PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

m@ciej, bredzisz ! ja też chciałbym za chleb płacić grosze (a najlepiej wcale) a dostać za mój produkt cenę maksymalną) . Nie wmawiaj , że myśliwi mają na celu jak najmniej wypłacać odszkodowań. Oni "mają na celu" wypłacać odszkodowanie zgodnie z jego wartością! Rolnik zawsze i we wszystkim jest poszkodowany wg jego mniemania i dlatego ustala sobie wymyśloną kwotę strat (ZAWSZE ZAWYŻONĄ !) i przy wypłacie adekwatnych, wyliczonych faktycznych kwot straty (zawsze niższej niż wymyślona przez rolnika) krzyczy, że jest oszukany.

jola, 2014-04-10 09:55:50

od roku już są ograniczenia w polowaniach szczegolenie w strefach objetych zarazą ASF ( wschodnie rubieże ) ale nikt nie wspomina kto ma płacic rolnikom odszkodowania , z cała pewnością nie koła poniewaz nie moga normalnie wykonac nałożnych przez Nadleśnictwa -a więc Skarbu Państwa - planów odstarzałow.A z dugiej strony jak sie nie wykona to sa kary na koła. zatem moze ruszyc ten temat aby jasno poinformować rolników kto i na jakich zasadach będzie płacił za szkody na uprawach w okresie objętym zakazem lub ograniczeniami.

jan, 2014-03-27 16:13:37

przypominam o wysyłaniu druków o zamiarze założenia danej uprawy

m@ciej, 2014-03-23 17:11:53

Myśliwym zależy na tym by utrzymać jak największe stany zwierzyny przy możliwych do udźwignięcia przez koło odszkodowaniach . Tak więc jeżeli rolnik przymyka oko na szkody lub godzi się na zaniżone odszkodowania to pośrednio przyczynia się do zwiększonych stanów zwierzyny . Wszelkie działania myśliwych są nastawione by zwierzyny było jak najwięcej i o tym my rolnicy powinniśmy nie zapominać domagając się odszkodowań . Wszelkie tłumaczenia myśliwych mają tylko na celu by jak najmniej wypłacić .

w-40, 2014-03-23 17:02:12

Ty, a jak nie masz zgody na postawienie to nie ma wypłaty odszkodowania. Proste. W czym problem?

Arszczecin , 2014-03-23 16:51:40

@JKC chyba jednak pomyliłeś pojęcia. PGR-y zostały sprywatyzowane a te "łowieckie" zmieniły nazwę na OHZ. Na czym mają "gospodarować " "amatorskie" koła łowieckie ? Te koła dzierżawią od państwa prawo do upolowania określonej w ŁPR ilości i gatunku zwierząt łownych i to w dodatku w dużym procencie na powierzchni prywatnych gospodarstw rolnych. Niby jak można swobodnie i samodzielnie gospodarować na cudzej własności mając tylko do dyspozycji tzw. służebność gruntową - obowiązek nałożony przez państwo na rolnika, do udostępniania jego gruntów rolnych i leśnych do wykonywania polowania. Na każdy paśnik, ambonę czy poletko zaporowe musisz mieć zgodę właściciela gruntu a i tak te urządzenia stoją "na kartę rowerową" bo, tak naprawdę, są też w pewnym sensie obiektami budowlanymi .

olo22, 2014-03-23 16:45:25

Kiedyś istniał taki byt jak Gospodarstwo Łowieckie, które jednocześnie prowadziło produkcję rolną np. PGR. W GŁ pracowali strażnicy mający pod sobą obwody, które znali jak własną kieszeń. Wiedzieli ile na danym obszarze jest zwierzyny, przekazywali te informacje do pryncypała, odstrzeliwali lub podprowadzali myśliwych. GŁ zarabiało na organizacji polowań dla myśliwych i myśliwych z dewizami, usługach dodatkowych typu wyprawiania skór i preparowaniu poroży i sprzedaży odławianej zwierzyny czy to żywej czy ubitej. W zamian za to odpowiadało za dobrostan zwierzyny łownej i jej szkody. GŁ tez zależało na właściwym stanie pogłowia zwierzyny gdyż nadmierna jej liczebność wchodziła w szkodę również na terenie ich produkcji rolnej.
Przyszła demokracja, PGR zostały sprywatyzowane lub upadły. Wcześniej gospodarstwa łowieckie zostały zlikwidowane jako że prywatne nie może stać na straży państwowego. Obwody łowieckie zostały automatycznie przekazane do zainteresowanych kił, które swoje siedziby nie rzadko mają oddalone od łowisk 100 km. Myśliwi na polowania przyjeżdżają jak na wczasy a nie z obowiązku tj strażnicy w GŁ. Nie znają swoich obwodów bo są na miejscu okazyjnie, przez braki w praktyce myśliwskiej są problemy z prawidłowym odłowem a szkody w uprawach szacują jednostki niekompetentne.
Póki obwodami łowieckimi zarządzać będą kiły czyli kluby hobbystyczne tak długo będą problemy ze zwierzyną. Kiły nie mają żadnej motywacji by prowadzić prawidłowy dobrostan a jedynie by rozrywka odbywała się po jak najmniejszej linii oporu kosztem ponoszących szkody.

JKC, 2014-03-23 15:25:57

Ty masz chyba za duzą wyobraznie , a zielony to kolor PSL a wiec teraz juz rozumie dlaczego tak piszesz bez sensu , co mnie to obchodzi co Ty robisz i jakie podatki płacisz ?? TO NIE MOJA SPRAWA i mnie to nie interesuje , mam gdzies Twój dzien pracy i co Ci wolno a co nie to Twój problem!!! widze ze ciagle siedzisz przed komputerem i piszesz i piszesz , czy to juz choroba?? i biadolisz i biadolisz.......a gdzie byłas jak arszczecin walczył by zyłó sie lepiej?? PYTAM GDZIE??????????????? bo tu tylko biadolenie a zmierzyc sie z problemem nie ma komu , nie ma komu jechac by walczyc o lepsze jutro tylko pisac potraficie, moi znajomi maja po 40 lat a nawet mniej i juz biora emeryture , policjant, straznik wiezienny, straz pozarna i pytam za co?? za leniuchowanie???????? a rolnik ma lepiej??? ale tutaj kazdy mysli tylko o czubku własnego nosa natomiast przyziemne sprawy uciekaja

kicaj, 2014-03-23 15:15:54

...aleś Ty sierota..... proste jestem u siebie...... biegam po podwórku i robię "zamieszanie"......wysyłam ciągniki w pole jedni orać , inni pryskać tym czy tamtym tu czy tam....zamawiam chemię...w międzyczasie ktoś odbiera towar wcześniej przygotowany.....sama stukam fakturki.....ważę, mierzę.....układam papierki na kupce...wieczorkiem....porządkuje papierki....(bez księgowego)...(zapisuje wszystka ma i winien, żeby sie nie zgubić).i nie wolno mi chorować niestety to minus tego zakręcenia.....raz w miesiącu wrzucam ZUs-y w komputer i cieplutkie wyniki wychodzą.....człowieku nie masz pojęcia o czym mówię ....zielony to kolor też rolniczy.....a podatki..(pracownicze też odprowadzam) mam glebę jedynkę i jak stawki podatkowe gruntowe policzy się 1,86 , to odprowadzenie do państwa haraczu jest na poziomie nieosiągalnym przez przedsiębiorstwo....Zero wyobraźni.....kupa jadu....

z., 2014-03-23 14:25:13

od 6 rano pracuje jako szef, od godz 20 mam drugi etat ZUS-y VAT, podatki procentowo większe jak normalny przedsiębiorca ....Z chrzanisz trzy po trzy raz mówisz tak a drugi jeszcze inaczej tak jak Tobie pasuje by było po Twojemu sierotko Marysiu tu piszesz ze masz drugi etat a drugi raz ze Vaty sa tylko raz w miesiacu!!! wiec zastanów sie jaka jest prawdziwa wersja?? bajkopisarka druga sprawa jak to w sobote i niedziele sie nie pracuje???????????????????? nawet ksiadz pracuje

kicaj, 2014-03-23 11:36:10

Przykład z ostatniej nocy . Pole ogrodzone siatką leśną dodatkowo założony pastuch elektryczny i dziki wchodzą i wychodzą gdzie chcą . jedyne co może je zatrzymać to 7*65 ale jest ciemno i nie bardzo można tego użyć .

w-40, 2014-03-23 10:29:31

@ar szczecin - kto chce ten szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu. Dla mnie szukasz powodu i pieniędzy tam, gdzie ich nie zarobiłeś.

olo22, 2014-03-23 09:45:42

Osoba twierdząca ze siatka jest skuteczna, jest osobą mało zorientowana w temacie. Oby nie użyć brzydkich słów.

S, moje "obowiązki " nie miały nic wspólnego z przyjemnością. Wolałbym w tym czasie za żoną poganiac ;)

arszczecin , 2014-03-23 01:25:05

@z ależ masz rację, dzików jest za dużo i należałoby zredukować jego populację bo jak nie zrobią tego ludzie to zrobi to ekosystem - poprzez pomór świń, niekoniecznie afrykański, czy inną zaraza. Skoro masz czas na pracę poza rolnictwem to raczej do "obszarników" nie należysz i hektarów raczej nie masz za dużo. Jeżeli tak irytują Ciebie szkody łowieckie, to czemu nie ogrodzisz swoich włości np. siatką do grodzenia zrębów, przynajmniej od strony, z której najczęściej przychodzą dziki ? Koszt niewielki a metoda jest dosyć skuteczna. Pilnuj swego i nie czekaj na odszkodowania bo żądasz pieniędzy od prywatnych osób za szkody wyrządzone przez państwową zwierzynę.

olo22, 2014-03-22 23:34:05

......ZUS-y robi się raz w miesiącu...robię to ok. 5 nowego miesiąca, ...nawet kiep wie, że VAT...też ma swój czas...a dzisiaj jest sobota......jutro niedziela.....się nie pracuje....sierotko Marysiu..oj....... olo @ jesteś....i prowokator wszystko jedno pod jakim podpisem.....Pozdrawiam daj sobie siana nudzi Ci się...ja idę spać ...Dobranoc kolorowych snów.

z., 2014-03-22 22:46:55BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Tylko że te kulki to tylko w paru miejscach na tym polu bym zrobił. We wtorek trochę padało, a ja latałem z bronami 20, żeby przygotować pod...

jarki

@men2face Mają oni jakaś odmianę pokrewną do Californium ?      Dopisałem Ci w profilu CZN