PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ciekawe jak załatwili by w tym systemie sprawę kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy hektarów w jednej transakcji, na którą to na szczeblu krajowym brakło pieniędzy do wykupu w ramach pierwokupu na dolnym śląsku jakieś 2 lata temu.

wojo, 2014-10-18 20:46:06

Dobrze, że ktoś podjął temat - na rząd w tej sprawie nie można liczyć.
Te regulacje są konieczne, jeśli polskie rolnictwo ma mieć jakąkolwiek przyszłość.
Cały raport można znaleźć tu: http://www.efrwp.pl/dir_upload/download/thumb/6247fe5ea0b3e58bc17858faa2ee.pdf
-------------------
Polecam lekturę - zwłaszcza francuski i niemiecki system regulacji obrotu ziemią rolną.
-------------------
Tam u nich to działa skutecznie, choć może niektórzy narzekają na biurokrację.
-------------------
W warunkach polskich koncepcja: "decyzje miałby podejmować starosta powiatu. Organem doradczym byłaby dla niego powiatowa komisja ds. struktur rolnych, w której składzie byliby przedstawiciele związków rolników, izby rolniczej, KRUS, agencji rolnych, banków, stowarzyszeń konsumentów i ochrony środowiska oraz wydziałów starostwa"
przyprawia o dreszcze.
W naszych realiach może z tego wyjść skomplikowana, upolityczniona wielopoziomowa struktura - wewnętrznie skłócona i niezdolna do działania. Chyba że się sprawnie przekształci w sitwę rozdającą Profity Swoim Ludziom i blokująca szanse wszystkim innym.
Jakoś tak cholera wychodzi, że inni potrafią budować sprawne państwo, jego struktury, organizacje - i to działa. U nas sprawne są tylko kliki.
Ale tak czy owak instytucja podobna do francuskiej SAFER regulująca obrót ziemią rolną w Polsce jest konieczna, i to pilnie. Nieco doświadczeń (złych!) już mamy (AWRSP i ANR) Trzeba o tym myśleć, dyskutować, tworzyć koncepcje.
Dziękuję EFRWP za inicjatywę.

baca56, 2014-10-18 16:11:59

Nie trzeba nic regfulowac. Obcokrajowcy sa zainteresowani tylko duzymi arealami w dobrych pieniadzach. U nas ziemia na przetargach chodzi po 100 tys a ZA take pieniadze niemiec na grunty u siebie. Jak dochodzi do sprzedazy powyzej 100 ha ANR powinna skorzystac z prawa pierwokupu i sprzedac rolnikom w kawalkach po 20ha a ziemia trafi w rece naszych rolnikow.

bamber, 2014-10-17 23:25:15

Dawno nie czytalem wiekszego steku bzdur.

Biurokracja, Panie, biurokracja!

erste, 2014-10-17 15:59:35BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

luiscastro

 Kup prawdziwe paszporty, prawo jazdy, dowody osobiste, wizy, zielona karte USA, IELTS, falszywe pieniadze, Whatsapp::::: + 237671315550...

luiscastro

 Kup prawdziwe paszporty, prawo jazdy, dowody osobiste, wizy, zielona karte USA, IELTS, falszywe pieniadze, Whatsapp::::: + 237671315550...