PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Cykl produkcyjny w sektorze rolnictwa jest dłuższy niż w innych działach gospodarki. W głównej mierze zależy od czynników, na które człowiek nie ma większego wpływu tj. warunki pogodowe i skutki zmian klimatu, czy klęski nieurodzaju, które będą w przyszłości ze wzmożoną intensywnością trapić bezpośrednio rolnictwo. Ze względu na specyfikę odmiennego, nie tak szybkiego zwrotu kapitału jak w innych działach gospodarki, rolnictwo jest sektorem, który wymaga specjalnego traktowania, szczególnej ochrony, a także wsparcia. Gospodarstwa ekologiczne odgrywają ważną rolę w produkcji żywnościowej, to one produkują zdrową żywność, dążą do zachowania dziedzictw kulturowych wsi, przyczyniają się do ochrony środowiska i do zdrowia jednostki jako dobro społeczne, są ostoją podtrzymywania żywotności obszarów wiejskich. Niedobór mocy wytwórczych i produkcji w rolnictwie ekologicznym to jedyna alternatywa na przetrwanie (ekokonwersja) dla drobnych gospodarstw rolnych produkujących artykuły niszowe, które są trzonem cennej różnorodności kulturowej wsi. Istnieje więc pilna potrzeba budowy instytucji społeczeństwa obywatelskiego, które przyczyniają się do tworzenia więzi społeczno-gospodarczych.
Współczesny model zdrowia zakłada holistyczną wizję człowieka. W modelu tym ważne jest ciało, psychika, rodzina, kultura, funkcjonowanie w środowisku zawodowym, koleżeńskim, przynależność do społeczności lokalnej, wpływ czynników psychospołecznych na stan zdrowia jednostki. Zdrowie dla człowieka jest wartością, dzięki której może realizować swoje aspiracje, przekształcać i zmieniać środowisko, radzić sobie w codziennym życiu. Zdrowy obywatel na ciele i umyśle jest bogactwem dla regionu/społeczeństwa, gwarantuje mu rozwój społeczno - ekonomiczny, wytwarzanie dóbr materialnych, wysoki poziom i jakość życia. Aby ludzie byli zdrowi i mogli się rozwijać, powinni mieć zapewnione odpowiednie warunki bytowe, materialne i społeczne. Poziom edukacji odzwierciedla poziom świadomości społecznej i zdrowotnej. Zdrowie jest jednym z ważniejszych czynników warunkujących aktywność jednostki w wielu wymiarach: gospodarczym, społecznym, zawodowym, kulturowym. Tym samym oddziałuje w ostatecznym wymiarze na ogólny poziom gospodarczej aktywności danego społeczeństwa. Dlatego priorytetem dla społeczeństwa i regionu/państwa powinna być minimalizacja tych negatywnych czynników, które przyczyniają się do osłabienia kondycji zdrowotnej jednostek a co za tym idzie wzrostu kosztów składek na ubezpieczenie zdrowotne jak i wydatków na leczenie, rent itd.

Stoimy dziś przed wyborem: albo więcej zdrowych obywateli, albo więcej schorowanych ludzi w kolejce do lekarzy, aptekarzy, szpitali i ZUS-u czy KRUS-u.

Człowiek jest tym, co je. (Ludwig Feuerbach) - niechaj pożywienie będzie lekarstwem a lekarstwo pożywieniem - Hippokrates

Rolnik, 2014-12-04 21:12:29

Bez siedlisk przyrodniczo-ptasich to tak jak bez pszczol, … Pewnego dnia będziemy patrzeć wstecz na tą ciemną epocę rolnictwa (Ciemnogród) i wstrząsać naszymi głowami. Jak mogliśmy kiedykolwiek uwierzyć, że to był dobry pomysł, aby uprawiać (hodować) naszą żywność za pomocą trucizn?! Jane Goodall, Collective Evolution

Rolnik, 2014-12-04 20:56:59

Więcej czytaj, brachu, a nie roztrząsasz tekst sprzed roku. Wiedziałbyś, jak jest, a nie postulował coś, czego już nikt nie zrobi. Jakie wspieranie produkcji - produkcja sama się wspiera. A co roumiesz przez "zrobienie porządku" z fikcyjnymi gospodarstwami? Robienie porządku jest możliwe tylko wtedy, jak nikt nie bałagani. Na SGGW takiej wnikliwości uczą?

Wnikliwy, 2014-10-07 13:12:27

Bardzo słuszne uwagi które minister powinien wziąć do serca ! Należy dotować produkcję i tych którzy nas żywią , także w ekologii !!! Czas "zrobić porządek" z fikcyjnymi gospodarstwami które nie są źródłem dochodu dla właścicieli a istnieją tylko dla dopłat! bo nigdy nie zmieni się zła struktura gospodarstw . Wspieranie gospodarstw niskotowarowych było wielkim błędem w 2007-2013, rozdawnictwo pieniędzy w biednym państwie! Mój sąsiad mówi "mam kasę" na Majorkę......a ty haruj ! Coraz częściej myślę , że minister nie zna realiów naszej wsi i nie chce wspierać producentów. Mało tez chyba wie o ekonomii , bo mnie inaczej uczono na SGGW . Pozdrawiam

rolnik, 2014-10-07 12:36:30

A po ile te wapno

Rilnik, 2014-02-03 19:16:01

ssssprzedam wapno granulowane na pole tel 605-080-362

rolnik30, 2014-02-03 19:12:39

ekaojajo ja niepisż eo bidulkach co mją po 5-10 krów i nie o zadrość chodzi ale promocje mleka chyba czas najwyższy zakończyć bo tak naprawdę jest olbrzymia jego nadprodukcja i mówiło sie że jak mleko będą produkować duże fermy a wyroby molochy mleczarskie to będzie taniej a wcale tak nie jest- przeciwniejest tylko ciągle drożej. krowairze prze duze K to mają teraz raj - praktycznei wsie maszyny za pół darmo, budynki i wyposażenie z funduszy unijnych a wsio skomputeryzowane, zautomatyzowaneto i już nie tak są uwiązani jak ten co ma te kilka krowinek nie bujaj. A jeszcze taki Krowiarz później chce dostać od małego słomę czy siano za darmo najlepiej żenada.

rolniczek, 2014-01-20 15:24:49

Nigdy nie zazdroszczę "krowiarzom "Ich ciężkiej pracy.Produkcja mleka to najcięższa praca.Wymaga czasu,wiedzy i poświęcenia.Nakłady olbrzymie,wymagania wygórowane,monopol odbiorcy.Udój 5 rano i wieczorem.Widzę na weselu,albo na imieninach kto ma krowy,albo ucieka wcześniej,albo przychodzi późno,albo umordowany!!!!!
Drobiarze przerzucają miliony,ale ryzyko wielkie,zysk iluzoryczny i nie pewny,uzależniony od cen pasz z zakupu.

ekojajo, 2014-01-20 13:30:04

Exx wg ciebie jeszcze mało krowiarzom napchali w tyłki- tp p[rzeca chyba najbardziej dofiansowana grupa rolników w Polsce i mleka jest w bród aod nadmiaru kasiory już im palma odbija czasami- 5 ciagnik na 30 ha kupują niektórzy albo 4 samochód dla syna i to nie budżetowy jakiś. Drobiarze podobnie obracają milionami żyją po burżujsku a dochody deklarują jak baba z rynku- jaja chyba se robisz chłopie.

rolniczek, 2014-01-20 13:17:36

@rolniczek, przejeść można wszystko

rolnik, 2014-01-19 21:16:10

W normalnym państwie stawia się na dwie lub trzy gałęzie produkcji i te się promuje finansuje i rozwija aż osiągną poziom globalny i są w stanie takiej konkurencji sprostać. My w nowym PROW zapewnimy konserwację struktury agrarnej i zabierzemy środki dla rosnących gospodarstw. Bez urazy innych rolników ale uważam że Polska powinna wspierać gospodarstwa mleczarskie i drobiarskie gdzie już jesteśmy mocni można do tego dołożyć jeszcze jakąś działalność i to doprowadzić do skali liczącej się w dzisiejszym zglobalizowanym świecie. To tak na zwykły chłopski rozum, ale jak znam życie to zwycięży tani populizm i kasa przeleci między palcami wspierając tych co stanowią tani w pozyskaniu elektorat.

Exx, 2014-01-19 19:57:08

lobbytsta eurokołchozów się znalazł- z niego specjalista jak z koziej (...) torba. To że małe GR nie sprzedaje 1000t pszenicy tylko 10 t nie oznacza że nie produkuje- to ile wg ciebie powinno produkować 50 t?
Chłopie 50 tys.zł może to dla ciebie niewiele ale dla setek tysięcy małych GR byłaby to szansa na odbicie od dna - na zakup nowej maszyny, nawet małego ciągnika, drobne inwestycje w budynki, w środki do produkcji. Przejeść to można 2 tys.zł ale nie 50 co ty bredzisz dzieciaku- ekspert sie znalazł co pewnie widział wieś w TV.

rolniczek, 2014-01-10 15:18:03

moze i małe skorzystały a juz dawno splajtowały bo raty ich zezarły

gas, 2014-01-05 19:45:10

@nnnnnnnn - pleciesz bez sensu. Zeby miało sens wyjaśnij najpierw jakie to małe/ Czy to 1ha, 5ha, 10ha, 15ha, czy ile, to małe?
"Gospodarka powinna mieć prawa równoprawne" Jakie to Równoprawne, jesli jednym pozwalasz się rozwijać, a drugim nie?. A kto w poprzednim PROW nie pozwalał małym korzystać z dotacji?. I wielu małych skorzystało (tylko co dla kogo małe?).

s, 2014-01-05 19:11:40

Gospodarka powinna mieć prawa równoprawne tzn. duże gospodarstwa się już rozwinęły?!! TO TERAZ POZWÓLMY SIĘ MAŁYM GOSPODARSTWOM ROZWIJAĆ.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nnnnnnnn, 2014-01-05 18:23:45BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Zależy od gleby. U mnie to bardziej mróz uniemożliwia wjazd w pole, niż nadmiar wody. Na glinach jedynie mokro, ale tyle tej gliny jest,...

men2face

Lokalizacja:czn. Kup kadore i po sprawie