PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Prawdziwa diagnoza rynkowa ;]

czips, 2013-12-07 10:27:56

Widać jak rozbieżne są szacunki odnośnie plonów i jak nie spójne . Pierwszy lepszy z brzegu COREL liczy że w Polsce będzie więc zbóż niż rok wcześniej choć nikt w samej Polsce tego nie potwierdza . Optymiści co najwyżej mówią że będzie na tym samym poziomie co rok wcześniej tylko jak liczą to zakładają że podstawowych będzie o 200 tyś mniej a kukurydzy zakładali że będzie 4,5 mln ton a obecnie optymizm spadł do 3 mln ton . Tak właśnie tak polega szacowanie zbiorów czyli oszacować ponad miarę a potem kurczowo się tego trzymać .
Podobnie było ze sztucznym podniesieniem wydajności w UE i podano że w każdym kraju bez wyjątku wydajność ma wzrosnąć 5,6 % i znów odnosząc się do Polski to nie miało miejsca ale szacunki w świat poszły i tego nikt nie koryguje .
Optymistyczne jest właśnie to że następuje przełom po między rynkami i MATIF przestał małpować COBOT gdzie manipulowanie danymi jest jeszcze większe . Ignorują tam podstawowe dane a trzymają się kurczowo swoich wymyśleń . Przykładem są choćby dane odnośnie Argentyny gdzie nadal w Prognozach Japiszonów zbiory mają przekroczyć 10 mln ton a już w samej Argentynie nikt w takie bajki nie wierzy i szacują tam jak będzie 8,5 mln to max no ale Manipulacja trwa . Co prawda inwestorzy domyślają się że jest przekręt i wyniki sprzedaży spadły o połowę niż zakładano .
Azja też dokłada swoje 5 groszy i Chiny zgłaszają zamówienia na historycznie wielkie partie . Można na całym świecie przelewać że w Kanadzie 1 mln plus Ameryce Południowej 1 mln minus ale jak słyszymy że chiny chcą kupić 10 mln ton to robi wrażenie a to chyba nie koniec bo jak to bywa zawsze coś wyniknie i mamy suszę u kitajców .
Nasz Donek jest mistrzem wciskania kitu ale ludzie piszący raporty także mogą się pochwalić owijaniem w bawełnę . Stwierdzenie że Ukraina zasiała 100 % tego co miała zasiać gdy zakładała obsiać 17 mln hektarów a obsiała 14 mln hektarów .Fakt że więcej już ozimin nie zasieje ale taki dobór sytuacji do faktów jest manipulacja .
Putin też zawsze startował z prognozą powyżej 100 mln ton a na przyszły sezon zarezerwowano tylko 90 mln czyli będzie mniej lub po prostu realizm dociera że nie warto przeszacowywać bo z tego nikt nie doda im rubli .
Będzie zabawa .Oj będzie się działo i zboża znowu będzie mało .... (na melodię Piersi )

diagnoza rynkow, 2013-12-07 09:54:29BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

barts

Czas wytoczyć ciężkie działa,  mieszanka fungi, regulatora, insektycydu, mikro, makro, amino  czy opryskiwacz to wytrzyma ?...

sapek

Pałuczanin, to chyba jest jakiś starszy typ sokółki bo ciągnik z 94 r. i kabina była w nim od nowości... :)