PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@piorun - nie dziw się, że doradcy nie jeżdżą w teren - do chlewni czy na pole - nie ma na delegacje, zakaz wyjazdów no chyba, że za swoje (a przy pensji bliskiej najniższej krajowej doradca za często w teren nie pojedzie), albo jeśli rolnik pokryje koszty - takie są przykazy z centrali. Co do doradzania - no cóż ludzie są różni, jedni się przyłożą do swojej pracy a drugi oleje. Ja nie wyobrażam sobie aby źle doradzić, jeśli czegoś nie wiem na 100% mówię, że sprawdzę i oddzwonię bo nie jestem w stanie wiedzieć wszystkiego począwszy od uprawy roli (w tym także ogrodnictwo) na funduszach z UE kończąc, a ostatnio dochodzi jeszcze VAT, spółdzielczość. A rolnicy przychodzą z naprawdę rożnymi sprawami. Trudno aby jeden człowiek był wszechwiedzący - ważne aby wiedział gdzie poszukać odpowiedzi i być rzetelnym. A doradca z firmy handlowej lepiej doradzi jeśli chodzi np. o środki chemiczne czy pasze - on specjalizuje się zazwyczaj w jednej dziedzinie (choć jego wiedza też może być zawężona do środków proponowanych przęz jego firmę). Popatrzcie jak wygląda doradztwo na "Zachodzie" - tam doradca ma grupę kilkudziesięciu rolników a u nas jest jeden na gminę (przynajmniej w moim rejonie).

el, 2013-11-26 09:32:57

To ja mam szczęście na moim terenie doradcy z ODR-ów są naprawdę kompetantni, oczywiście też biorą wynagrodzenie, ale to chyba ich obowiązek jak w innych urzędach. Robili mi młodego rolnika, plan rolnośrodowiskowy, wszystko okey. Mam natomiast złe doświadczenia z firmą prywatne której zleciłem zrobienie mi modernizacji rolnictwa, firma wzięła kasę a jak przyszło do poprawek to następnie słuch o niej zaginął. Poszliśmy z mężem do ODR-u i za dużo mniejszą kasę pomogli, zrobili korektę, doradzili.

gosia, 2013-11-25 11:06:21

Po roku 2000 ODR-y odeszły od doradzania stricte produkcyjnego zajmując się głównie zajmując się głównie stroną administracyjno-prawną w gospodarstwie.Doradcy piszą wszelkie wnioski,prowadzą rejestry (oprysków, progr. rolnośr.),księgi rachunkowe, robią badania opryskiwaczy, a ostatnio szkolą się w prowadzeniu rozliczeń VAT z US. Oczywiście wszystko za opłatą.
Doradcy "wyjałowieli" (nie ze swojej winy) z wiedzy czysto produkcyjnej. Rolę tą przejęli doradcy z porządnych firm handlowych którzy mają już naprawdę dużą wiedzę (choć doradzają subiektywnie). Tak to przynajmniej wygląda w moim rejonie. Może to tak ma być?

s, 2013-11-24 19:05:16

Witam.
Mi doradcy z warszawskiego ODR-doradzali tak, że dwa razy prawie przez nich osiwiałem. Pierwszy raz sporządzony przez nich biznesplan miał takie błędy, że odrzucono mój wniosek o pożyczkę preferencyjną – miesiące przygotowań, popłacone zaliczki. Drugi raz okazało się, że zrobiony przez nich biznes plan działalności rolnośrodowiskowej nie zgadza się z przepisami ARiMR. W efekcie mimo, że zrobiłem wszystko jak należy muszę zwrócić kilkadziesiąt tys. zł. Mi grozi bankructwo, a im się teraz nawet nie chce odebrać telefonu.
Niestety, ich wiedza najczęściej jest głównie teoretyczna.

gość, 2013-11-24 18:42:05

Witam, mam inne zdanie dotyczące pracy doradców z ODR, w tej chwili jedyne służby chętne do pomocy, poradzą, napiszą pismo, podjadą na pole i wejdą do obory. Dlatego ja chodzę na szkolenia do ODR-ów, konkrety, fachowośc i zaangażowanie. Myślę, że doradcy z ODR to ludzie którzy za małe pieniądze służą nam rolnikom pomocą - znacie lepsze służby pomagajace rolnikom ?, ja nie.

maria, 2013-11-24 17:51:35

doradcy z ODR czekają na kasę, ale za co? Rolnik pyta dlaczego zwijają się liście kukurydzy w bardzo słoneczne i gorące dni, odpowiedź doradcy z odr, bo jest to odmiana meksykańska. Uczyć się a nie szkolić i doradzać. Od dziesięciu lat nie byli w chlewni, oborze czy na polu a chcą doradzać i to za jaką kasę. Ministerstwo rolnictwa to nie tylko ODR-y Panie ministrze.

piorun, 2013-11-23 16:36:01

Centrale ODR to luksus za który trzeba płacić ?

destr-oyed, 2013-11-20 19:07:46

Obiecanki - cacanki !!! Dyrektorzy i ich pupile wezmą sobie premie !!

dca, 2013-11-20 11:43:36

juz dziasiaj wam powiem, że zarobi ODR, a nie doradca.Tak jak do tej pory, za szkolenia CC, ODR z FAPY dostawał (przykładowo) za wykładowcę 2000, a doradca na rękę 400zł.Ktoś powinien się tym zająć, bo to są pieniądze "znaczone" i w całości powinny trafić do tego, do kjogo są adresowane

corso, 2013-11-20 09:51:06

ODR może zarobi, tylko ciekawe czy doradca?

el, 2013-11-19 08:11:41

Nie wiadomo czy to zapowiedzi będą miały przełożenie na poprawę bytu doradców z odr?

j.k., 2013-11-18 14:22:02BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Grójec rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Nowy Prażmów rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia
    • Janki rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia
    • Piaseczno rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

@przem-TU do 20 kwietnia jest czas na przesianie jęczmieniem- mój 88 letni stryj dziś oglądał rzepak na klęczkach, ciężko było Go...

ikcomas

Skąd Ty masz takie dane? Cukier? Tu chyba nie chodzi o węglowodany proste ale raczej o przyklejanie. Poza tym jeśli chodzi o te pędy boczne to...