PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

@mazowsze jeśli chodzi o podaż pieniądza w Polsce, to sprawa jest bardziej skomplikowana niz ci sie wydaje.Podaż pieniądza może być realizowana przez dodruk, lub kreację. Drukować pieniądze może tylko NBP (choć w rzeczywistości zleca on to bankom i instytucjom prywatnym), natomiast kreować pieniądze mogą i banki prywatne. Różni się to tym, że pieniądz wykreowany istnieje tylko jako zapis na koncie, a nie w banknocie i po zwrocie przestaje istnieć. Zresztą nawet NBP żeby dodrukować pieniędzy i pożyczyć np budżetowi państwa musi zabezpieczyć go depozytem dewizowym, który może uzyskać przez sprzedaż z kraju za dewizy wyrobów, surowców, lub przez pożyczkę w prywatnych bankach zagranicznych zadłużając kraj. To tak w ogromnym skrócie .

warmiak, 2014-11-12 18:22:01

@rolnik 76
prof. Balcerowiczem to sobie gęby chamie nie wycieraj. Gdyby nie on to ludzie w tym kraju by z biedy własne nerki sprzedawali. Ale co ty rolnik z tego możesz zrozumieć. Tak jak TED, który udaje, że coś wie nt. gospodarki rynkowej. "podaż pieniądza znalazł w imporcie"??? Co to k.rwa znaczy??? Oświeć mnie. Podaż pieniądza to reguluje NBP kursem pożyczek jakich udziela bankom komercyjnym. Kolejny domorosły ekonomista ocenia rzeczy, o których nie ma pojęcia, w imię zasady nie znam się więc zabiorę na ten temat głos. Pisz sobie o tym jak się uprawia rolę, czy myje świnie, a nie o rzeczach, które najwyraźniej są ci kompletnie obce.

mazowsze, 2014-11-11 23:21:33

Temu troglodycie (bo z twarzy wygląda na tzw. ogniwo pośrednie) już kompletnie się w głowie pomieszało. Jak jest zainteresowany kolektywizacją to niech zaczyna od chłopów spod Łowicza. Ciekaw jestem ilu zachęci do powołania PGR-u, który będzie dysponował ziemią, której zrzekną się chłopi. Jak mu się uda z dwoma - to mnie przekonał.
PS. Mam nadzieję, że to kiełbasa wyborcza i tylko mydli oczy co tępszym od niego.

mazowsze, 2014-11-11 23:06:32

Jak dotychczas na zmianach skorzystali pretorianie ,,zielonej mafii" = PSL. Nikt inny tylko oni obsadzili wszystkie możliwe stanowiska w agencjach rolnych przez członków i rodziny. To członkowie PSL sprzedawali ziemię obcokrajowcom. To ANR =członkowie PSL-u wywindowali cenę ziemi aby była niedostępna dla normalnego rolnika, aby dłużej starczyło kradzionej ziemi do utrzymania bandy nierobów.

Krzak, 2014-11-11 19:48:02

@TED zgadzam się, że Polska ziemia nie powinna być wyprzedawana obcokrajowcom, natomiast co do ekonomicznego uzasadnienia mam wątpliwożci, bo bił popyt taki. że były nagie półki i haki. Podaż pieniądza w imporcie? Chyba w eksporcie.
Co ma piernik do suszenia rzepaku? Jak nie cukrownia, to kto inny wysuszy rzepak, bo mokrego nikt nie zmagazynuje, ani nie wyeksportuje. Suszenie i tak pozostanie w Polsce, choć wątpię czy to taki dochodowy biznes (dla rolnika czysta strata).

warmiak, 2014-11-11 10:38:53

Spokojnie, to tylko kiełbasa przedwyborcza aby zdobyć jeszcze parę głosów. Po wyborach wszyscy, na czele z SLD zapomną o haśle PGR POLSKA ZIEMIA.
@TED, gdyby zgodzono się zastosować twoją metodę siły nabywczej średniej pensii, to obcokrajowcy nie mieli by NIGDY możliwości zakupu polskiej ziemi, Wie o tym UE i dlatego na taki warunek się nie zgodzi. Poza tym , tak jak pisał to gdzieś @bamber , czy były dyr PGR ziemia jest wysprzedawana na spółki z kapitałem zagranicznym, gdzie Polak ma śladowe udziały, lub obcokrajowcom mającym kupione podwójne obywatelstwo.

franek, 2014-11-11 10:21:35

"Czy jesteś za zobowiązaniem rządu do pilnych renegocjacji Traktatu Akcesyjnego w zakresie wolnego obrotu ziemią dla obcokrajowców w Polsce uwzględniając, iż stanowisko rządu do zmiany w traktacie powinno być następujące: zakup polskiej ziemi przez obcokrajowców będzie możliwy od roku, w którym siła nabywcza średniej pensji Polaka będzie stanowiła minimum 90 proc. średniej siły nabywczej mieszkańców pięciu najbogatszych państw Unii Europejskiej?"
----
i tu powstaje pytanie po co mamy sprzedawać ziemię, całkowicie zgadzam się z tezą o tworzeniu PGR POLSKA ZIEMIA, ale aby nie rozpisywać się - podam przykład - na jednego zatrudnionego w PGR (przed zmianami ) liczono około 25 ha - dawało to możliwość pracy, zysku - i co ważne miało ekonomiczne uzasadnienie - była podaż pieniądza był więc i popyt.
Rząd Mazowieckiego - podaż pieniądza znalazł w imporcie ale niszczył własną gospodarkę (cukrownie otrzymały zakaz suszenia rzepaku ) c.d.n.

TED, 2014-11-11 07:10:44

Będą PGR będą stołki do obsadzenia darmozjadami

JKC, 2014-11-10 22:15:48

Olewniczak i SLD też brali w tym udział, a teraz zamarzyły im się PGR-y?

r-nick, 2014-11-10 17:09:48

MASZ RECJĘ CEZARY, BRAWO ALE PO, PIS, I PSL ORAZ BALCEROWICZ SPRZEDALI WSZYSTKO CO BYŁO.

rolnik 76, 2014-11-10 16:36:40BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

Też dziś lustracja w padającym śniegu- całe rzędy w zaniżeniu terenu(koleinach od siewu) zdechnięte wzdłuż-co za przyczyna?nadmiar...

jarki

Wcześniej dałeś 84 ? Ja bym teraz dołożył te 34 i liczył jako pierwszą dawkę     Sam podałem ciut więcej i to...