PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@piorun - nie dziw się, że doradcy nie jeżdżą w teren - do chlewni czy na pole - nie ma na delegacje, zakaz wyjazdów no chyba, że za swoje (a przy pensji bliskiej najniższej krajowej doradca za często w teren nie pojedzie), albo jeśli rolnik pokryje koszty - takie są przykazy z centrali. Co do doradzania - no cóż ludzie są różni, jedni się przyłożą do swojej pracy a drugi oleje. Ja nie wyobrażam sobie aby źle doradzić, jeśli czegoś nie wiem na 100% mówię, że sprawdzę i oddzwonię bo nie jestem w stanie wiedzieć wszystkiego począwszy od uprawy roli (w tym także ogrodnictwo) na funduszach z UE kończąc, a ostatnio dochodzi jeszcze VAT, spółdzielczość. A rolnicy przychodzą z naprawdę rożnymi sprawami. Trudno aby jeden człowiek był wszechwiedzący - ważne aby wiedział gdzie poszukać odpowiedzi i być rzetelnym. A doradca z firmy handlowej lepiej doradzi jeśli chodzi np. o środki chemiczne czy pasze - on specjalizuje się zazwyczaj w jednej dziedzinie (choć jego wiedza też może być zawężona do środków proponowanych przęz jego firmę). Popatrzcie jak wygląda doradztwo na "Zachodzie" - tam doradca ma grupę kilkudziesięciu rolników a u nas jest jeden na gminę (przynajmniej w moim rejonie).

el, 2013-11-26 09:32:57

To ja mam szczęście na moim terenie doradcy z ODR-ów są naprawdę kompetantni, oczywiście też biorą wynagrodzenie, ale to chyba ich obowiązek jak w innych urzędach. Robili mi młodego rolnika, plan rolnośrodowiskowy, wszystko okey. Mam natomiast złe doświadczenia z firmą prywatne której zleciłem zrobienie mi modernizacji rolnictwa, firma wzięła kasę a jak przyszło do poprawek to następnie słuch o niej zaginął. Poszliśmy z mężem do ODR-u i za dużo mniejszą kasę pomogli, zrobili korektę, doradzili.

gosia, 2013-11-25 11:06:21

Po roku 2000 ODR-y odeszły od doradzania stricte produkcyjnego zajmując się głównie zajmując się głównie stroną administracyjno-prawną w gospodarstwie.Doradcy piszą wszelkie wnioski,prowadzą rejestry (oprysków, progr. rolnośr.),księgi rachunkowe, robią badania opryskiwaczy, a ostatnio szkolą się w prowadzeniu rozliczeń VAT z US. Oczywiście wszystko za opłatą.
Doradcy "wyjałowieli" (nie ze swojej winy) z wiedzy czysto produkcyjnej. Rolę tą przejęli doradcy z porządnych firm handlowych którzy mają już naprawdę dużą wiedzę (choć doradzają subiektywnie). Tak to przynajmniej wygląda w moim rejonie. Może to tak ma być?

s, 2013-11-24 19:05:16

Witam.
Mi doradcy z warszawskiego ODR-doradzali tak, że dwa razy prawie przez nich osiwiałem. Pierwszy raz sporządzony przez nich biznesplan miał takie błędy, że odrzucono mój wniosek o pożyczkę preferencyjną – miesiące przygotowań, popłacone zaliczki. Drugi raz okazało się, że zrobiony przez nich biznes plan działalności rolnośrodowiskowej nie zgadza się z przepisami ARiMR. W efekcie mimo, że zrobiłem wszystko jak należy muszę zwrócić kilkadziesiąt tys. zł. Mi grozi bankructwo, a im się teraz nawet nie chce odebrać telefonu.
Niestety, ich wiedza najczęściej jest głównie teoretyczna.

gość, 2013-11-24 18:42:05

Witam, mam inne zdanie dotyczące pracy doradców z ODR, w tej chwili jedyne służby chętne do pomocy, poradzą, napiszą pismo, podjadą na pole i wejdą do obory. Dlatego ja chodzę na szkolenia do ODR-ów, konkrety, fachowośc i zaangażowanie. Myślę, że doradcy z ODR to ludzie którzy za małe pieniądze służą nam rolnikom pomocą - znacie lepsze służby pomagajace rolnikom ?, ja nie.

maria, 2013-11-24 17:51:35

doradcy z ODR czekają na kasę, ale za co? Rolnik pyta dlaczego zwijają się liście kukurydzy w bardzo słoneczne i gorące dni, odpowiedź doradcy z odr, bo jest to odmiana meksykańska. Uczyć się a nie szkolić i doradzać. Od dziesięciu lat nie byli w chlewni, oborze czy na polu a chcą doradzać i to za jaką kasę. Ministerstwo rolnictwa to nie tylko ODR-y Panie ministrze.

piorun, 2013-11-23 16:36:01

Centrale ODR to luksus za który trzeba płacić ?

destr-oyed, 2013-11-20 19:07:46

Obiecanki - cacanki !!! Dyrektorzy i ich pupile wezmą sobie premie !!

dca, 2013-11-20 11:43:36

juz dziasiaj wam powiem, że zarobi ODR, a nie doradca.Tak jak do tej pory, za szkolenia CC, ODR z FAPY dostawał (przykładowo) za wykładowcę 2000, a doradca na rękę 400zł.Ktoś powinien się tym zająć, bo to są pieniądze "znaczone" i w całości powinny trafić do tego, do kjogo są adresowane

corso, 2013-11-20 09:51:06

ODR może zarobi, tylko ciekawe czy doradca?

el, 2013-11-19 08:11:41

Nie wiadomo czy to zapowiedzi będą miały przełożenie na poprawę bytu doradców z odr?

j.k., 2013-11-18 14:22:02BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Jest mokro jak cholera ma się ocieplić czyli samosiewy będą szalały  Przez 10 dni zboże jare naprawdę powinno się odbudować czyli masz...

damian9871

Kiedyś to rozbierałem i jak dobrze pamiętam tam nie ma żadnych uszczelnień. Spasowane jest w miarę dokładnie i trzyma, u mnie po 4 latach...