PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

szlag mnie trafi z tą Ukrainą, nic nie jest ważne ASF mało medialne, odstrzał dzików nieważne, wążne tylko żeby wspierać braci Ukraińców (szczególnią miłością dażył ich mój dziadek który cudem jako dziecko przezył Wołyń). Oni mają nas głeboko gdzieś a 70% społeczeństwa szczerze nas nienawidzi, niestety Polak przed szkoda i po szkodzie głupi. Otwórzcie oczy

Jarema, 2014-09-04 23:02:56

Teraz zacznie się cyrk !
Ukraina zarzuci EU produktami rolnymi ...

foxi, 2014-06-18 12:21:30

Rolnik, 2014-06-18 09:23:48

Dokładnie, ceny nasion są na wysokim poziomie cen a jak by nie było Centrale nasienne nie obniżają cen swojego produktu gdy sa spadki cen zbóż. Skoro obniżamy ceny zbóż, obniżmy ceny Śor, nawozów itd... jak podnosimy ceny zbóż podnieśmy ceny Sor, nawozów itd.. wszystko uczciwie, a nie w łeb rolnika się wali bo co głupi i tak sprzeda bo nie ma gdzie. Wszystko do czasu, kiedyś ten dobrobyt się skończy i wiele firm handlowych będzie miało nie tęgie miny.

Rolnik Zach-Pomorskie, 2014-06-18 09:44:21

Witam, jestem za aby rzepak kosztował 1200 zł/t netto, aby Pszenica paszowa była po 650 zł/t netto, aby pszenżyto było po 560 zł/t netto.... ale, niech za tym idą też spadki cen Śor, nasion, nawozów, paliwa bo tutaj raczej nic się nie zmieniło. Dziś pszenica jest np.; po 650 zł/t netto, rok temu była po np.; 750 zł/t netto, ale 1 tona nasion pszenicy to koszt 1700 zł/t netto jak tok temu ;-)

Rolnik, 2014-06-18 09:23:48

@420km, tych zasad @Uczeń Mistrza @s jeszcze nie przerabiał, bo będzie je miał dopiero w następnej klasie

zbożowiec, 2014-06-18 07:19:52

Powoli @uczeń się uczy i zauważa taką zasadę jak popyt i podaż .Więc jeszcze niech zrozumie co te pojęcia znaczą . Skoro ma być mniej rzepaku przez mniejsze zasiewy to także wszystkie skupy znając zasadę popytu i podaży powinny zabiegać by kupić jak najwięcej konkurując ceną a jak jest w Polsce ? Takiej konkurencji nie ma i wszędzie niskie ceny jednakowe więc rodzi się pytanie dlaczego rzepak ma być po 1200 a nie jak sam twierdzisz po 1400 . Mówienie że jest kolejka i skupy sobie mogą na to pozwolić by płacić taniej bo gdyby był wolny rynek to skupy by konkurowały ze sobą i nie odważyły by się dać 1200 bo mogło by się okazać że nikt do niego nie powiezie tylko do tego co da cenę rynkową 1400 ale z racji zmowy cenowej skupy mają pewność że konkurencja będzie płacić jak wszyscy mają pewność że kupią na zasadzie że każdy przywiezie gdzie bliżej bo cena choć powinna nie gra roli bo jest wszędzie jednakowa . Kiedy taki skup np. wie że cena dnia dzisiaj ma spaść o 10 zł czy 100 zł ? by nie zapłacić mniej ni więcej jak konkurencja ? Jeśli by działało prawo podaży i popytu to by rolnicy stali jednego dnia w jednej kolejce drugiego dnia w drugiej a tak wszyscy jadą gdzie bliżej bo ceny są ustalone od górnie i jednolicie . Jak za komuny nie działało prawo popytu i podaży , papier toaletowy choć go było cały czas za mało musiał być tani tak i dziś nie działa prawo popytu i podaży i nie tylko na rynku zbóż ale całości rolnictwa .
,

420 km, 2014-06-17 08:44:24

Uczeń Mistrza @s , trzeba przyznać, że jednak czegoś się poduczyłeś od tego @s, choć jeszcze sporo ci brakuje, ale pracuj nad sobą , pracuj

zbożowiec, 2014-06-17 02:17:12

@420
To nie jest żadna zmowa. To się nazywa okres żniw i za jakiś miesiąc, przed skupami rzepaku będą ustawiać się kolejki rolników, którzy będą prosić aby ktoś wziął ich rzepak. Ten scenariusz powtarza się co rok, z nielicznymi wyjątkami. Tu działa czyste prawo popytu i podaży bo jeśli rolnicy są wstanie sprzedać towar za 1200 złotych, to po co im płacić po 1400? W zimę ceny rzepaku wrócą prawdopodobnie do cen europejskich i wtedy magazyny po normalnych cenach będą czyścić Ci co przechowują. To samo dzieje się ze zbożem i bardzo duże szanse są, że będzie działo się w tym sezonie.

Uczeń Mistrza @s, 2014-06-16 22:39:20

W ogóle się nie rozumiemy i nie za bardzo mogę zrozumieć o co ci w ogóle chodzi . Ja podałem sytuację jaka jest w Polsce obecnie ty przypisujesz artykuł ze zbiorów 2012/13 i wmawiasz że tam jest podane na co idzie zużycie zbóż choć nigdzie nie jest to podane na co idzie te zużycie .
Swoją wiedzę opierasz na dwóch skupach więc gratuluję rozrzutu . Zbilansowałem podaż i popyt z sezonu 2013/14 i jak by nie liczyć wychodzi że popyt w Polsce przewyższy podaż . W przytoczonej przez ciebie informacji jest prognoza mówiąc że właśnie w tym mijającym sezonie zbierzemy od 27-28 mln ton co się zgadza z oficjalnymi danymi więc nadal nie rozumiem jak podważasz moje wyliczenia jednocześnie się z nimi zgadzając . Byłbym zadowolony gdyby mnie ktoś oświecił i wskazał gdzie się mylę w obliczeniach .Trochę to zalatuje na schizofrenie zarzucanie mi że działam jak na giełdzie jednocześnie powołując się na giełdę że tam tanieje .Efekty niedoborów dopiero odczujemy jak pisałem wcześniej dopiero w lipcu i co niektórzy się zdziwią w sierpniu bo niestety każdy hodowca wie jak kończy się karmienie świeżym zbożem a także młyny które też dobrze wiedzą że ze zboża spod kombajnu mąki nie zrobią .
Nie prognozuje ile zbierzemy w sezonie 2014/15 bo nie wiem ile może być zbóż bo szczerze nie wiem i być może będzie i 30 mln ton a może być i 27 mln . Moje wyliczenia dotyczą faktów z tego sezonu a nie przyszłego . Wybiegłem jedynie z rzepakiem którego jest zasiane mniej i jest to fakt a ile zbierzemy tego nie wiem ale zwracam uwagę co się dzieje na rynku gdy spojrzymy na kontrakty w Polsce to cena oferowana jest niższa niż rok wcześniej choć najprawdopodobniej będzie go mniej z racji mniejszych zasiewów więc wytłumacz mi dlaczego ma być tańszy ? Czy jakaś reguła rynkowa ma tu zadziałać czy zwykła zmowa na fali że przywieziemy z Ukrainy tani rzepak .

420 km, 2014-06-16 20:42:18

@420
http://www.wir.org.pl/siewca/prognozy_13_14.htm
Masz tu artykuł określający na co idzie zużycie zbóż w Polsce i nawet prognozy cen na poprzedni sezon. Jak widzisz analitycy się dużo pomylili. Nie potrzebuję liczb żeby wiedzieć co się dzieje. Ty mi tu machasz liczbami próbując udowodnić, że się mylę i to wszystko co jest teraz to kłamstwo. Ale ja dzisiaj te twoje liczby sprawdziłem i zadzwoniłem do lokalnych skupów. Jeden już nic nie kupuje, prawdopodobnie do żniw a drugi kupuje pszenicę paszową po 650 netto, jęczmienia nie chcą. Więc gdzie ten brak ziarna jest? Według twoich liczb, już go powinno nie być. Nazywasz mnie spekulantem, ale to ty posługując się liczbami próbujesz wmówić, że jest inaczej. Działasz na tej samej zasadzie co Ci z giełd. Tylko teraz ty zawsze wieszczysz, że zboża nie ma i nie będzie go. Już tak pewnie od ponad roku albo i dłużej. A ja jestem zwykłym rolnikiem. Widzę co mam na polach, widzę co mają na polach sąsiedzi lub jak jeżdżę trochę po kraju to też przyglądam się i powiem Ci, że jak na razie zboża wyglądają bardzo dobrze. Czytam też raporty, przyglądam się giełdom i przewiduję co może być. Tak, jestem spekulantem bo mam magazyny na zboże i w żniwa ładuję wszystko w zbiorniki a po żniwach będę spekulował kiedy sprzedać po najlepszej cenie. Gdybym słuchał się forumowych proroków i analityków to miałbym już 3 letnie zapasy pszenicy które czekałyby na cenę 1200 złotych.

Uczeń Mistrza @s, 2014-06-16 18:33:27

czy towary rolne z Ukrainy importowane w ramach nowych bezcłowych zasad będa zgodne z Unijnymi dyrektywami, czy uprawa i hodowla będzie spełniać wymagania CC, zrównoważonego rozwoju, dobrostanu zwierząt, wymiary klatek dla drobiu, czy świnie wogóle miały piłkę do zabawy odpowiedni wymiar boksów i okien, czy ogórki mają odpowiedni kąt nachylenia krzywizny, czy u nich ślimaki to też już są ryby a jak nie to kiedy je dostosują, etc etc etc. gdyby ta bratnia "pomoc" w jakimś stopniu szkodziła interesom takich państw jak np. Niemcy, Francja czy Wielka Brytania to na pewno by nie przeszła na forum Unii a kto się liczy z nami, śmiech na sali :)) nam można wszystko wcisnąć i jeszcze im podziękujemy tak to działa ten "wolny" rynek wg. Brukseli...

bejo, 2014-06-16 09:08:06

Skoro uważacie że jest inaczej jak przedstawiłem to proszę o swoją wersję , może się mylę ? i zamiast 28 mln ton zebraliśmy 30 mln albo że nie wyeksportowaliśmy 4 mln ton ? Myślę że skoro pisać umiecie to i przedstawcie swoje obliczenia bo dodawać i odejmować umiecie . Pokażcie gdzie się mylę gdzie nie doliczyłem gdzie przekłamałem bo z waszych wypowiedzi wynika że jesteście pośrednikami właśnie spekulującymi na zniżki więc nie dziwota że bronicie się przed obarczeniem spekulantów którymi jesteście . Przecież nigdy się nie przyznacie się że będzie cienko . Dzisiaj taka polityka spekulacyjna że np. rzepaku jest zasiana co najmniej 8 % mniej (niektórzy mówią nawet o 17 % ) a wszyscy mówią że będzie więcej bo się więcej urodzi z hektara i cena za rzepak będzie po 1000 zł , to nie rynek to zwykła spekulacja i sztuczne ustalanie ceny pod przyszłe zbiory .
Z tym czarowaniem 2 mln ton zboża to stary numer z odkurzaczem czy już nikt nie pamięta ministra Sawickiego z 5 mln ton zapasów jak potem się okazało to nie było 5 mln a 3 mln a te 3 miliony ton też się elewary nie mogły doliczyć i zamieciono pod dywan.
Każdy ma swoje racje i każdy broni swojego ale jeśli dyskutujemy to twórzmy konstruktywne wypowiedzi oparte na danych a nie mówienie że rolnicy nie mają racji bo zawsze narzekają .

420 km, 2014-06-15 23:26:31

@przemo
Nie przetłumaczysz im. Nie wiem jakie by nie były ceny, to zawsze wyjdzie, że zboża jest mało. Nawet jak pszenica był po 1000 złotych to tutejsi wieszcze pisali, że będzie po 1200 bo mało, bo nieurodzaje. Według @420 km już powinniśmy piach gryźć a mimo to chleba i mąki w sklepach nie brakuje a młyny o ziarno się nie biją tylko jak wybrzydzały tak wybrzydzają. Skoro ziarna jest za mało to powinno już być to widoczne bo tutaj kreatywna księgowość nie pomoże, nie wyczarujesz pełnych silosów albo braków nie ukryjesz. Więc za miesiąc i tak @420 km i podobni zwalą wszystko na spekulantów, że jakimś cudem wyczarowali w Polsce 2 mln ton zboże i to przez nich są niskie ceny, a w innym temacie będą się chwalić rekordowymi plonami

Uczeń Mistrza @s, 2014-06-15 22:17:40

a jesli chodzi o ceny to juz od dawna nie decyduje rynek krajowy tylko swiatowy, a wtym roku znow bedziemy mieli dobre zbiory na swiecie( wyjatek pszenica ozima w usa) dodajac do tego zapasy z tamtego roku pszenicy 11 mln ton a kukurydzy ponad 20 , do tego jeszcze inne zboza paszowe i wtym roku znow nadwyzka( trzeba zauwazyc ze w rosji nastapila zdecydowana poprawa pogody a ukraina mimo małych nakładow np nawozy ma wysmienita pogode nie wspomne juz o europie i chinach rekordy zbiorów i kukurydzy w usa i soji, a jeszcze rzepak nigdy nie przewidywano tak wysokich zbiorów w europie) wynika z tego silny trend spadkowy, fundusze spekulacyjne gwałtownie wycofują sie z surowców rolnych a ta zwiastuje ostry zjazd.

przemo, 2014-06-15 21:20:43

roznica miedzy 4,35 a 4,1= 0,25 , czyli 25 groszy na 1 euro stanowi okolo 5 %; 1%= 4,35 grosza, podsumowujac roznica kursu stanowi 5 % z kwoty 4,35 rozumiesz?

przemo, 2014-06-15 21:13:23BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jenofranio

saletra wysiana a tu zima na  całego  i co z tym azotem     

ostropestka

U nas też 1900