PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

"To że spółka gospodarująca na tysiącach hektarach ziemi nie przynosi zysku, to wynik nieudolności zarządu i braku nadzoru, prawdopodobnie w tych przypadkach prezesi to nie fachowcy, ale ludzie z klucza partyjnego." No to kolego mówimy o tym samym, tylko "innemi słowy."

warmiak, 2014-09-29 19:58:08

@Warmiak - Spółka zajmująca się hodowlą koni nie ogranicza się tylko do tego, bo uprawia też do 2 tys. ha ziemi, z reguły hoduje też kilkaset sztuk bydłą i głównie od tego zależy jej wynik finansowy. Mówiąc o Janowie że ma stosunkowo niewielki zysk (w granicach 200 tys.) zł porównywałem go do Pępowa czy Prudnika, które mają zysk ok. 2 miliony zł. Tutaj w grę wchodzi zapewne duża ilość koni, bo Janów ma ich prawie trzy razy więcej niż każda inna stadnina. Ale już Michałów, mający podobną ilość koni ma również ok. 2 mln zysku, ponieważ ma doskonałą hodowle bydła. W przypadku stadnin koni nie ma dobrego przykładu prywatyzacji, bo we wszystkich przypadkach poziom hodowli spadł jakościowo na łeb, na szyję, choć ogólny wynik finansowy jest nieco lepszy. Jeżeli stadninę się zlikwiduje, a ziemię rozdzieli wśród rolników indywidualnych ( a taki jest zamiar) to wpływu z podatków nie będzie, nie będzie też ZUS, będzie też musiał budżet wypłacić parę milionów na zasiłki dla zwolnionych pracowników (dotyczy to ok. 1000 osób). To że spółka gospodarująca na tysiącach hektarach ziemi nie przynosi zysku, to wynik nieudolności zarządu i braku nadzoru, prawdopodobnie w tych przypadkach prezesi to nie fachowcy, ale ludzie z klucza partyjnego.

xendr, 2014-09-29 07:55:31

@xendr -Z całym szacunkiem, kolego, ale najpierw twierdzisz: "Nie ulegajmy stereotypom - ... . z samych koni nie wyżyje ani żadna hodowla państwowa, ani prywatna", a teraz przekonujesz, że wpłacają oni realne kwoty (to przecież z zysku, nie ze strat) do S.P. Ja tylko zauważam, że firmy niedochodowe dziwnym trafem, po zmianie właściciela prosperują i mają się dobrze. Czy to cud?. "Janów nie przynosi większych zysków." ?? Większych, to pojęcie względne. Dla jednego milion PLN, to dużo, dla drugiego , to drobne. Czynsze, podatki ,ZUS, inne ubezpieczenia ponosi każda (nawet państwowa) firma, więc tego nie uwzględniamy.
Piszesz, jakbyś był zainteresowany zakupem, ale chyba nie, bo po co ci firma, która nie ma szans przynosić zysku.

warmiak, 2014-09-28 19:05:56

@ Warmiak - może i zdolny zespół potrafi, ale bilans Agencji opiera się na sumach, które firma realnie odprowadza do Skarbu Państwa, a nie papierkowych relacjach. Oprócz tego taka spółka daje do Skarbu Państwa też realnie ok. 900 tys czynszu dzierżawnego, ok. 500 tys podatku od wynagrodzeń i prawie milion składek ZUS. Tego wszystkiego nie da się wysłać papierkiem, tylko trzeba dokonać przelewu. A takich speców, którzy potrafią przelać na konto sprawozdanie zamiast kasy raczej nie ma. Jeśli takich znasz, to daj namiar, chętnie skorzystam.

xendr, 2014-09-28 14:42:15

Najmądrzejszy , to nie, ale mam odwagę podpisać swoje poglądy własnym nickiem.

warmiak, 2014-09-27 22:02:54

I nie próbowac mnie poprawiac bo ja jestem najmadrzejszy

warmiak, 2014-09-27 20:18:10

xendrs - skoroś taki mądry, to powinieneś wiedzieć, że zależnie od woli właściciela dobry księgowy wespół z prezesem w ciągu pól roku potrafią z wielomilionowego zysku zrobić bajońskie straty - i to zgodnie z prawem. Zysk pójdzie na premie, nagrody, "uzasadnione" inwestycje, zakupy, ekspertyzy, badania (ooo, to jest droogie) , reklamy , roboty własne i już mamy porządną stratę. I kupi firmę ktoś, kto będzie odpowiednio wdzięczny, za umożliwienie zakupu i obniżenie wartości. Od razu cudem u prywatnego własciciela firma zacznie przynosić piękne zyski, bo przecież przynoszącej straty żaden głupi nie kupi.

warmiak, 2014-09-27 18:26:05

Nie ulegajmy stereotypom - Janów Podlaski w bilansie wychodzi ledwie na zero, Zysk na poziomie 2 mln ma Michałów ale nie dzięki koniom a krowom. Podobny zysk ma Prudnik, który nie ma koni arabskich tylko sportowe konie półkrwi. z samych koni nie wyżyje ani żadna hodowla państwowa, ani prywatna (z wyjątkiem koni zimnokrwistych hodowanych na mięso), wyżyć może tylko handlarz, Hodowla arabów jest bardzo droga (b. wysokie koszty stanówki, żywienia, opieki weterynaryjnej i treningu a zwłaszcza wyjazdów i udziałów w zagranicznych, prestiżowych aukcjach aukcjach). Bajońskie sumy osiąga tylko garstka koni, reszta idzie dużo taniej, ale i tak średnia cena wynosi ok. 46 tys a więc niemało. Ale nawet dzięki tak wysokiej średniej cenie Janów nie przynosi większych zysków.

xendr, 2014-09-27 16:34:18

a ziemie kupią znajomi z układu rządzących za śmieszne pieniądze znowu... na czym polega zarządzanie w naszym kraju i kto na tym zarobi? przykre ...

poinformowany, 2014-09-14 17:47:56

Prezesi mają się nie wychylać - zawsze się jakiś "papier" znajdzie, albo przeniesie się go na inne stanowisko jak podskakuje. Od wielu lat wiadomo, że poza arabami hodowla koni się w Polsce nie opłaca (chmmmm - ciekawe czy Janów też kiedyś pójdzie pod młotek skoro tylko Michałów może wyżyć z samych koni). Wpływ do kasy państwowej ma być i plan trzeba zrealizować nieważne czy czasami nie podetnie się gałęzi na której się siedzi. Podobne wnioski można wysnuć w sprawie budowy kopalni odkrywkowej w jednym z najbardziej rolniczych rejonów Polski (pow. Gostyń i Rawicz).

el, 2014-09-11 14:25:37

Jest to wynik takiej a nie innej polityki państwa! Dobór prezesów odbywa się nie poprzez umiejętności i wiedzę a według klucza partyjnego. Dobór odbywa się w/g starej bolszewickiej zasady ,,nie matura a chęć szczera zrobi z ciebie oficera"! I TO JEST GŁÓWNĄ PRZYCZYNĄ !

Krzak, 2014-09-10 08:37:53BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

mieto35

Byłem dzisiaj zobaczyć , i raczej przetrwał , nawet nie stracił wszystkich liści ,  chociaż trzeba poczekać aż całkiem ziemia puści ....

ikcomas

Dawałeś na zamarznięte i nie odtajało wystarczająco żeby się wchłonęło i teraz się wkurzasz na wszystkich. Ja się pytam dlaczego, bo można było...