PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Jak ukraina ma związki z rosją to na tani gaz taniąropę tanie srodki produkcji to maże produkoeać tanio ale jak zwiaze się z Unią to bańka mydlana peknie i skończy się eldorado będzie rynkiem zbytu dla unii

wes, 2014-02-03 09:44:37

Przyszłość ukraińskiego rolnictwa jest nieznana i można jedynie zakładać w kontekście tego co się wydarzy . Jak będzie pro rosyjska to wiadomo że ani Chiny nie zainwestują a nawet po woli będą nacjonalizowane spółki i produkcja będzie sterowana odgórnie jak w Rosji . Jak im się uda oswobodzić to pozostaje im wyłącznie integracja z unią a jak na tym wyjdą to wystarczy popatrzeć na Polskę . Co do samej istoty Ukraińskiego rolnictwa to oprócz dobrych ziem to wszystko . Klimat jest na tyle zmienny i zróżnicowany że trudno tam coś zaplanować . Na Ukrainie można zarówno uprawiać owoce ciepłolubne ale i można doświadczyć -40 stopni . Temperatury wahają się o skrajne wartości . Po przez ścierania się klimatu kontynalnego z innymi powstają anomalie jak susze a w zimie wymrożenia . A wszystko jednak i tak rozbija się o dochodowość . Jak będą z Rosją to wszystko będzie jak w Rosji jak będą z Europą będą mieli droższy gaz i wiadomo nawozy . Drogą ropę drogą produkcje . Niestety skończy się tanie produkowanie . Jak się pojawią zyski pojawi się wszechobecna mafia , jak nie będzie dochodowe to będą nieużytki jak teraz . Ekscytacja Ukrainą jako spichlerz Europy są grubo przesadzone jak na ten czas dużo wody jeszcze upłynie w Bugu zanim będzie widać jakiekolwiek efekty . Polacy mają mentalność nazwijmy to nie pro-rozwojową ale na Ukrainie to należy pomnożyć to przez 2 .

tramp, 2014-02-03 09:28:39

do trampa:nic nie wiesz o rolnictwie ukrainskim

tak, 2014-02-03 06:53:39

Nie podaje cen . Nie prognozuje przyszłych zbiorów . Przepisuje dane o zbiorach jakie są w danym kraju . Dane o Argentynie są znane oficjalnie . W sumie nie nakreślam czy zdrożej czy stanieje . Jedyną intencją było zwrócenie uwagi że rynkami nie sterują czynniki które nie opierają się ani o pogodę ani o realia ani ekonomię . Ta susza w Brazylii jest faktem i jedynie co mogę za spekulować to że pogoda z roku na rok się pogarsza i jest to zjawisko które postępuje w różnych formach . Ot choćby co dziś działo się we Francji .
Co do Polskiej sprzedaży zbóż to także info z TV było jasno powiedziane że po spadkach cen rolnicy wstrzymali się ze sprzedażą . Żadnych nowości żadnych spekulacji . Temat bardziej o pogodzie bo w sumie to tylko pomarzyć o ciepełku gdy w Polsce tyłek odmarza na dworze . Czysta monotonna prawda .

tramp, 2014-02-03 01:06:00

@tramp
Nie chciałbym Cię martwić, ale też właśnie spekulujesz jakie są zbiory w państwach które są oddalone o kilka tysięcy kilometrów od twojego domu. W tamtym roku, na wiosnę też tu było dużo spekulacji, że zboże podrożeje i będzie po 1200 ale jakoś się nie sprawdziło. A uwierzyłem wam, domorosłym analitykom, którzy wróżą światowe zbiory na podstawie swoich pól i sąsiada:(

Oszukany, 2014-02-03 00:00:46

I jak widać jeszcze długo poleży na tej Ukrainie bo jedynymi którzy tam chcą inwestować są Chińczycy ale w obecnej sytuacji to wielki znak zapytania .
Rzeczywiście ostatnie nadwyżki produkcji wynikały z rozwoju Ameryki północnej i to nie koniecznie realne ale fikcyjnie wypromowane . Jeśli były mniejsze zbiory na półkuli północnej to wszystkim wmawiano że straty nadrobi południe ale sprawdzić to można było dopiero po po pół roku ale wtedy to już pocieszano się prognozami na przyszły rok z północy . Ostatnio mamy taki przykład z Argentyną która sytuację pogodową ma podobną do Brazylii a nawet susze były znacznie wcześniej . Wszystkie prognozy światowe zakładały zbiory na poziomie 12 mln ton ale sama Argentyna obniżała zbiory znając realną sytuacje i zatrzymała się coś na poziomie 9 mln ton ale spekulanci obniżali założenia grubo powyżej motywując to że na razie trzeba czekać i obniżyli do 10,5 mln ton choć dobrze wiedzą że będzie mniej czekają na sytuacje z USA , Azji i Europy . Jak minie zima zaczną się pierwsze szacunki przezimowań . Jak dobrze przezimuje to wtedy będą korygować w Argentynie by giełda nie szalała . Pozawierano kontrakty na niskich cenach i chciano to realizować ale nastąpiło wielkie wyłamanie z systemu bo nikt nie przewidział i nie brał pod uwagę że farmerzy po prostu nie zechcą sprzedawać po tak niskich cenach bo plony mieli realne nie z założeń . Pamiętamy jak rząd Argentyny groził nacjonalizacją zbiorów gdy rolnicy nie chcieli sprzedawać plonów . Obecnie Argentyna jest w takiej sytuacji że została ukarana przez finansjerę że wyłamuje się z nagonki spekulacyjnej i obcięto im finansowanie myśląc że tym wymuszą reakcje ale najwidoczniej i z tym sobie radzą bo po prostu rozkwitła wymiana barterowa i posiadacz zboża może realnie wymienić towar za towar z pominięciem peso .Zobaczymy co z tego wyniknie .
Przydała by się taka sama reakcja gdzieś na półkuli północnej ale niestety jest tak że USA , Kanada grają na zniżki bo to głównie oni na tym zarabiają , Europa im przygrywa bo boi się by nie owalono im rankingów by nie zbankrutowała a Azja rządzi się swoimi zasadami . Podobna sytuacja niby trwa w Polsce bo rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą ale nie jest łatwo bo rolnicy trafili w tryby finansjery . Pozorne rozdawnictwo unijnych środków stworzyło sztuczny popyt na maszyny i inwestycje które podrożały o wartość zwrotu z unii także w sumie nikt do rolników nie dołożył jedynie wymusił na rolnikach inwestycje tu i teraz . Rolnicy którzy wpadli w ten rytm nie bardzo mogą z niego wyjść i muszą grać jak im każą i do tego jeszcze ma wpływ celowe opóźnianie dopłat i postawienie rolnika w sytuacji by musiał sprzedać bo dopłaty jak coraz częściej mówią będą w czerwcu .Oczywiście ta metoda się sprawdza a efektem jest historycznie wysoki eksport zbóż przy mniejszym skupie .Większość polskich rolników jednak umie zachować się w tej sytuacji i nie wpadają w panikę sprzedaży gdy ceny spadają . Krótko mówią sprzedają tyle ile muszą a nie z paniki sztucznie wywoływanej .

tramp, 2014-02-02 09:48:19

To prawda sami sobie ,ale i nie tylko bo i nam robią kuku nie mówiąc a kolejnych pokoleniach nie robią nic a nic pożytecznego jedynie szkodzą ktoś powinien się tym zająć bo konsekwencje odczujemy w niedługim czasie tego ciągłego wyniszczania najgorsze jest to że na ukrainie ziemia leży odłogiem dobra ziemia a tam wycinają lasy po co???

PaqwelP, 2014-02-01 22:15:12

A to nie w Brazylii jest ponad połowa światowych zasobów lasów deszczowych? A oni to tną na potęgę zmieniając klimat. Potem na wyciętych terenach rośnie piękna kukurydza którą zarzucają nasz rynek sprawiając że nasze gospodarstwa są mało konkurencyjne.

nika, 2014-02-01 16:50:44BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Oglądam od lat kawa+agrobiznes-oprócz forum to mój główny dostawca informacji do lech-polu dziś się nie dało...

jarki

Cena na matif z przed dwóch lat niestety