PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ciekawe jak załatwili by w tym systemie sprawę kilkunastu czy kilkudziesięciu tysięcy hektarów w jednej transakcji, na którą to na szczeblu krajowym brakło pieniędzy do wykupu w ramach pierwokupu na dolnym śląsku jakieś 2 lata temu.

wojo, 2014-10-18 20:46:06

Dobrze, że ktoś podjął temat - na rząd w tej sprawie nie można liczyć.
Te regulacje są konieczne, jeśli polskie rolnictwo ma mieć jakąkolwiek przyszłość.
Cały raport można znaleźć tu: http://www.efrwp.pl/dir_upload/download/thumb/6247fe5ea0b3e58bc17858faa2ee.pdf
-------------------
Polecam lekturę - zwłaszcza francuski i niemiecki system regulacji obrotu ziemią rolną.
-------------------
Tam u nich to działa skutecznie, choć może niektórzy narzekają na biurokrację.
-------------------
W warunkach polskich koncepcja: "decyzje miałby podejmować starosta powiatu. Organem doradczym byłaby dla niego powiatowa komisja ds. struktur rolnych, w której składzie byliby przedstawiciele związków rolników, izby rolniczej, KRUS, agencji rolnych, banków, stowarzyszeń konsumentów i ochrony środowiska oraz wydziałów starostwa"
przyprawia o dreszcze.
W naszych realiach może z tego wyjść skomplikowana, upolityczniona wielopoziomowa struktura - wewnętrznie skłócona i niezdolna do działania. Chyba że się sprawnie przekształci w sitwę rozdającą Profity Swoim Ludziom i blokująca szanse wszystkim innym.
Jakoś tak cholera wychodzi, że inni potrafią budować sprawne państwo, jego struktury, organizacje - i to działa. U nas sprawne są tylko kliki.
Ale tak czy owak instytucja podobna do francuskiej SAFER regulująca obrót ziemią rolną w Polsce jest konieczna, i to pilnie. Nieco doświadczeń (złych!) już mamy (AWRSP i ANR) Trzeba o tym myśleć, dyskutować, tworzyć koncepcje.
Dziękuję EFRWP za inicjatywę.

baca56, 2014-10-18 16:11:59

Nie trzeba nic regfulowac. Obcokrajowcy sa zainteresowani tylko duzymi arealami w dobrych pieniadzach. U nas ziemia na przetargach chodzi po 100 tys a ZA take pieniadze niemiec na grunty u siebie. Jak dochodzi do sprzedazy powyzej 100 ha ANR powinna skorzystac z prawa pierwokupu i sprzedac rolnikom w kawalkach po 20ha a ziemia trafi w rece naszych rolnikow.

bamber, 2014-10-17 23:25:15

Dawno nie czytalem wiekszego steku bzdur.

Biurokracja, Panie, biurokracja!

erste, 2014-10-17 15:59:35BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Wapno na rżysko  orka na raz następnie NPK można to zrobić nawet jednego dnia jak ktoś się wyrobi 

jarki

Robiłem próbę może nie punktowo ale 1,5kg/ha zwykłym siewnikiem D7 Potwierdzam to co pisze  @damian9871 ładnie to wygląda...