gospodarstwo. Pszeniczka jedzie na eksport, bo parametry piękne (matoł "miastowy" tego nie pojmie, ale prawdziwi rolnicy docenią). Niech sobie miastowy i vader wpierdzielają ukraińskie zmiotki z Czarnobyla za 400zł/t a za chleb i tak zapłacą tyle samo, bo różnicę przechwycą importerzy, młynarze i piekarze. SMACZNEGO!
 • ukasz 2013-11-05 17:24:32
  poinformowanego nie ma bo z swoje kozy pilnuje żeby mu kali nie porwał
 • ja 2013-11-05 16:37:42
  Do poinformowanego.mazowiecki to był mosiek pejsaty który wykańczał polaków. Dobrze,że ziemia wyrównała z nim rachunki :)
 • Baanzi 2013-11-05 05:42:41
  Był niedawno artykuł w farmerze o zmniejszającej się liczbie KRUS-owców, więc mówienie, że przedsiębiorcy uciekają z ZUS do KRUS jest bezpodstawne. Trzeba się mocno pilnować, żeby z KRUS nie wypaść.
 • Vader 2013-11-04 22:58:23
  @vvojtas1
  "to sprawdź zasady gdzie każdy ma wyliczany zysk, a zysk rolnika wg jedynie słusznej metodyki GUS jest równoważny z przychodem z 1 ha przeliczeniowego (czyli nie są uwzględniane żadne koszty)."
  Nie ma rachunkowości nie ma jak obliczyć dochodu. Ale wychodzę z założenia, że jak ktoś ma ziemię to albo stara się próbować prowadzić to gospodarstwo, jeżeli mu się nie udaję to albo zmienia zawód i sprzedaję ziemię albo wydzierżawia. Jak firma nie przynosi dochodu to ją się likwiduje a nie prosi MOPS żeby rodzinę utrzymało.

  "Nawet się nie da bo nie ma pełnych danych. Pełna rachunkowość jest podstawą do wprowadzeni wydaje mi się prawidłowej definicji rolnika czyli mniej więcej takiej: osoba która ponad 50% zysków uzyskuje z działalności rolniczej"

  Nie wprowadzajmy definicji rolnika. Rolnik to nie lekarz, że powinien mieć jakieś wykształcenie i praktyki. Rolnik to osoba prowadząca samodzielnie gospodarstwo rolne. Lepiej stwórzmy definicję gospodarstwa rolnego, jego prawa i obowiązki. Jeżeli ktoś chce być rolnikiem, dekarzem i księgowym to nie zabraniajmy i nie kombinujmy.

  "Dziwię się bardzo że próbuje się takie rzeczy porównywać."
  Lepiej do kioskarza niż do Kowalskiego, pracownika Biedronki jak to wielu robi.

  "Poza tym jak już tak się wszystkiego czepiasz i wszytko jest takie proste to porównaj swoje faktury VAT z zakupu środków ochrony roślin i swój rejestr zabiegów jeśli czegoś nie popryskałeś na pole (brak wpisu w ewidencji) a nie masz tego w magazynie to istnieje duże ryzyko że mogłeś to nieprawidłowo wykorzystać a w tym wypadku to już nie kończy się tylko na mandatach i zabraniu dopłat ."

  Kioskarz też musi spełniać pewne standardy. Jak wprowadzą podatek dochodowy to zobaczysz co to znaczy US. Nie jest gorszy od ARiMR i ich wymogów.

  "Podatek rolny ma sporą historię ponieważ tak naprawdę jest to dziesięcina bo jak inaczej to nazwać- średni plon żyta z 1 ha przeliczeniowego =25 dt podatek rolny = 2,5 dt. Przez wieki w opodatkowaniu rolnictwa w Polsce niewiele się nie zmieniło. To może jak ktoś z 1 ha potrafi wyciągnąć więcej - lepszy plon, bardziej pracochłonne rośliny, chów zwierząt to system ten wspiera zaradność. Natomiast przekładając to na firmy to chyba żadna firma nie wytrzymała by finansowo 10% podatku od obrotu/przychodu zamiast podatku dochodowego a taki właśnie płacą rolnicy i to już od wieków niezależnie czy mają zyski czy nie"

  Porównywałem podatek rolny i dochodowy i wychodziło by podobnie. Jak pszenica była po 1100 to lepszy był rolny, jak teraz to dochodowy. Ale rolny ma jeden duży plus. Raz do roku dostaję decyzję z wysokością podatku, idę do gminy, wpłacam i mam spokój. Nikt mnie nie kontroluje, nie muszę się tłumaczyć. Jak z wójtem się dobrze żyje to potrafi go zmniejszyć albo i umorzyć. Poproś naczelnika skarbówki żeby Ci podatek zmniejszył.

  @s

  Dlatego zróbmy jeden system dla wszystkich. Czy Krusowski, czy Zusowski albo wcale. Dopiero później, że strażacy i górnicy idą na emeryturę wcześnie, a rolnicy płacą trochę mniej niż reszta. Żeby to było jasne i przejrzyste.


  Co do wyższości ZUSu nad KRUSem. To jednak zusowscy uciekają do krusu a nie na odwrót. Czyżby to byli idioci?
 • vvojtas1 2013-11-04 22:19:47
  do miastowy
  średnia pensja w ZUS ~ 4000zł minimalna składka na ZUS ~ 1000zł
  średnia pensja w KRUS (wg GUS czyli przychód bez kosztów które wynoszą na dzień dzisiejszy przy tej metodyce co najmniej 2000zł/ha) ~3000zł *8 ha = 24 000zł rocznie i koszty 16 000 rocznie zostaje 8 000 rocznie / 12 miesięcy czyli około ~650 zł / gospodarstwo (średnio 1,5 pełnozatrudnionego) czyli ~ 400 zł na osobę więc w porównaniu do ZUS powinno być ~100zł tyle w temacie i o co Ci chodzi.
  Mam nadzieję że nie o narzekanie i biadolenie chodzi bo to podobno robią rolnicy, a jak widzisz na tym przykładzie mają powody bo płacą porównywalnie do możliwości a emerytura średnia niższa ponad dwukrotnie, chorobowe to kilkanaście złotych na dzień, a emerytura tylko wtedy gdy razem z małżonkiem pozbędą się gospodarstwa.
 • s 2013-11-04 22:18:39
  miastowy- Tłumaczę ci, że nie możesz dostać należnych ci 9000 zł, bo zus musi opłacić tych, co nic nie wytwarzają ,a chcą 2- 3 razy więcej ,niż chcesz ty.
  Widzę, że taki tępy jesteś, że edukować cię nie ma sensu.
  Leczyć chyba już też nie.
FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!