PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

dodam jeszcze w przerwie meczu że dawno nie czytałem tu tak dobrego komentarza @TWW,a odnośnie produkcji miastowego mazowsza to podejrzewam ,że ta ogranicza się do kupki g..na która spływa regularnie bądź nie do kanalizacji i ot cały wkład w gospodarkę narodową

Krzysiek222, 2014-04-23 22:01:26

S palma to Tobie odbija ha ha ha

ss, 2014-04-23 21:42:05

ss nie piszę głupot, bo w tym niedoścignionym specjalistą jesteś ty inie zamierzam ci tej palmy pierwszeństwa odbierać.

s, 2014-04-23 21:24:34

S jak takie głupoty berdziesz pisał to bedziesz zarł tylko ryz

ss, 2014-04-23 21:16:59

miastowy&mazowsze weż , jeden z drugim ,zbierz się raz na odwagę i pochwal się co wytwarzasz/produkujesz/wymyślasz w tym swoim mieście tak dochodowego i niezbędnego, co przynosi takie profity, że jesteś w stanie z tego utrzymywać nawet rolnictwo. Okaż na tyle odwagi cywilnej i oświeć nas, chłopków. Udowodnij, że jak cię wkurzymy, to swoje wypociny z łatwością sprzedasz za duże pieniądze Ukraińcom ,Chińczykom, Niemcom i od nich nakupisz sobie za grosze pszenicy i ryżu.

s, 2014-04-23 21:06:18

@Krzysiek222
Nie ubliżaj mi od baranów gumofilcu bez szkoły bo będę niegrzeczny.

mazowsze, 2014-04-23 20:11:49

miastowy&mazowsze a kiedy ostatnio kupiliści łopatę,taczkę,gwoździe,sznurek,gumofilce że o widłach nie wspomne a maszyny,nawozy,śr ochrony roślin itd i kto tu jest na czyjej łasce barany?
A tak jeszcze do artykułu bo to jest rzeczywiście trudny temat jak zrobić żeby do tej sprzedaży nie podłączyło się wszelkiej maści kombinatorstwo tak jak sławetni taksówkarze do KRUS może na razie ten limit będzie dobry bo nie będzie zachęcał do przekrętów a później można podnieść jak wyłoni się grupa zainteresowanych

Krzysiek222, 2014-04-23 15:30:52

@arszczecin
Nie czepiłem się wsi. Ciekawe zestawienie - rolnictwo, obronność, medycyna, nauka, a gdzie energetyka, internet, tekstylia, produkcja środków czystości ja się pytam? To wszystko jest obecnie nieodzowne do życia społeczeństwa. Pytanie - czy to znaczy, że wszyscy rolnicy są w Polsce zatrudnieni przez państwo, podobnie jak służba zdrowia, wojsko, pracownicy oświaty oraz edukacji i nauki? Ciekawe podejście - przyznam nie przyszło mi to do głowy. Ale sądzę, że podatnik z miasta powinien wytrzymać jeszcze kilka innych grup społecznych "zatrudnionych" przez państwo, prawda? Po co mamy ograniczać się do tych czterech.

W jednym poście piszę, ze jest wolny rynek wszędzie poza rolnictwem, a w drugim, że rolnictwo to dziś relikt gospodarki centralnie sterowanej tu w Polsce, a w UE podąża w tym kierunku. Nie widzę sprzeczności.
Powtarzam - rolnicy nie mają żadnej misji. Nikt z miasta im nic nie zawdzięcza. Powinni produkować tylko wówczas jeżeli im się to opłaca - tak samo jak każdy inny przedsiębiorca.

mazowsze, 2014-04-23 15:25:36

więcej miasto musi dopłacić do wsi która praktycznie nie płaci podatków a na KRUS parę groszy

miastowy, 2014-04-23 14:51:27

mazowsze, ależ ty pier dolisz. Czepiłeś się wsi z powodu?
rolnictwo, obronność, nauka i medycyna, niekoniecznie w tej kolejności, to podstawa egzystencji państwa. Nauczyć, wyleczyć, obronić, nakarmić.

w jednym poście piszesz że jest wolny rynek a potem że w pl i ue rolnictwo to zaprzeczenie gosp rynkowej.

arszczecin, 2014-04-23 14:40:14

Panie @TWW. Doceniam łagodny ton wypowiedzi - to rzadkość tutaj. Na ogół moje komentarze wywołują jakąś dziką furię u moich chłopskich adwersarzy. Ale odnosząc się do meritum, to ujmę to tak - od nieoczekiwanych i niekorzystnych zjawisk w biznesie to już wiek temu wynaleziono ubezpieczenia; przedsiębiorcy w sytuacji, w której mają problem z zasobami ludzkimi (uważają, że zbyt dużo muszą pracować) to zatrudniają ludzi - czy na wsi jest problem z zasobami ludzkimi - wątpię, raczej jest problem z godziwą płacą (tu też z tego co wiem, specjalnie dla rolników wprowadzono przywileje w zatrudnianiu Ukraińców, co psuje rynek pracy w tym kraju, ale to zwykłemu Kowalskiemu umyka). Podsumowując, pewnie Pana nie przekonałem, ale nadal uważam, że rolnik więcej zawdzięcza.

mazowsze, 2014-04-23 13:31:30

Panie @Mazowsze - coś się Panu pomyliło. Twierdzi Pan że rolnicy zawdzięczają wiele innym i wręcz są na utrzymaniu reszty społeczeństwa... Ja się spytam tylko z czego żyje siec pośredników którzy dostarczają żywność do miast i miasteczek? A czemu pkt świadczenia w NFZ jest wyceniany na podstawie kwintala żyta? Jeśli nie chcesz niczego nikomu zawdzięczać to weź se zrób dzidę i żyj w lesie. Bez prądu, paliwa, żywności wyprodukowanej przez chłopa "darmozjada" i innych wymysłów dostarczanych przez przemysł. Społeczeństwo już dawno doceniło funkcję rolnika. A co do mechanizmów dopłat itd. twierdzisz że w krajach starej UE rolnik to przedsiębiorca - nie to co u nas "darmozjad" na utrzymaniu biednych miastowych. A wiesz że w starej UE rolnik dostaje o wiele większe dopłaty do ha niż w PL???? Może niechcący to Panu umknęło. Rolnictwo było jest i musi być traktowane jako specjalna branża ponieważ : 1) to podstawa gospodarki 2) jest narażone na niepowetowane straty wynikające z warunków klimatycznych (susza, powódź, mrozy) 3) Jest w odwrocie - coraz mniej młodych garnie się do pracy w rolnictwie a coraz więcej ludzi żyje na tym łez padole . Proszę się następnym razem dobrze zastanowić nim wypowie Pan podobne bzdury że rolnik coś komuś zawdzięcza i jest na czyimś utrzymaniu. Ja produkuję żywnośc dla mojej rodziny i 20 innych rodzin!!! O której Pan kończy pracę? Ja w sezonie często ok. 23 czasem i 2.00. Późno chodzę spac ale za to wcześnie wstaję... Ja coś Panu zawdzięczam???? A może Pan nie chodzi na L4? Ja mam zwierzęta do nakarmienia nawet jak mam grypę i 39*C. I nie mam L4. I nie zawdzięczam nic nikomu jedynie swojej ciężkiej pracy. A dopłaty mają wyrównywać poziom rolnictwa w całej Europie. Tak by zadziałał przywołany przez Pana wolny rynek. A rolnicy w Polsce nie są nieporadni ekonomicznie :) ubawiłem się naprawdę... Jak jest ciężko i przychodzą lata kryzysu to na gospodarstwie ludzie żyją godnie i uczciwie a nie przymierają głodem i chłodem w mieście. Na przyszłość radzę nie obrazac uczestników dyskusji bo to świadczy o Pana zadufaniu i pysze.

TWW, 2014-04-23 11:56:44

@klarence @Krzysiek222
Nie będę używał argumentów typu, że jak ci jest tak źle na wsi, pomimo tych wszystkich dopłat i przywilejów tak ci ciężko, a poza tym pracujesz w sobotę i w niedzielę, to przeprowadź się do miasta - bo tu jest tak różowo. To byłoby zbyt prymitywne. Postaram się odpowiedzieć na pytanie: dlaczego nie przeprowadzisz się na wieś skoro uważasz, że rolnicy mają tak wiele przywilejów, choć wierzę, że dla wielu z was będzie to trudne do zrozumienia. Otóż wiem, że nie zostanę rolnikiem z tego względu, że nie zamierzam niczego nikomu zawdzięczać. Zasady jakie funkcjonują obecnie w Polsce i w całej UE to zaprzeczenie gospodarki rynkowej. Chociaż w innych państwach starej UE, rolnicy traktowani są raczej jak przedsiębiorcy, tymczasem w Polsce jak grupa społeczna kompletnie nieporadna ekonomicznie. Wg mnie rolnicy powinni otrzymywać zwykły socjal, żeby przynajmniej mieli świadomość, że są na utrzymaniu innych. W takiej konstrukcji z jaką mamy obecnie do czynienia, wielu rolników jest święcie przekonanych, że to co dostają (w formie rozmaitych przywilejów) im się należy, bo na to zapracowali - i to jest największe oszustwo ze strony władz w tym kraju wobec chłopstwa i podstawowy problem tego systemu.

mazowsze, 2014-04-23 09:48:26

Niech już przegłosują z limitem jaki zaproponowali i niech już to wejdzie, pierwsze koty za płoty, jak wypali to się limit podwyższy. Jak sie zbierze kółko gospodyń, każda ze swoim limitem to już się sumka robi...
A do mazowsze pokaż mi inną dziedzinę gospodarki, która jest tak zależna od pogody (czyt. klimatu) i szeregu innych czynników środowiskowych?

JKC, 2014-04-22 22:37:52

Po miastowemu?
Znaczy ze jak Nowak będzie miał lepsza, ładniejsze zboże niż rolnik-Mazowsze to trzeba naslac jakąś kontrol:)

arszczecin , 2014-04-22 21:24:20BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Łódź rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Kraków rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Chodziło mi o liniową odmianę od monsanta pokrewną californium  Kiedyś cała wieś miała californium i wszyscy byli zadowoleni 

men2face

https://www.agrolok.pl/nasiona/rzepak-ozimy-dk-seax-f1.htm