PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Każda metoda ma swoje wady i zalety. Ważne jest aby dobrać sposób leczenia do własnych potrzeb i możliwości. W mniejszych stadach łatwiej wykryć zwierzęta w początkowym stadium choroby. Na wynik leczenia poszczególnymi metodami mają także wpływ warunki środowiskowe.
Serdecznie pozdrawiam i życzę wielu sukcesów w hodowli. Gratuluje, bardzo ważnej w rolnictwie, otwartości na to, co nowe.

Łukasz Głuchowski, 2014-03-30 16:21:42

Zgadzam się z Panem co do tego że leczeniem powinna zając się weterynarz lub osoba dobrze znająca się w temacie.
Problem polega na tym by nie dopuścić do tego stanu jaki jest pokazany na zdjęciu. By zapobiegać takim schorzeniom powinien być przeprowadzany monitoring całego stada przynajmniej raz w miesiącu - dotyczy on postawy krowy, jej chodu a także monitoringu w zakresie chorób metabolicznych (ketozy, ochwatu, kwasicy, niedoborów składników), które są zaczątkiem chorób racic bądz sprzyjają chorobom palców i zadziałanie w poczatkowej fazie choroby nie tylko tego zespołu
Ja mam malutkie stado (30 krów) - korekcja od kilkunastu lat - kilku fachowców (kilka firm) po których stan racic zamiast polepszyć się pogorszał się. Od kilku miesięcy korekcję przeprowadza korektor, który będzie bywał w gospodarstwie co 2 miesiące i dokonywał korekcji u krów tzw podejrzanych oraz krów w okresie zasuszenia (najlepszy okres do korekcji. Stosuje on metodą holendersko - angielską uznaną łagodnie przez Polskich korketorów za pseudonaukę korekcji racic.
W tej metodzie oczywiście przy lekkich czy średnich stanach chorobowych (Zespołu Rusterholza) nie usuwa się tzw przepukliny (wrzodu) tylko stosuje się zabiegi mające za zadanie samoistne wyleczenie i odbudowę chorej tkanki. Przecięcie czy wycięcie tzw wrzodu w tej metodzie jest błędem w sztuce.
Wiem oczywiście że to co napisałem powyżej może wydać się bynajmniej dziwne i odbiegające od Polskich stantardów aczkolwiek korekcja przeprowadzana w moim gospodarstwie przynosi pozytywne efekty.

Marek, 2014-03-29 20:23:52

@Marek
Po pańskim komentarzu potrzebowałem trochę czasu na doczytanie, dopytanie oraz przemyślenie całego zagadnienia.
Opisywany przez mnie Zespół Rusterholza to wrzód o strukturze i wyglądzie, jak sam to określam, drobiowej wątróbki. Jeśli się go nie usunie, nie ma szans na przemianę chorej tkanki w zdrową. Wręcz przeciwnie, wrzód się powiększ i może zająć cały palec, prowadząc niekiedy do potrzeby amputacji całej racicy.
Co do osoby która powinna przeprowadzać tego typu zabiegi, zgadzam się z Panem że nie powinna być to osoba zajmująca się tylko korekcją. Powinien to być lekarz weterynarii lub inna osoba posiadająca wiedzę, doświadczenie i umiejętności do przeprowadzenia tego typu leczenia.
Jeśli chodzi o efektywność tego typu leczenia, muszę się niestety z Panem nie zgodzić, ponieważ kilkuletnia praktyka, na stadzie ponad 300 krów pokazuje, że odpowiednie leczenie daje pozytywne efekty nawet w bardzo zaawansowanych przypadkach. Zdarzały się nawet, wspomniane wcześniej, amputacje całego palca. Zgodnie z tytułem, szybka diagnostyka i wcześnie podjęte leczenie, przekłada się na krótszy czas leczenia tj. 4 - 6 tygodni. Odwlekanie leczenia, przedłuża ten czas do 10 - 14 tygodni. Trzeba pamiętać, że przekłada się to na wyniki produkcyjne.
Dziękuję za komentarz i zachęcam do dalszego, aktywnego korzystania z naszego portalu. W razie dalszych sugestii, lub pytań, jestem do Pańskiej dyspozycji.

Łukasz Głuchowski, 2014-03-28 19:25:50

Po pierwsze nie jest to żaden wrzód tylko przepuklina. W leczeniu najważniejsze jest dobrze przeprowadzona korekcja aby odciążyć chory palec, zrobić tzw. "miejsce" dla budującej się przepukliny (by nie było ucisku na nią) - nawet zastosować tzw. bucika na zdrowy palec. Co do wycięcia a raczej usunięcia przepukliny - zabieg ten powinien być wykonany tylko w ostateczności. Tyle, że w ostateczności nie ma wielkich pozytywnych szans na wyleczenie tego zespołu. Antybiotyk przy niewielkich zmianach nie jest konieczny ponieważ jest to zapalenie aseptyczne. Niestety po otwarciu przepukliny przez korektora (co nie powinno mieć miejsca) należy zabezpieczyć miejsce otwarcia przed dostaniem się drobnoustrojów.

Marek, 2014-03-27 05:35:38BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

prazykwantel

Mam do odstąpienia tabletki Opticide (prazykwantel 600mg) na pasożyty (przywry, tasiemce, motylice). Lek jest w oryginalnym opakowaniu, sprzedaję...

Pałuczanin81

Słońce wiosennie-na polu (po?)rzepaku, wiatr mało 130kg chłopa nie przewróci,a ziemia się mizia pod gumowcami na 5mm.