PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ten ciąg przyczynowo - skutkowy może przerwać jedynie kompleks szybkich i radykalnych działań. Najważniejsze z nich to ubój i utylizacja (zagospodarowanie) wszystkich świń w promieniu 10 km od ogniska oraz odstrzał dzików na terenie całego obszaru wydzielonego tak aby ich populacja nie była liczniejsza niż 1 dzik na 2 km2.
Czy są w Polsce ludzie i siły, które mogą to sprawić? Czy są ludzie, którzy potrafią skorzystać z doświadczeń innych krajów, które szybko poradziły sobie z tym problemem?.
Słuchajmy mądrych ludzi odnośnie listy koniecznych działań oraz odnośnie finansowych kosztów ich zaniechania. Czy politycy i decydenci w Polsce potrafią jeszcze kogokolwiek wysłuchać i zrozumieć? Pobudka Panowie bo za parę tygodnie będzie za późno!!!

walczmy z głupotą!!, 2014-08-11 08:00:54

Drogi Tato, muszę Cie poinformować, że wirus ten przyszedł do nas stamtąd gdzie średnia wielkość stada to 5 sztuk (czyli z Afryki nomen omen). Jasne że rolnicy nie mają wpływu na dziki i ten apel Związku nie jest do rolników tylko do urzedników zeby wzieli (...) w troki i cos z tym zrobili chyba że liczą że to dzik bedzie hitem eksportowym ;-)
Bez zmiejszenia populacji dzików i drastycznej bioasekuracji za pare miesiecy będziemy mieli ASF w całej Polsce

zaniepokojony hodowca, 2014-08-06 23:56:17

tata właśnie chodzi o to ze rolnik nie ma żadnego wplywu na dziki moze tylko spokojnie czekać i patrzec az zaraza przejdzie z dzików na swinie. to nie rolnik powinien sie bać i miec wplyw na populacje dzików sa od tego inne organizacje i urzedy aby doprowadzić ta populacje do takiego poziomu aby wirus nie tylko w niej nie szalał, ale zeby nie była zagrożeniem dla produkcji swin w calej Polsce, dziki zostaly zostawione same sobie i nikt teraz nie potrafi tego ogarnac a ucierpia na tym wylacznie rolnicy...no bo kto niby inny?? Ministerstwa srodowiska, lasów państwowych, mysliwych teraz nie interesuje to ze dziki chorują i szerzy sie epidemia....oni powinni podejmowac dzialania aby isc w kierunku wyzdrowienia populacji. To nie rolnicy powinni ich nawoływać do wywiazywania sie z obowiazków!

producent, 2014-08-06 10:47:38

Szanowny Panie doktorze pytam jaki ma wpływ rolnik na nadmierną populację dzików?? To po pierwsze
a po drugie przyczyną ASF i innymi chorobami jest nadmierna koncentracja produkcji w fermach dziesięcio, dwudziesto i więcej tysięcznych. Na biologii dzieci uczą się o wirusach i wiadomo powszechnie, że wielkie skupiska sieją zarazę i to jest to.

tata, 2014-08-05 17:21:11BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Zeszyt nie tym razem wszystko szlag trafił w telefonie Ale opady były dopiero od przełomu września/października 

lokizom

Odczyt ze stacji u sąsiada kilka domów ode mnie. Pewnie trochę więcej jak 100 km, do Słupska w lini prostej będę miał 60 km. Styczen, luty...