PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Do płacenia podatków,zus itp. trzeba rozpatrzeć specyfike zarobkowania. Nawet sobie nie zdajecie sprawy jak ciężko jest zaplanować przyszłość w rolnictwie. Nigdy nie wiemy czy nie wymarznie czy nie wymoknie czy ktoś nie wprowadzi modulacji albo zabierze upo...
W firmie masz możliwość reagowania z miesiaca na miesiąc a nawet z dnia na dzień , rolnik myli się raz w roku co moze kosztować go majątek.
Nie wypominajcie KRUS-U bo nikt z was nie chciałby nie wiedzieć czy w przyszłym miesiącudostanie kase czy nie ..

hereford, 2014-02-05 08:50:41

@rol-nick
To druga opcja, że taniej wychodzi ich ZUS niż KRUS. No to mamy przypadki w odwrotną stronę. Tylko w porównaniu z taksówkarzami na KRUSie to mały odsetek.

Inny, 2014-02-04 22:19:30

Fajne macie pomysły ale trafiacie jak kulą w płot :)
Są czynnymi rolnikami. Sami uprawiają swoją ziemię. Każdy pyka powyżej 1000 mth rocznie ciągnikiem.

Pomyślcie. Myślenie nie boli. Myślenie ma przyszłość.

Dodam, ze jeden z kolegów ma troje dzieci.

rol-nick, 2014-02-04 21:59:07

@młody
Koledzy @rol-nick prawdopodobnie zostali zatrudnieni na umowę o pracę więc płatnikami KRUS-u już nie mogą być. Do tego w wolnych chwilach zajmują się gospodarką albo oddali ją w dzierżawę w zamian za dopłaty.

Inny, 2014-02-04 20:25:45

@rol-nick Twoii koledzy przeszli z KRUS-u na ZUS czy KRUS ich po prostu wyrzucił bo przekroczyli dochód bodajże 20 tyś rocznie ?

młody, 2014-02-04 20:18:30

@inny

Pisałem juz, że nie odrobiłeś pracy domowej!

W moim najbliższym otoczeniu mam 6 kolegów którzy zrezygnowali z KRUS na rzecz ZUS.
I co? Łyso Ci?

A powinno bo znów palnąłeś głupotę

rol-nick, 2014-02-04 17:04:47

@ar
Brawo, wygrałeś główną nagrodę w konkursie "Zgadnij kto to". Gdzie mam wysłać butelkę taniej gorzałki?

@Bamber
Co się stało? Przepraszam, że zniszczyłem ci światopogląd o tym, że rolnicy tylko utrzymują nasz budżet. Przepraszam ale nie nie chciałem tego zrobić. Ale na usprawiedliwienie podam to, że sam zacząłeś się licytować kto płaci więcej podatków. I tak, powiedzmy że jestem z wielu współwłaścicieli KGHM. Jako że państwowa emerytura jest mało pewna więc oszczędzam poza i trochę pieniędzy mam w akcjach m.in. KGHM.
Nie próbuję nikogo zrównać. To ty próbujesz wywyższyć rolników. Zarabiasz, płacisz podatki i chwała Ci za to. Ale po groma gadasz głupoty o mesjanizmie polskich rolników? Jeżeli ten na 10 ha ma tak źle, to niech spieprza do miasta albo zagranicę. Te 2-3 tys złotych podatku i 800 złotych KRUSU zostanie mu zamienione na minimum 5 tys ZUSU, składki zdrowotnej i innych a o dopłatach które by wynosiły w tym przypadku prawie 10tys także mógłby pomarzyć. Jakoś nie widzę ucieczki z KRUSu do ZUS-u tylko odwrotnie.

Co do podatku, w obecnej formie podatku dochodowego, nie można amortyzować nieruchomości czyli zakupu ziemi nie wrzucisz w koszty. Jedynie odsetki od kredytu będziesz mógł wrzucić. Jeżeli w podatku dochodowym dla rolników niczego nie zmienią, to zakupem ziemi od jego niepłacenia nie uciekniesz, a nawet będziesz musiał płacić podatek od kredytu na zakup ziemi.

Inny, 2014-02-04 16:27:52

@inny
Czy Ty jesteś właścicielem KGHMu ? Jeśli nie to nie świeć blaskiem odbitym. Nie każdy zarabia miliardy bo ma pozycje monopolisty. Rolnik, który gospodaruje na 10ha ledwo wiąże koniec z końcem, klepie biedę, nawet jeśli nic nie zarobi, to musi rocznie zapłacić 2000 do 3000zł podatku. A taki jak Ty próbuje wszystkich zrównać z ziemią bo wyjechał ze wsi, wsią jeszcze pachnie, założył działalność i zapłacił trochę więcej jak 1000zł podatku.
Kosztów ziemi nie można wliczyć w koszty prowadzenia gospodarstwa bo nie ma podatku dochodowego tylko zryczłtowany rolny, jak będzie dochodowy to będziemy odliczać.
A skoro na gospodarstwie taka słodycz to kup konia i uprawiaj te Twoje 5ha, może dostaniesz z UE dotację na konia, na pług, może przestanie Ci się marzyć KGHM.

Bamber, 2014-02-04 10:28:39

był tu niedawno użytkownik, który miał poglądy, retorykę toćka w toczkę jak @inny! strzelam z pamięci -vader?
jeden nick nie wystarczy?

ar, 2014-02-04 00:51:08

@mazowsze
Nas = rolników
Naszych = rolniczych
nasze = rolnicze

Mazowsze, sorry, ale Ty jesteś Dramat. W zbyt wielu aktach.

@inny
Prosiłem Cie jak kogo rozumnego: "Policz. Pomnóż. Podziel. Dopiero po tym się udzielaj"
Jak nie odrobiłes zadanej pracy domowej to jak Ty chcesz to wszystko ogarnąć???

Za ciekni w uszach jestes Bolek żeby to wszystko pojąć "z marszu"

OVER

rol-nick, 2014-02-04 00:31:00

@bamber
Zapłaciłem więcej niż 1000 złotych. Sam ZUS mnie wyniósł 12 tys złotych. Niestety ale vatu czy akcyzy od paliwa nie mogę sobie odliczyć jak ty. Podatek od nieruchomości też płacę i jest to 1100 złotych rocznie czyli od 5 ha w mojej gminie. No ulgi jakie miałem to od internetu jedynie kiedyś. I nie chwal się podatkiem rolnym bo KGHM płaci dochodowego tyle, co 1,5mln rolników w Polsce rolnego. I jak porównujesz kto ile płaci podatków, to Bambrze porównuj się firmą która ma takie obroty jak ty a nie z pracownikami w miastach. Ciekawe czy wtedy będziesz tak dumny jak dużo płacisz.

I wobec obecnych zasad, zakupu ziemi nie możesz wliczyć w koszt prowadzenia działalności. Tak samo kredyt wzięty na nią.

Inny, 2014-02-03 23:41:15

@inny,@mazowsze
Informuję mieszczuchów,że rolnicy płacą podatek VAT (wszyscy- ryczałtowcy oraz VATowcy), podatek rolny (który jest zryczałtowaną formą podatku dochodowego) oraz podatek drogowy zawarty w cenie oleju napędowego. I tak w zeszłym roku zapłaciłem ok. 30000zł podatku rolnego, zapłaciłem podatek drogowy zawarty w cenie 10000L ON kupionych do gospodarstwa mimo, że 95% tego paliwa spaliłem w polu. Założę się, że"inny" oraz "mazowsze" zapłacili podatek dochodowy, który zamknął się w 1000zł i podnoszą głos. Tyle płaci rolnik na 4 ha. Czy ma dochód czy nie zapłacić musi, odpisać też nic nie może. A po ciężkiej pracy wieczorem muszę czytać wieczorem głupie komentarze. Z utęsknieniem czekam na podatek dochodowy, żeby się banda mieszczuchów w końcu zamknęła. Większość swojego dochodu zainwestuję w ziemię oraz sprzęt,zapłacę parę groszy podatku dochodowego i będę się wymądrzał na forach, żeby w końcu upier........ przywileje górnikom i innym nierobom

bamber, 2014-02-03 22:54:35

@baanzi
Zapomniałeś dodać, że Fiat zrobił to pod dużym naciskiem polityków włoskich a nawet kościoła. Myślisz, że ot tak Fiat inwestuje w przestarzałą włoską fabrykę 700 mln aby uratować Włochy przed kryzysem? To po cholerę wcześniej z tych Włoch uciekał skoro tacy patrioci z nich?

Inny, 2014-02-03 22:25:15

@inny a patrzyłeś? niekiedy wystarczy otworzyć oczy

ar, 2014-02-03 22:04:43

Widzę, że inny u Ciebie ciężko z czytaniem ze zrozumieniem. Podałem przykład Fiat jak ograniczyłem w czasie kryzysu produkcję Pandy w Polsce a nie we Włoszech chociaż to było dużo mniej opłacalne. A to jest przykład, że kapitał ma narodowość. Mam nadzieję, że teraz już zrozumiałeś

Baanzi, 2014-02-03 22:02:49BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Niechcacy wprowadziłem w błąd nie miało być w % tylko o jeden rząd wielkości mniej czyli promil

Marecki

I dlatego będziemy siać go w terminie, jaki ustawa przewiduje ;)  Nie wiem jak, ale stanę na głowie, żeby go dotrzymać. Dwa tygodnie to...