PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Słuszna koncepcja!
Dziś mnóstwo (kilkaset tysięcy, może milion) karłowatych, nieefektywnych gospodarstw rolnych utrzymywanych jest przy życiu (najczęściej jedynie na papierze) ze względu na KRUS i drobną zapomogę w postaci dopłat. Skutkiem jest z jednej strony blokada przepływu ziemi do rozwojowych gospodarstw, z drugiej bariera dla małorolnych - nie mogą podjąć legalnej aktywności, bo stracą KRUS i przywileje.
A może tak:
1. Uszczelnić przepisy i wyeliminować z KRUS ewidentnych naciągaczy nie związanych z rolnictwem (adwokat, taksówkarz, lekarz, dziennikarz, spekulant gruntami, rolnik z Marszałkowskiej lub Wiejskiej :) itp)
2."Małorolnym" dać socjal (równoważny z rolniczymi przywilejami) pod warunkiem PRZEKAZANIA ZIEMI innym, rozwojowym gospodarstwom w postaci sprzedaży lub trwałej, formalnej, kontrolowanej/gwarantowanej przez państwo dzierżawy. Ten "socjal" to może być "zasiłek dla bezrobotnych rolników", jakaś forma ubezpieczenia typu KRUS - ale warto go powiązać z
3. Ułatwieniem (administracyjnym i podatkowym) podejmowania wszelkiej nawet dorywczej pracy przez eks-rolników, zwłaszcza w rolnictwie. Np. każde rzeczywiste, produkujące gospodarstwo rolne mogłoby LEGALNIE i przy niewielkich kosztach i uciążliwościach zatrudniać sezonowo "bezrobotnych rolników" bez utraty przywilejów przez obie strony - oczywiście w granicach określonych limitów. Dziś i tak ma to miejsce, tyle że nieformalnie.
4. Podstawowa sprawa - przestać dopłacać do gruntów, które nie produkują !
5. Konieczne jest zniesienie bariery ZUS - KRUS. Okresy funkcjonowania w obydwu systemach powinny się bez większych problemów SUMOWAĆ, przejścia w obie strony powinny być możliwe.
Myślę że można to tak skalkulować, żeby do całego systemu nie dopłacać więcej niż w tej chwili, korzyść wynikałaby z uwolnienia ziemi > czyli poprawy struktury agrarnej oraz z szans na aktywizację przynajmniej części "bezrobotnych rolników".

baca56, 2014-11-07 14:44:41

Bezrobotny rolnik? Co to za konstrukcja prawna będzie. Albo ktoś jest rolnikiem albo bezrobotnym. Chcesz zasiłek to zarejestruj się UP.

Klakier, 2014-11-07 11:40:04

struktura agrarna nie zmieni.....rentownosci produkcji rolnej,,,,bo wiekszy areał wymaga wiekszego sprzetu,,,wiec wymaga inwestyji,,,a za co kupowac maszyny i ziemie,,,skoro ceny skupu to kpina z rolnika,,, do 10 ha da rade dołozyc z innych prac,,,a do 100 juz nie,,,,,jak rachunek ekonomiczny jest na minus na 10 to na stu bedzie taki sam,,,,,Chce pan zeby Polacy wyzbyli sie resztki majatku??? Jakis skandal.....Po co publikujecie to ekspert?? Prowadzi on swoje gospodarstwo czy tylko udaje madrego??? jaka jest opłacalnosc produkcji rolnej??? sa rozne ziemie rozne gospdodarstwa,,,i zaszufladkowac sie nie da,,,,problemu....

kol, 2014-11-07 06:09:05

Najlepiej niech się państwo za dużo nie wtrąca do rolnictwa. Własność państwową rozpieprzyli przez złodziejską prywatyzację, więc do własności prywatnej niech się nie wtrącają. Wiele gospodarstw wegetuje i czas sam zweryfikuje strukturę agrarną, bo małe gospodarstwa nie będą miały następców. Młodzi jeśli będzie praca odejdą z rolnictwa, bo nikt dla KRUS-u i głodowej emerytury nie będzie gospodarzył na przykładowo 2 ha.

T.B., 2014-10-19 14:29:04

mam takiego jednego znajomka co gada jak miastowy
jego historia jest ciekawa bo ojciec wiele lat temu wolał oddać
na skarb państwa zamiast zapisać nierobowi

dla mnie dyskusja niema sensu kropka

jarki, 2014-10-18 19:26:22

Do pana z miasta , czy wam ten idiotyzm to od razu na studiach wbijają do głowy ,czy to jakaś miejska choroba,, dla mnie to wychodzi ze to jest gorsze niż ASF

mechanik, 2014-10-18 19:08:17

a jednak szkodnik bo kilka minut i już trolluje,weź se trzepnij i przenieś się wkur.wiać powidzmy...górników albo nauczycieli bo to nie ja wlazłem na miastowy portal tylko ty się pchasz gdzie cie nie proszą bye

Krzysiek222, 2014-10-18 18:58:58

Chodzi mi o to, że Krzysiek222 to troglodyta, jego argumenty są tak żałośnie nieprzemyślane i zwyczajnie infantylne, że szkoda mi czasu na to żeby się do tego jakoś merytorycznie próbować odnosić. Wystarczy przeczytać te brednie poniżej o stonkach. Ręce opadają.

mazowsze, 2014-10-18 18:38:31

bo wy myślicie,że to taka przyjemność spierać się z miastową durnotą,ot zwykłe tępienie szkodników jak stonki czy myszy,przykre ale konieczne i dużo trudniejsze bo się dziadostwo uodporniło:/

Krzysiek222, 2014-10-18 18:18:56

do wiejskich burako-darmozjadów-za parę lat bedziecie otrzymywać dożywotnie zasiłki z miasta

jestem z miasta, 2014-10-18 11:06:50

mazowsze, jeżeli nie chcesz aby ktoś komentował twoje posty to pisz je u siebie w domu na suficie.

burak, 2014-10-18 09:45:25

mazowsze, tu nie koncert życzeń. Ja ci się tu nie podoba to poszukaj sobie towarzystwa na innym forum miast tutaj ziać nienawiścią do rolnika.

chłopek, 2014-10-17 23:47:08

Sama prawda Panie Tański. Dzisiaj rozwiązania w PROW są antystrukturalne. Obecnie PSL zależy na biernym, małoobszarowym, ubogim, przywiązanym do KRUSu i dopłat chłopstwie, jako na swoim licznym elektoracie. Ci ludzie wraz ze sporą rzeszą ludzi pozatrudnianych w terenowych oddziałach ARR i ARiMR, ale także w samorządach daje im ok 7%. Dzięki temu są niestety w sejmie.
@ Krzysiek222 nie życzę sobie żebyś cokolwiek do mnie komentował.

mazowsze, 2014-10-17 23:09:22

Jesli wiek nie jest problemem, mam 34 lata to chetnie odsprzedam swoje 15 ha za jakas fajna emeryturke i tak pracuje sezonowo Niemczech .

Bauer sucht frau, 2014-10-17 18:23:53

odezwał się jaśnie pan oświecony,odebrać ziemię i wrócić do pańszczyzny się hrabiemu marzy co?

Krzysiek222, 2014-10-17 16:04:09BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Tam był wogole mróz?

arszczecin

2 godziny temu, miwigos napisał:   PZU na początku kwietnia bedzie robiło zdjęcia lotnicze,na tej podstawie...