PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Niestety na tym nowym systemie stracą gospodarstwa do 10ha, bo jak się okazuje nawet mogą nie dostać dopłat na poziomie dotychczasowym... jak nie pod wiatr, to pod górkę.

eech, 2015-01-04 20:15:37

-tej wiedzy nikt nie ma - przyszłe dyrektywy i płatności ustalone ,przez naukę światową , będzie koniec dopłat do produkcji przemysłowej i konwencjonalnej , a zwiększy się na ekologiczną ,, i nie będzie dopłat z UE , każdy kraj i rząd będzie dopłacał ,,w Polsce nikt nie da bo skąd ? powołali nowe instytucje i dali środki ,na medycynę ,rolnictwo ,przemysł ,teraz dali gminom ,ale jak nie wykorzystają ,, to będzie cienko ,, gminy muszą otworzyć spółdzielnie i sklepy ,, są duże środki na 50 lat zarezerwowane ,, ale rolnicy jakiegoś regionu muszą złożyć wnioski i wyrazić zgodę , odbudują nam przemysł ,, bez niego bankructwo i szpitali ,,,,,

STANISŁAW, 2014-07-14 18:36:55

mam 10 ha i też chciałbym dokupić ziemi,ale jak mam konkurować z sąsiadem który ma 100 ha i 10 razy tyle dopłat

wkurzony, 2014-07-13 23:46:52

Jeżeli przed przystąpieniem prze Polskę do UE był naliczany plon referencyjny , a co za tym idzie należne dopłaty, to trzeba było być konsekwentnym. Niestety plon referencyjny swoje a dopłaty szły swoją drogą. Paradoksem było, jest i będzie to iż do ha gruntu klasy 6 jest taka sama dopłata jak za grunt klasy 2. Jaki wkład w plon referencyjny miały grunty klasy 6 . Dopłaty żeby były sprawiedliwe to powinny być od ha przeliczeniowych tak jak płacony jest podatek rolny, składka zdrowotna czy obliczany dochód z ha. Skończyły by się głupie gadki o rolnikach z marszałkowskiej co to nakupili gruntu (piachów) dla dopłat. Jeżeli u nas ha ziemi kosztuje 60 000 zł to nikt przy zdrowych zmysłach nie kupi tego dla dopłat.

Wernychora, 2014-07-13 10:43:17

TO NAJPRAWDZIWSZA PRAWDA @areszczecin TY TO MĄDRY JESTEŚ JESTEŚ KIMŚ WYJĄTKOWYM BO TAKIE POWIEDZENIE JEST RÓB TO CO UMIESZ I CO KOCHASZ .PROW I INNE POMOCE NA NIC JAK BĘDZIESZ PRACOWAŁ POD PRZYMUSEM .Ja mam same czerwone bydło różnie oceniane jest chów bydła czerwonego .Ja nie zwracam na cały świat uwagi robię co umiem i co lubię .Mleko parę lat do tył sprzedawałem po 60 groszy i przetrwałem .Remontowałem pomieszczenie ,płytkami ,posadzka i kupiłem chłodnie do mleka ,lamperie w oborze 8 lat temu to sąsiedzi pukali się po głowie co ja robię a dziś sami kupują chłodnie ale więcej nic ni zrobią bo warunki nie pozwolą samochód nie wjedzie bo wąskie parcele tylko przy drogach jest odbiór ,chłodnie mają na kołach .Ja mam zamiłowanie do polskich czerwonych krów ,nie palę papierosów nie pije alkoholu ale bydło PC to jak nałóg jak gołębie ,i inne zwierzęta .Pracowałem 4 lata 14 lat temu w Holandia ,miałem 15 lat temu firmę budowlaną i zostałem przy krowach .Miałem marzenie 18 lat temu mieć żonę z gór i polskie czerwone krowy [górskie ] żonę mam z Nowosądeckiego z gór 10 lat młodsza wysoka ładna ,krowy mam polskie czerwone .Ludzie mają pasje samochody i itp .Rząd nie morze rolnikom narzucać na siłę tego co rolnik nie chce ,Ministerstwo rolnictwa swoje a rolnik swoje .

rolno, 2014-07-13 08:59:16

@Andrzej. No właśnie, że nie.
Strączki. 2-3 % z koperty krajowej. W tym roku szykuje się niska płatność. Zachodniopomorskie obsiane łubinem. A na wielu gruntach pozorowana działalność. Jak najbardziej ilość ma wpływ na wielkość.

W sezonie kośnym, mam pielgrzymki posiadaczy U.Ż. Wykoś, weź sobie trawę. ZA DARMO. Przecież to dla ciebie byznes. Taki byznes, że rozpierniczę sprzęt, a siano bez wartości. Nowe gospodarstwa. Adres posiadacza. Miasto. Wspólna polityka rolna. :P


@skoczek
Odnośnie najgorszego zawodu świata.
Od jakiegoś czasu likwidowałem się, wyprzedałem młodzież, czekałem tylko na zejście kilku kredytów. Maszyny na tablicy. Rozważanie w której części Niemiec chcę doić krowy...

I jednego dnia , w jednej chwili "zminusowało" mi ponad 30 % stada. Sajgon. Rozpierducha. Etc. Totalny rozpieździel. Krowy w szoku latają.
Latanie, szukanie rozwiązań, organizacja doju, brak czasu na myślenie/rozmyślanie. Nadszedł czas pierwszego doju od zdarzenia...( uwięziówka, każda krowa ma swoje miejsce)
Tu puste miejsce. Tam krowy nie ma , o a ta kopała, a ta miała się cielić za 2 tygodnie - ogólnie dobrze ze mną nie było. Więc tak sobie doję , melancholijnie rozwalony i wtedy jedna sztuka przeleciała mi jęzorem po plecach. Odwracam się. Simentaler. Taki pieszczoch. Położyła mi łeb na kolana. Jak pies. Nie wiem ile to trwało. 20 sekund, minutę...
... Mega budujące... We łbie mi trochę namieszało...

Najgorszy zawód świata. A nic tak nie cieszy jak szczęsliwie zakończony trudny poród...
COW DANCE...przy przemieszczaniu cielaków z pojedynczych kojców do grupowych... przy pierwszym w sezonie wypędzie na łąkę... Tego się nie da opowiedzieć. To trzeba przeżyć.


Najgorszy zawód świata. Tu nie chodzi o pieniądze. Lubisz to , i to robisz. Nie lubisz, wytrzymasz kilka lat i to rzucisz, choćby mleko było po 2 zł/l. I weź to wytłumacz miastowemu :P

arszczecin, 2014-07-12 13:32:05

Wg. mnie to cel tych zmian jest też inny.
Nasz kochany Rząd szykuje się na kasę z Unii. Tak podzielą i pozmieniają zeby z 1 euro z Unii dla rolnika pozostało 0.70 eurocentów. Przecież w budzecie kasy coraz mniej, kasy z OFE na długo nie starczy wiec czemu nie.

Przeciez jak to ostatnio mozna było przeczytać w oficjalnym raporcie o stanie życia na wsi i rolnictwa przedstawionym w Belwederze jaśnie nam panującemu p. Komorowskiemu: "w ostatnich latach dochód rolnika miało wzorsnąć o 130%". A największy przyczynek do tego to - dopłaty z UE.
A wiec rządzący tak sobie myslą, poczekajmy, dajmy się trochę odbić chłopom na dopłatach a potem - churrra na ich kase!

rolnik!, 2014-07-12 12:14:12

KAŻDY MA ABSOLUTNĄ RACJE ALE TO WYMAGA WERYFIKACJI W KAŻDYM BIURZE ARiMR I GMINACH Z CZEGO KTO ŻYJE JAK WYGLĄDA NA PRAWDĘ NIE ZŁOŻY DOKUMENT O DOPŁATY I KONIEC .MAŁY ROLNIK JAK JA Z SAMEGO GOSPODARSTWA ŻYJE DWOJE DZIECI WYCHOWUJE ,JEST WEGETACJA ALE DA RADY BEZ PROW .A TEN CO OTRZYMUJE POMOCE PROW I NIE DA RADY TO NIE MA SENSU MU POMAGAĆ BO MAŁE GOSPODARSTWA KTÓRE NIE MIAŁY POMOCY PROW A KTÓRE UTRZYMAŁY SIĘ JAK DOSTANĄ POMOC DODATKOWĄ TO WIĘCEJ ZROBIĄ OD TYCH CO Z POMOCAMI BYŁY I NIE DAJĄ RADY NAWET NAJWIĘKSZE .TU NIE CHODZI O MASZYNY PARK MASZYNOWY BO TO NICZEGO NIE ROZWIĄŻE ,ŻYWOTNOŚĆ GOSPODARSTWA POLEGA OD ZARADNOŚCI ROLNIKA WIEK DO 50 ROKU ŻYCIA .WSPARCIE NIE ODPŁATNE RODZINNE ,CZY TO RODZINA JEST BO SAMA PANNA LUB KAWALER TO NIE PRZYSZŁOŚĆ, DZIECI TO PRZYSZŁOŚĆ . .RYNEK ROLNY W POLSCE JEST ROZCHWIANY KAŻDE JUTRO NIE JEST PEWNE ,U NAS JEDEN ROLNIK MA 150 HA I KUKURYDZE MU ZWRÓCONO NIE KUPIONO WZOROWE GOSPODARSTWO SUSZARNIE MA CO 250 TON . JEST BEZROBOCIE KAŻDY MA PRAWO ROBIĆ TO CO ROBIŁ I CHCE ROBIĆ NIECH NIKT NIE PRÓBUJE MAŁYCH ROLNIKÓW NIKT LIKWIDOWAĆ BO NIKT TYM ROLNIKOM ŻYCIA GODNEGO NIE ZAPEWNI .ROBERT GRO. BORZĘCIN .POWIAT ARiMR BRZESKO MAŁOPOLSKA Przepraszam za duże litery ale tymi literami każdego popieram .

rolno, 2014-07-12 08:51:43

do bacy-pseudorolnika:

- W błędzie jest ten, kto myśli, że w Polsce nie ma rosyjskich agentów. Są oni wręcz rozsiani po całym kraju – mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ewa M. Thompsom z Uniwersytetu w Houston.

rolnik, 2014-07-12 08:24:50

My poprostu nie mamy innego wyjscia..........bo jaka mamy alternatywe?? szefa który bedzie stał z batem nad nami ?? no chyba nikomu sie do tego nie pali??...........ja juz setki razy chciałem zrezygnowac z hodowli.........ale z tego zyje , a co w zamian?? nie znalazłem do dzis odpowiedzi dlatego jestem w tym najgorszym zawodzie swiata:)

skoczek, 2014-07-11 23:22:40

A może trochę demagogii.Zawód rolnika skrajnie różni się od pozostałych.Mój szwagier jak słyszy o płacy 1300zl mówi że nie opłaca się rano wstawać.Tak samo każdy przedsiębiorca jak notuje straty zwija interes.A My?Wstajemy idziemy do obory,wyjeżdżamy w pole choć nikt nie zagwarantuje nam nawet tego 1300zl a czasem wręcz nikt naszych produktów nie chce ,przykre to...bo to chleb przecież.Skąd w Nas taka siła,że nie poddajemy się i trzymamy się tej ziemi tym mocniej im bardziej chcą nas zniej wyrugować.Zmienia się świat,ustroje,rządy a My trwamy,wraz z wiosną wychodzimy w pole i tak od wieków bo tak trzeba...i niech się nie łudzą że da się nas zniszczyć bo za nami stoi prawo odwieczne.To tak ku pokrzepieniu serc i żeby nabrać nieco dystansu bo obawiam się że likwidacja dopłat to najmniejsze zło jakie nam niedługo zafundują

Krzysiek222, 2014-07-11 22:55:35

@Andrzej, mylisz się.
Mowa o tym, żeby wyeliminować z dopłat pseudorolników, ale nie hektary...
Jeśli pseudorolnik - posiadacz ziemi (własnej lub dzierżawionej) może inkasować dopłaty niewielkim lub żadnym nakładem kosztów, to będzie to robił - nie sprzeda ani nie wydzierżawi własnej ziemi prawdziwemu rolnikowi, albo będzie kurczowo trzymał się dzierżawy agencyjnej czy gminnej,
Jeśli natomiast bez realnej działalności rolniczej prowadzonej na własny rachunek nie będzie mógł tej "unijnej renty gruntowej" skasować, to udostępni ją rolnikowi, który taką realną działalność prowadzi i będzie mógł otrzymać dopłaty. Sprzeda, wydzierżawi, albo "odpuści" dzierżawę z gminy. W efekcie płatności unijne do tych hektarów będą, a ziemia trafi w ręce tych, którzy z niej robią realny użytek - i oni też otrzymają dopłaty.
Oczywiście, właścicielowi należy się czynsz za dzierżawę.
Ale dopłaty - tylko użytkownikowi!

baca56, 2014-07-11 20:20:55

Mówienie o tym,że wyeliminowanie tzw.pseudo rolników,przyniosłoby pozostałym większe dopłaty do hektara świadczy o nieznajomości przepisów unijnych.
Przecież to komisja europejska ustala stawkę do hektara( oczywiście są pewne widełki).
I gbyby wyeliminować z dopłat np.gospodarstwa do 10 ha to pozostali by tych pieniędzy nie dostali ,tylko zostałyby w Unii.
Ja nie rozumiem tych co chcą zabrać komuś a nie walczą o to aby samemu mieć więcej.
PSL miał za małą siłę przebicia w negocjacjach?
A dlaczego nie chciał wsparcia od PiS-u, SLD czy Twojego Ruchu?
Przecież wtedy przegłosowałby PO?

Andrzej, 2014-07-11 18:26:34

Różnie bywa i czasem rolnicy na słabszych glebach potrafią mieć plony lepsze od tych na drugiej klasie oczywiście nakłady na pewno wzrastają . Co niektórzy nie mogą zrozumieć że nawet ten "ekologiczny" rolnik jest potrzebny , bo co by było gdyby każdy hektar był prowadzony idealnie ? zapewne plony były by jeszcze tańsze a nadprodukcja po kres . Tak samo zrobiono w starej unii gdzie gospodarczo na wysokim poziomie wykorzystano każdy hektar i już po paru latach musowo było regulować rynek odłogowaniem ,limitami i kwotami jak wiemy unia z wszystkiego się wycofała i stawia na "wolny" rynek i wszyscy rolnicy są równi ale niestety jak to w komunizmie bywa "wszyscy są równi ale niektórzy są równiejsi " tak więc polscy rolnicy dostana mniej niż na zachodzie a teraz PSL uważa że też trzeba dzielić równo dlatego jednym chce dać dużo a innym mniej . Teraz pora na rolnika by karmił jedne zwierzęta lepiej drugie gorzej w myśl zasady unijnej równości i nic to ochronie zwierząt do tego .

rolnik, 2014-07-11 16:02:40

@rolnik, @Grzeg
Macie rację obydwaj, inni przedmówcy zresztą też. Nie chodzi o to, żeby likwidować małych, czy średnich, czy wielkich.
Rzecz nie w hektarach, ale w żywotności ekonomicznej, wyrażanej opłacalną mniej więcej produkcją. Niektóre małe gospodarstwa mają szanse przetrwać w niektórych bardziej pracochłonnych uprawach, można też (jeśli w końcu zmienią się przepisy!) głębiej wchodzić w drobne "domowe" przetwórstwo i sprzedaż bezpośrednią.
W gruncie rzeczy chodzi o to, żeby kasa z dopłat nie "wyciekała" do nierobów i kombinatorów, tylko wspierała rzeczywistych producentów, mniejszych czy większych, mających szansę na rozwój.
Pieniądze na rolnictwo nie powinny trafiać do "rolników z Marszałkowskiej" (nawet, jeśli są z Pcimia czy innej pipidówki, nawet za wsi) ani do socjalnych obszczymurków spod sklepu, którzy nie produkują nic, a przy tym przejadają dopłaty i blokują ziemię, która mogłaby być wykorzystana przez innych.
Teoretycznie filozofia WPR jest taka, żeby nie dopłacać do produkcji. Ale jakoś prawie wszędzie w praktyce subwencje trafiają do rzeczywistych producentów - a u nas różnie z tym bywa... W efekcie zaczynamy przegrywać w konkurencji z naszymi "sprytniejszymi" sąsiadami (np. jesteśmy importerem brutto wieprzowiny!!!).
Jeśli nawet unijne przepisy są jakie są, to rolą ministra od rolnictwa (i rządu) jest wspierać producentów - pod pretekstem, półlegalnie, "pod stołem" czy jakkolwiek - bo dopłaty dobrobytu nie dają, tylko rzeczywista gospodarka.

baca56, 2014-07-11 15:57:32BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Tak zobaczycie (nie mam polisy) odszkodowanie jak świnia niebo  My jesteśmy od płacenia składek udziałowcy od $$$

jarki

Ja bym musiał podać miejscowo mniej powiedzmy że jadę bieg wyrzej  Jedna odmiana musi zaczekać bo nie wiem czy zostanie  Mam...