PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

,,Trwałe użytki zielone są to grunty wykorzystywane do uprawy traw lub innych pastewnych roślin zielnych rozsiewających się naturalnie (samosiewnych) lub uprawianych (wysiewanych), które nie były objęte płodozmianem danego gospodarstwa rolnego przez okres pięciu lat lub dłużej;,,,, i niech ,, biurkowi "prawnicy ARiMR nie wymyślają, że zasiew nowej trawy to włączenie do płodozmianu. Niech mądrale zapoznają się z definicją zmianowania i płodozmianu, a nie tworzą własne interpretacje. Kiedy w końcu Ministerstwo i ARIMR zatrudni fachowców? a nie kanapowych tłumaczy, którzy według własnego uznania, nie mając zielonego pojęcia o rolnictwie interpretują przepisy unijne, przez co Polska musi zwracać pieniądze do kasy Unii. O pomstę do nieba woła brak fachowej wiedzy w tłumaczeniu Unijnych i tworzeniu naszych przepisów. Przykładem mogą być rozporządzenia Ministerstwa dot. prś. Złe i zawiłe sformułowania tworzone przez indolentów w sprawach rolnictwa, są potem po kilkakroć przerabiane i w konsekwencji tworzy się z tego, przez nikogo niezrozumiały bełkot prawny , nie mający nic wspólnego z zasadami rolnictwa. Przykładem też może być świeżo powołana Rada Rolnictwa Ekologicznego, gdzie większość jej członków zna rolnictwo tylko zza biurka. Ot rolnicy z Marszałkowskiej, grunt to dobra samoocena ! Komentarz ku uwadze Ministra Rolnictwa posyłam. Z poważaniem W. S..

amalgamat, 2014-11-14 21:15:58

PSL i PO to nie jest czerwona holota, bo wcale nie sa i nie byli czerwoni.
Holota to wlasnie kapitalistyczni oszusci PO i PSL.

Ostrzcie kosy i szykujcie sie na rewolucje, 2014-11-14 12:38:18

Też bym chciał mieć stado zachowawcze bydła PC .Mam bydło polskie czerwone ale nie ma przekroczone 50 % pc .Mam trwałe użytki zielone TUZ OD 15lat i nie mogę nie chcę zmieniać po są tereny dość podmokłe na pewno będę miał do 2020 roku .Rekompensaty nigdy w TUZ w pełni rolnik nie uzyska to trzeba mieć tylko z zamiłowania . Nikt rolnikowi nie doceni jakość tylko ilość .Robert Borzęcin Małopolska

rolno, 2014-11-14 09:30:14

Rolnicy,Koledzy!Korzystając,że jeszcze nie ma ciszy wyborczej bardzo proszę obalmy w sposób demokratyczny ten system,ten PSL,tą czerwoną hołotę.Pamiętajcie nie ma takiej rzeczy ,której PSL by nie popsuła!!!!!!!Ja nie jestem narwany,mam 54 lata i przeżyłem stan wojenny i komunę pamiętam bardzo dobrze,ale takiego bałaganu jak jest teraz w Polsce i w rolnictwie nie pamiętam.Młodsi spytajcie ludzi 50+,czy mówię prawdę.
Nie czekajmy na WOLNĄ POLSKĘ,zróbmy to już w tych wyborach.!
Raz sierpem,raz młotem czerwono-zieloną hołotę !!!!!!!!!!!

ekojajo, 2014-11-14 09:27:33

W tym naborze na modernizację dodatkowe punkty za maszyny łąkowe m.in. Pługi łąkowe, zwariować idzie w tym systemie, ci co mają turzyce na Natura to jest super trawa? Podatek płacić trzeba, a zbierać, uprawiać nie wolno? Sarny, jelenie wypasają się na sianych łąkach, ale biurowcy tego nie widzą, bo są w biurach. Czy Polska naprawdę jest taka antyekologiczna, że trzeba wymyślać takie bzdury?
Cała zwierzyna pasie się na polach rolników, kogo to interesuje. Dziki koczują przy dosłownie płotach na wsi. W jakim kierunku zmierza polskie rolnictwo?

rolnik, 2014-11-14 08:22:58

jak by kiszonka z traw miała 21 % BO to kto by soje kupował ?? a jak ma 11 to interes w porcie się kręci l

Lewar, 2014-11-14 05:18:24

Czy ktoś piszący te brednie był kiedykolwiek na wsi? Czy ma jakiekolwiek pojęcie o rolnictwie????????????? Ludzie obudźcie sięęęęęęęęęęę........!!!!!!!!
Dalej głosujcie na psl...........

rolnik, 2014-11-13 19:36:50

Pojawia się kilka wątpliwości dość zasadniczej natury:
1. Kupiłem grunt rolny w czasach, gdy jeszcze nie było N2000. Dziś w poważny sposób ogranicza się moje prawa do korzystania z tego gruntu. Spadają możliwe do osiągnięcia korzyści, zmniejsza się wartość gruntu. Jaką otrzymam rekompensatę/odszkodowanie? Co z moim "świętym prawem własności"?
Dotychczas udział w działaniach rolnośrodowiskowych był dobrowolny, subwencje były zachętą. Teraz goły przymus? Czy to aby nie jest rozbój w biały dzień?
2."... użytki zielone położone na obszarach NATURA 2000 będą podlegają zakazowi ich przekształcania. (...)nie należy na nich również ingerować w skład botaniczny czy strukturę procentową danego gatunku."
Czyli nie wolno nic - bo każde użytkowanie UZ czy to przez koszenie, czy wypas, czy mieszane powoduje zmiany w składzie botanicznym! W szczególności bydło "wyrabia sobie" łąki - czyli zmienia skład. Zrezygnować z hodowli na N2000?
Pielęgnować sztuczne trawniki?
Kto to będzie "weryfikował na poziomie gospodarstwa", bo kompetencje większości "fachowców" wśród biurokratów są delikatnie mówiąc żadne. Normalne, racjonalne i zgodne z ochroną środowiska użytkowanie ziemi już dziś jest utrudnione przez szereg sztywnych, nieżyciowych i źle interpretowanych przepisów.
3. A co w takim przypadku:
Grunt rolny (ewidencyjnie łąka i pastwisko), na N2000, w inwentaryzacji przyrodniczej "półnaturalna łąka świeża", w rzeczywistości kilkunastoletnie zarośla (brzoza, wierzba, świerk). Co z tym robić?
Pomijam problem, że trzeba mieć zgodę z RDOŚ na wycięcie krzaków.
Tradycyjna procedura to wykarczowanie zarośli, dwa-trzy lata orki (żeby się darnie rozłożyły i pole wyrównało, później wsiewka mieszanki traw z koniczynami, dalej już normalne użytkowanie i pielęgnacja TUZ. Jeśli tego nie wolno, to co robić?
Na wszelki wypadek dodam, że od lat DOBROWOLNIE biorę udział w programach rol-środ, gospodarstwo mam "eko", prawie 100% UZ - hoduję bydło.

baca56, 2014-11-13 15:23:26

Ja mam TUZ na obszarze Natura 2000.
Nic tam nie mogę zrobić a dopłaty mam takie same jak inni.A jak zrobią mi TUZ cenny przyrodniczo?
No normalnie przerąbane!!!!!

Andrzej, 2014-11-13 14:09:50BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Dnia 11.05.2016 o 23:20, jarki napisał: A ja rozmawiałem z moim handlowcem i po naciskach przyznał że Odżywki to...

jarki

Oba stare próbowałem w grochu  Chlorotalonil ze strobi idzie w pszenicy jest ok  Natomiast tych nowości jeszcze nie...