PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

http://www.polskieradio.pl/75/921/Artykul/908831,Polska-broni-sie-przed-wirusem-pomoru-swin-z-Bialorusi
pic na wodę, fotomontaż
my nie bronimy się przed wirusem. My go świadomie - nie budując płotu na granicy do siebie wpuściliśmy, teraz go u siebie unkubujemy, i będziemy obserwować kiedy i w jaki sposób wskoczy na jakąś fermę świń a następnie razem z chronionymi dzikami pójdzie w pochodzie przez całą Europę. Ktoś potem jakiś doktorat na ten temat napisze. Drogi to będzie doktorat. Chyba jest to działanie zgodne z teorią że najlepsze interesy robi się na biedzie. Ale cudzej. A ta bieda będzie nasza. Już jest.

rolnik podlaski, 2014-07-23 10:42:52

Mieszkam przy granicy z bialosusia i pewnego dnia bialorusini latali helikopterem i strzelali do stada dzikow. Tepia to cholerstwo i przy okazji zaganiaja je do nas:-) a u nas jest strefa ochonna dla dzikow.

stefan, 2014-07-20 07:33:27

Ruszycie na Białystok ale pewnie wiele nie zwojujecie. Tak to już jest, że jeśli temat nie jest obtrąbiony w mediach to każdy ma gdzieś, tylko później przy ladzie się ludzie dziwią, że taka cena "bo miesiąc temu płaciłem 5zł mniej za kilogram".

Poza tym, moim skromnym zdaniem rolnicy powinni się nastawiać nie tylko na produkcję ale też na przetwórstwo - musowo. Zorganizować się pod jakimś polskim szyldem i polecać się jako produkt polski, bo inaczej parówki Was zjedzą...

Bo jak to jest, że za najgorszą kiełbasę gdzie mam MOM 50% soję 20% i uj wie co 30% płacę 12zł, podczas gdy cena szynki surowej w sklepie wynosi 12,5zł? Schab - 15zł. A kiełbasa jako taka (75% mięsa wieprzowe + wołowe) to 25zł i w górę? Wiem, ten sam szajs, karmione uj wie czym ale tu mam chociaż mięso a nie mielonego psa z budą i łańcuchem jak w kiełbasach.

Kolejna kwestia jak być konkurencyjnym, gdy ceny w skupach są jakie są a w sklepach też są jakie są. Kto korzysta? Rolnik/chodowca, pośrednik, sprzedawca?

Wolę jeść chleb ze smalcem od znajomego rolnika niż te kiełbasy po 12zł/kg ;/

ja_idę_spać, 2014-07-20 01:30:48

Dlaczego PSL nie zredukowało populacji dzików w Polsce? Liczy na zmniejszenie liczby polskich
rolników?

Waza, 2014-07-19 21:36:25

Panie Mariuszu , jak chcecie coś zmienić to tylko wspólnymi siłami wszystkich rolników , i producentów trzody chlewnej i rolników których pola uprawne co roku są doszczętnie niszczone przez dziki . Proponuje za pośrednictwem portali internetowych zebrać siły i blokować od razu centrum Warszawy bo najwyraźniej w Polsce liczy się tylko jedno miasto Warszawka..... albo depopulacja dzika albo bankructwo wielu rolników.

andzej, 2014-07-19 10:10:00

Obudź się Europo !!! ASF zaczyna szaleć.

2007 roku wirus został zawleczony do państw leżących na Kaukazie oraz do Federacji Rosyjskiej, skąd rozprzestrzenia się w kierunku północno-wschodniej Europy- Europa śpi
2012 r ognisko choroby potwierdzono na Ukrainie – Europa śpi
2013 r liczba ognisk w Rosji sięgnęła 261 -Europa śpi
2013r potwierdzono dwa ogniska występowania choroby na Białorusi- Europa śpi,
a Polska wykonuje opracowanie http://www.piwet.pulawy.pl. Informacja na temat afrykańskiego pomoru świń (ASF) [2013-08-01] pod nazwą Afrykański pomór świń
aktualna sytuacja epidemiologiczna, diagnostyka laboratoryjna - dotychczasowe wyniki
oraz ocena ryzyka zawleczenia wirusa do Polski
i stwierdza:
Oszacowanie ryzyka
1. Ze względu na zakaz importu żywych świń oraz produktów pochodzenia zwierzęcego z terenu Białorusi ryzyko przeniesienia ASF za pośrednictwem importu uznać należy za niskie.
2. Ryzyko przeniesienia ASFV za pomocą środków transportu oraz za pośrednictwem nielegalnego handlu należy uznać za bardzo wysokie.
3. Ryzyko przeniesienia ASF przez dziki, z wielu względów należy uznać za ograniczone.
4. Ryzyko przeniesienia zakażenia przez wektory (kleszcze) należy uznać za nieistotne.
Uważa się, że Polska jest krajem, dla którego ryzyko wprowadzenia ASF za pomocą transportu jest bardzo wysokie.
A tymczasem pomór przyszedł do nas nie z kanapkami turystów tylko z DZIKIEM.
14 styczeń 2014 –pomór na Litwie- Europa śpi
15 luty 2014 – Pomór w Polsce a Europa nadal śpi
Potem w Polsce kolejne przypadki i nadal śpią a dzisiaj już

Puławy, 2014-07-18
Dziewiąty przypadek afrykańskiego pomór świń (ASF) w Polsce
W dniu 16.07.2014 r. Krajowe Laboratorium Referencyjne (KLR) ds. ASF w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym - Państwowym Instytucie Badawczym w Puławach uzyskało kolejny wynik dodatni w kierunku ASF, potwierdzający dziewiąty przypadek choroby u dzików w Polsce.
Obecność materiału genetycznego wirusa ASF wykryto testem PCR w czasie rzeczywistym, w próbkach pochodzących od 5 padłych dzików, znalezionych w lesie, w odległości 1,5 km od miejscowości Skroblaki, gmina Gródek, powiat białostocki, w odległości ok. 7,5 km od granicy z Białorusią.
Dziewiąty przypadek ASF wystąpił na obszarze objętym ograniczeniami wprowadzonymi w związku z wystąpieniem przypadków ASF u dzików w Polsce.
A my się nadal zastanawiamy czy i jak wybić szalejącą zarazę czyli dzika.
Obudź się zachodnia EUROPO bo następny przypadek ASF dzika będzie u ciebie. My swoją szansę przespaliśmy.

Mariusz Nackowski
Stowarzyszenie Producentów Trzody Chlewnej Podlasie

Ps. Proszę to przesłać dalej do naszych parlamentarzystów, europosłów, a po przetłumaczeniu do naszych zachodnich kolegów producentów trzody. Może oni mają większą siłę przebicia bo my już cierpliwości nie mamy. Bez rolniczych protestów niczego nie zdziałamy. My ruszamy w poniedziałek na Białystok.

rolnik podlaski, 2014-07-18 14:17:51BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wrocław rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

  @barts Dzieki ze się ze mną zgadzasz. Ogólnie przyjmuje ze rzepak to 4 tys, zboża ozime 2,5-3 tys. Zboza jare ok. 2...

barts

Oj panowie oszukujecie samych siebie licząc tak wybiórczo, same koszty amortyzacji maszyn ile wyniosą ? Jak policzyć dokładnie...