PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • s 2013-12-19 08:10:06
  @vader - wpływ świąt jest jednak nie do przecenienia. Postanowiłem do Nowego roku cię nie ruszać, ale twoje wpisy tak pozytywnie mnie zaskoczyły, że nie wytrzymam. Wreszcie piszesz bardzo logicznie i sensownie. Pełna metamorfoza - gratuluję (oby nie przechwalić).
  @Podlasiak - odpuść se przekonywanie kogoś , kto nie ma argumentów, tylko wiarę, bo z wiarą się nie dyskutuje.
  Zyczę zdrowych, spokojnych i wesołych świąt.
 • PODLASIAK 2013-12-19 00:59:24
  Koncze pisanie w tym temacie bo jestescie zwyczajnie niedouczeni i oslepieni. Nie rozumiem jak mozna porównywać biogazownie w UE i jak wspomniałeś (przydomowe beczki) w Azji. Popadasz w skrajność

  Nie przytoczyłes mi jeszcze ani jednego konkretnego argumentu - DLACZEGO BIOGAZ???
  Niemcy robią z nami co chcą a wy im klaszczecie z kocimi oczami i jezorem na brodzie.Dlaaczego OZE?? Bo im pasuje?? Dlaczego w zakazie monokultury wykreslono kukurydze??? Bo im pasuje!!!! I mozna tak mnożyć przypadki w kazdej dziedzinie.

  NIE CHCE PISAĆ KOLEJNY RAZ TEGO SAMEGO DLACZEGO OZE TO NIEWYPAŁ BO NIE NAWIDZE SIE POWTARZAC, JUZ TO ZROBIŁEM KILKA RAZY, DLATEGO ŻEGNAM. MOZE W NASTĘPNEJ "DEBACIE" BEDZIEMY PO JEDNEJ STRONIE. POZDRAWIAM
 • Vader 2013-12-18 23:05:21
  @vader
  Gdzieś przeczytałem, że w 2012 wydali tyle.
  No właśnie, oni mają rynek pracy. Budując u nas będziemy wspierać i tak ich rynek a nie nasz. U nas co najwyżej zarobią trochę firmy budowlane i może dilerzy. Podobają mi się biogazownie ale jako uzupełnienie, bardziej jako sposób utylizacji odpadów z ferm czy dużych zakładów a nie gdy kiszonka z qq czy innych roślin rolniczych będzie głównym wsadem bo to może szybko doprowadzić do monokultury i degradacji ziemi. Nie jesteśmy także tak bogatym krajem jak nasi sąsiedzi i nie możemy sobie pozwolić na takie bo nie ukrywajmy, wszystko co eko i bio jest dobre dla tych, których stać na to.
 • Eco-e 2013-12-18 22:29:54
  Artykuł wprowadza pewne zamieszanie. Niemcy do poziomu 7tyś biogazowni dochodzili w ciągu 60 lat. Były okresy intensywnego wzrostu oraz prawie upadku całej branży. W chwili obecnej te 100-200 biogazowni rocznie nie robi wrażenia.
  Jasnym jest że ten biznes musi się opłacać. Ale większość niemieckich farmerów uważa że na ich barkach wyhodowano kurę co znosi złote jajka dla kilkunastu firm i ludzi :-)
 • przem 2013-12-18 21:43:47
  bardzo swietna wymiana zdan na temat OZE :)) przed biogazem nie ma ucieczki i przed tym napewno nie uciekniemy..... gdyby byly prawne regulacje takie jak w Niemczech juz jutro zalatwialbym kredyt na Biogazownie o mocy 500kW. Taka inwestycja zwraca sie w ciagu okolo 8-9 lat, wiem to z wlasnego doswiadczenia
 • d.m 2013-12-18 21:37:42
  Podlasiak
  Nie wiem jak dokładnie zgłębiłeś temat biogazowni ale dzisiaj pewne technologie w tej dziedzinie są niezmiernie proste.Jezeli nie wiesz biogaz można produkować w kointernerze tak zwaną metodą suchą.Takim zwykłym substratem do produkcji sianokiszonka.Tak proście włożysz dwa baloty sianbokiszonki do zamkniętej beczki od czasu do czasu trzeba ją tylko lekko zraszać,proces fermentacji od razu zaczyna,czyli powstaje metan .Wylot z tej beczki sprowadzisz do drobiego zbiornika z membraną przeponową z ktorego będziesz sobie mógł korzystać gaz na opalanie czy inne potrzeby.Jak już pisałem azjaci[Nepal,Sri Lanka i inni] gdzie jest bieda ,brak ziemi z przeproszeniem każde g..czy inny odpad ładują do jakiś tam przy domowych zbiorników i sobie produkują gaz .
  A węgiel jaka jest efektywność spalania ,to co niektórzy piszą albo twierdzą 60-80% to guzik prawda.
  Ja tylko moge twierdzić dopóki tą gałąż gospodarki będzie trzymała w ręce mafia paliwowo-energetyczna to nic się nie będzie opłacało w tym sensie ,że zwykli ludzie rolnicy czy jakieś inne wspólnoty nie mają właściwie możliwości pozyskania za tanie pieniądze takie urządzenia i musimy kupować to co nam jest przez nich oferowane.
 • donek 2013-12-18 21:08:03
  Podlasiak
  przykład z kurą to przenośnia, myślę że odzwierciedlająca problem.
  Hindusi maja tysiące biogazowni własnych przy domach, dom to dalekie porównanie, chatkach.
  To co im zostaje z gotowania, WC jest wrzucane do " beczki" a że u nich jest ciepło to fermentacja mezofilna jest na porządku dziennym. Maja z tego gaz i gumowa dętka podłączona jest kuchenka jedno, góra, dwupalnikowa.
  To jest mega mikroskala. W Europie myślimy szerzej bo i wykształcenie mamy inne i jesteśmy bardziej zamożni. Dlaczego więc mówimy, że nam się to nie opłaca i jest be. A może
  taki wieśniak z dżungli jednak wie lepiej, jemu przecież nie chodzi o OZE, ma to w (...).., tylko żeby miał na czym ugotować ryż. On liczy kasę bo przecież mógłby pojechać TU TUKiem po butle z gazem. My mamy taki mental że w większości nie liczymy kasy własnej tylko sąsiada.
  Jak można cos wspólnie zrobić to nie myślimy jak dążyć do celu tylko szukamy drugiego dna
  i zastanawiamy się. Dlatego w tym kraju wszystko jest w marazmie a " króliki" kręcą lody a durny naród co 4 lata głosuje na tych samych nierobów
 • Podlasiak 2013-12-18 19:08:50
  Porównanie do kury z jajkiem to zły przykład. Ja się z tobą zgodzę ze musimy szukać alternatywnych zródeł energii, ale jak na razie nas nie stać i nie koniecznie musi być to biogaz. Niemcy są w uni od początku, mają dopłaty do rolnictwa, do bigazu równiez a my co?? Przedzieramy się na zachód, zaciskamy pasa a rzad jedynie rzuca nam kłody pod nogi. "W nich amerykanie pompowali kase po wojnie a w nas ruscy marksa i lenina" (Nie wiem czyje to słowa ale prawdziwe) Wiec nic dziwnego ze mamy inne myslenie niz oni.
  OZE to najwieksza porażka jaka mogł;a się wydarzyc w energetyce i taki jest fakt, a jeżeli ktoś twierdzi ze jest inaczej jest zwyczajnie niedouczony, albo ma jakies korzysci z takiego twierdzenia. Może i producenci są zadowoleni z bigazowni bo mają z tego pieniądze ale reszta spokleczenstwa płaci za to ogromne sumy.
  Jedyne co mnie cieszy to, ze moglismy wymienic się poglądami o osiągnąć jakiś poziom, niekoniecznie najwyzszy, ale na forach bardzo cięzko i o to.
 • donek 2013-12-18 18:21:23
  Podlasiak
  skaczesz z tematu na temat. PH jest na ta chwilę nieopłacalna i tu się z tobą zgodzę.
  Biogazownia jest opłacalna przy założeniu, że paliwem dla biogazowni będzie odpad biologiczny z ewentualną domieszką kiszonki. Napisałem ewentualna bo przy pewnych technologiach nie musi być kiszonka, w szczególności z QQ. QQ jest jednak bardzo stabilna .
  Myślę, że słuchasz TV i bierzesz wszystko odnosnie informacji o OZE z Niemiec, że to jest zły kierunek. Ja jestem w Niemczech co najmniej raz w tygodniu i mam kontakty bezpośrednie z użytkownikami biogazoani oraz z lokalna społecznością/ Tam jest inne myślenie, oni doskonale wiedzą, że uniezależnienie się od zewnetrznych źródeł jest idealnym rozwiązaniem.Nie widzę powodu aby nie ufać ludziom którzy to robią i maja bezposredni kontakt od 4 lat. Twoje myślenie jest takie jak naszego rządu. Zamiast potpatrywać i wprowadzać w życie sprawdzone rozwiązania to wymyślają od 4 lat ustawę OZE.
  Możesz kupić jajko w sklepie albo kupić kurę i mieć co dziennie jajko za darmo
 • Podlasiak 2013-12-18 16:39:00
  @donek otóż zasmucę cię bo na temat biogazowni wiem dużo i stąd moja niechęć do nich. Kiedyś tak jak ty zażarcie broniłem OZE ale teraz jestem przeciwnikiem, bo to pic na wode.

  Wprowadzają u nas panele słoneczne. Do kraju gdzie 70 % dni w roku jest pochmurnych to wg ciebie też biznes dla nas??? A może jednak dla kogoś innego??

  Wmawiasz mi ze gadam głupoty. Wiec wytłumacz mi jak najdroższe zrodło energii moze byc opłacalne???
  Ruscy nie budują biogazowni !! Amerykanie inwestują w gaz!!! Chiny mają swój węgiel!!!

  KOSZT PRODU Z OZE JEST CZTEROKROTNIE WIEKSZY NIZ Z WEGLA !!!! NIE ZAPRZECZYSZ, BO TAKI JEST FAKT

  Przeciętnie jeden niemiec płaci teraz dzieki OZE 200 zł wiecej!! I teraz Niemcy chcą abyśmy my pomogli ponosic odpowiedzialność za ich błędy!!!

  Jesteś w tym temacie zwyczajnie "ZIELONY". I proszę Cię nie mow, ze piszę głupoty bo jestes krok w tył. Nie przedstawiasz zadnych konkretnych faktów i argumentów tylko dużo krzyczysz, a jak mówi przysłowie "krowa, która dużo ryczy, mało mleka daje"
 • donek 2013-12-18 15:55:35
  vader
  wydali tyle kasy ale od 75 roku więc nie jest to kwota oszałamiająca. Maja rynek pracy w związku z tym. Kilkanaście tysięcy firm w branży OZE
  Żarcie sprowadzają jednak my tez sprowadzamy zboże, mięso itp
  QQ jest droga i jeśli chodzi o biogaz to powinno sie przetwarzać głównie odpady biologiczne
  Ale to temat na dwa dni gadania
 • donek 2013-12-18 15:50:07
  Podlasiak
  dalej głupoty wypisujesz. W ogóle nie orientujesz się o co chodzi w energetyce.
  Pomyśl. Lepiej jest mieć własny prąd i ciepło w własnej wsi czy miasteczku, czy być uzależnionym od nie wiadomo kogo i czego. Drogi prąd jest właśnie z węgla, bo węgiel jest w Polsce dotowany i o tym się nie mówi. Kopalnie są nierentowne bo węgiel mamy głęboko pod ziemią i koszty wydobycia są duże.
  Ruscy, Ukraińcy, Rumuni budują biogazownie i możesz się śmiać bo właśnie nic na ten temat nie wiesz.
  Musisz poznać gruntownie temat żeby się wypowiadać. Zresztą kkk dobrze napisał
 • Vader 2013-12-18 15:08:18
  @donek
  Wiesz, że na biogazownie, Niemcy w 2012 roku wydały 4,8 mld euro. Coś bardzo drogo wyjdzie ta nasza niezależność. Pytanie czy nie zbyt drogo? Zapomniałeś w tych plusach dodać, że chyba od 2015 roku zostaną wprowadzone ograniczenia wobec qq na cele energetyczne bo Niemcy już zaczynają importować żywność z Polski. Na tym ma polegać ta niezależność?
 • Podlasiak 2013-12-18 13:56:19
  @donek
  To ty jestes głupi jak myslisz ze drogi prąd to rozwój. Pozatym polscy uczeni czy studenci wymyslili jakiś filtr (badz inna instalacje bez znaczenia) zeby ograniczyc z emisję splain z wegla o 70%. Krzyczysz POLSKA POLSKA a wybierasz zachód!!! Trzeba wspierać naszych, zeby to oni dostali kase a nie firmy produkujące bigazownie, zeby ludzie mieli prace.
  Dlaczego palimy tanim ruskim węglem ?? Bo jest tani i nie mamy wlasnych kopalni!!!!!!! Wszystko stoi i niszczeje. Czyżby stocznie tez upadły dlatego ze ludzie przestali plywac statkami???? Węgiel to nasze czarne złoto to skarb i póki jest to trzeba go wykorzystać. I jak byś byl w temacie ogarniety to wiedziałbys jakie są jeszcze złoża w Polsce.


  A twoje zdanie ze ruscy budują biogazownie to tak mnie rozbawiło, ze juz nic nie popsuje mi humoru do konca dnia :D
 • donek 2013-12-18 11:02:00
  kkk prawdę piszesz, prawdę!!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.234.114.202
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!