PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Chwasty mogą jedynie posłużyć jako wskaźniki odczynu i zasobności gleby. Nie moga byc jedynymi wykładnikami zawartości mikro - i makroelementów. Chwasty są to rośliny, które dzięki strategii przystosowania, mogą również zasiedlać inne czasami niegościnne dla nich środowisko. Bywa, że tylko duża ilość danego gatunku może być powodem tego, ze w glebie jest dużo azotu, np. gwiazdnica pospolita. ale będzie ona również rosnąć w wilgotnej glebie. chwast ten często występuje w rowach czy bruzdach. Tam jest najwyższy poziom wody i prawdopodobnie duża zawartość wypłukanego azotu. to jednak nie przesadza, że tego pierwiastka jest dużo w innej części pola. Przykładów można mnożyć, dlatego analiza jest bardziej wiarygodna o ile prawidłowo przygotuje sie próby glebowe. Amatorski sposób mierzenia odczynu można przeprowadzić za pomocą dostępnych w sprzedaży pehametrów lub zestawów z buforami. Ten sposób może być jednak mało wiarygodny, dlatego zaleca sie prowadzenie wiele powtórzeń pomiarów.

DM, 2014-09-17 17:41:44

Ja nie wierzę w wyniki tych badań gdy wapnowana ziemia i niewapnowana ma takie samo pH. Obserwuję rośliny(chwasty) jakie rosną. Niektóre nie lubią kwaśnych czy zasadowych ziem, a inne lubią azot bądź nie. I tak:
Azotolubne chwasty sygnalizują przenawożenie gleby azotem, należą tu: gwiazdnica pospolita, chwastnica jednostronna, komosa biała, mlecz zwyczajny, pokrzywa żegawka, palusznik krwawy, rdest plamisty, przytulia czepna, starzec zwyczajny, tasznik pospolity, psianka czarna, wilczomlecz sosnka.

Niedobór azotu w glebie sygnalizują takie chwasty jak: koniczyna biała, babka lancetowata, babka zwyczajna, wyczyniec polny, wyka drobnokwiatowa.

Na glebach kwaśnych i lekko kwaśnych występują: bratek trójbarwny, szczaw polny, jaskier polny, rumian polny, rzodkiew świrzepa, iglica pospolita, czerwiec roczny oraz mchy.

Gleby bogate w wapń o odczynie zasadowym preferują: gorczyca polna, pięciornik rozłogowy, jasnota biała, cykoria podróżnik, podbiał pospolity, mak polny, tobołki polne.

Wszystko to widzę z kombajnu jak koszę zboża. Bardzo często wapno które nam sprzedają nie działa bądź działa bardzo wolno

garBaty, 2014-09-17 13:37:35

No i wychodzi statystyka i walenie tej samej ilosci nawozu w miejsca ktore tego potrzebuja a takze w miejsca ktore tego nie potrzebuja ,ale nie bedzie to szkodliwe.Tak statystycznie wygladaja rowniez zarobki Polakow gdzie do jedego worka wrzuca sie pana prezesa glównego udzialowca firmy jak rowniez pracownikow pracujacych w pocie czola na III zmiany za nedzne grosze w tej jego firmie.

e-gosc, 2014-09-17 05:29:39BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

Pauk, trolować to będziesz jak ci skasują stado i gówno dostaniesz. Jakiś czas temu japę cieszyłeś że w końcu zlikwidujesz za dobre...

lokizom

Na yr.no wracają mrozy ale np. 31 marca ma być ok. 5 stopni a 1 kwietnia już 20. Także czuć powoli wiosne, narazie tylko w zapowiedziach