PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Od 3.5 roku jestem rolnikiem. posiadam gospodarstwo o pow 10 hektarów. Korzystam z dopłat bezpośrednich, czy oprócz tego mogę ubiegać się o innego rodzaju dopłaty?

marian, 2015-03-22 19:20:19

Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest
SAD | 5 listopada, 2014 - 15:14
Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest
Dopłaty unijne tysięcy rolników zagrożone, będzie protest

Niezapowiedziana zmiana – w porównaniu z ubiegłymi latami – trybu uzupełniania wniosków o dopłaty rolne prowadzona przez ARiMR może pozbawić duża część rolników dopłat unijnych. W najbliższy piątek rolnicy planują protest pod siedzibą dolnośląskiego oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa we Wrocławiu.

- Opanowana przez PSL ARiMR w ten sposób pozbawi rolników milionów dopłat. - mówi Marcin Bustowski, rolnik gospodarujący w powiecie jeleniogórskim na 70 ha, który na zamieszaniu może stracić ponad 80 tys. zł. Wytyka przy tym Agencji, że jako bastion PSL, dba głównie o organizację drogich niepotrzebnych szkoleń prominentnym działaczom, zamiast dobrze zorganizować pracę biur powiatowych i zadbać właściwie o sprawy rolników. O sprawie wie jeszcze niewielu rolników, bo Agencja z informowaniem ich o nowej sytuacji się nie spieszy. - Nie chcą sobie zaszkodzić przed wyborami - ocenia rolnik, który dotarł do "Kampanii 2014", wewnętrznego dokumentu Agencji, w którym zawarto instrukcje w sprawie postępowania w nowej sytuacji dla pracowników biur powiatowych ARIMR.

W poprzednich latach obowiązywała instrukcja, według której urzędnicy Agencji wzywali rolników do poprawienia wniosków o dopłaty nawet po wymaganym przez Komisję Europejską terminie 9 czerwca. Teraz przyjęto, że wniosek jeśli ma uchybienia formalne, a urzędnicy ARiMR nie wyślą go do poprawy w terminie pozwalającym zachowanie terminu 9 czerwca, nie zostanie uwzględniony, a rolnik nie dostanie w efekcie dopłaty. Waldemar Reduch, z-ca dyrektora dolnośląskiego oddziału ARiMR we Wrocławiu przyznaje, że sytuacja, gdzie w wypadku konieczności uzupełnienia dokumentacji we wniosku o dopłaty, urzędnik powiatowego biura ARiMR nie powiadamia rolnika jest nie do przyjęcia. Na pytanie, co wtedy z możliwością skutecznego złożenia wniosku o dopłaty, odpowiedział, że jeśli termin minął, sytuacja jest już zamknięta. Rolnik na dopłaty traci szanse, swoich racji może dochodzić tylko przed sądem.

W załącznikach prezentujemy treść nowej instrukcji, która posłuży urzędnikom do odmowy możliwości uzupełnienia wniosków i w efekcie otrzymnania dopłat. Poniżej stara instrukcja.

Więcej o tej sprawie w najbliższym numerze "Nowin Jeleniogórskich".
http://www.nj24.pl/article/doplaty-unijne-tysiecy-rolnikow-zagrozone-bedzie-protest
https://plus.google.com/u/0/104253796199187884029/posts?cfem=1&tab=XX

Rolnik jelenia, 2014-11-26 19:32:29

Wiadomo już coś na temat premii dla małych gospodarstw? Minister rolnictwa mówił, że nabór będzie być może w grudniu. Jak długo trzeba mieć ubezpieczenie KRUS aby starać się o premię.

?, 2014-11-26 09:27:31

Nie rozumiesz chłopcze, że to iż ktoś mający np. 50ha własnego dzierżawi 5 ha za 2 tys/ha o niczym nie świadczy, tak samo, jak to, że ktoś kupił 10 ha po 50tys/ha, bo wcześniej nabył 100ha po 5 tys/ha. Policz se jaka średnia mu wychodzi za 1ha. Spróbuj mając 5 ha własnego wydzierżawić 50 ha po 2tys/ha i funkcjonować.
Ponadto jesteś zbyt ograniczony, żeby widzieć sprawę w skali makro , a nie tylko w relacji ty-sąsiad-wasz zaścianek. To, że mamy niższe dopłaty niż kraje starej unii powoduje, że żyjemy na, znacznie niższym poziomie pod każdym względem, niż oni. W zespole naczyń połączonych jakim są gospodarki unii nie da się funkcjonować na innych warunkach.
Oni mogli by sprzedawać swoje produkty rolne nawet poniżej kosztów, bo została by im jeszcze znaczna część sowitych dopłat, tymczasem my bylibyśmy już na minusie.
To są podstawy ekonomii i konkurencji, których nikt rozsądny nie neguje, ale tobie są one niestety obce. No cóż, twoje inwektywy i złośliwości świadczą dobitnie o stanie twej wiedzy i umysłu.
Jestem oczywiście za pełnym i solidarnym zniesieniem dotowania rolnictwa w całej unii bo wtedy na równych warunkach damy radę.

warmiak, 2014-11-25 23:12:55

warmiak bez dopłat by sobie rolnicy nie radzili??? przeciez ty jestes swirniety!! kompromitujesz sie , to co z ciebie za rolnik, ...do miasta i zapierniczac albo za parobka na wsi , 50% ludzi sobie radzi bez dopłat bo te oddaja za dzierzawe i to nie tylko dopłaty lecz nawet do 2 tys za ha , wiec jak oni sobie radza?? co dokładaja?? wez chłopie lepiej nic nie pisz bo piszesz takie głupoty jakbys był z innej planety

warmiak, 2014-11-25 21:36:40

Mase takich debili jezdzi i to jest prawda , a nikt im do portfela nie zaglada , jaki z Ciebie chłop jak Ty podstawowych rzeczy o wsi nie wiesz, a sitwa ludowa nie pomoze ?? w zdobyciu ciagnika?? wiec nie pisz głupot bo chyba ten palant ci czaszke pogruchotał niezle , i jezdza tacy wariaci paradujac po wsi duzy ciagnik i wózek pusty na swinie , nawet mistrz jarki o tym pisał a ten nie widział i bedzie na zlosc pisał odwrotnie by dowalic drugiemu , ogarnij sie warmiak i polej zimna woda moze sie ockniesz

warmiak, 2014-11-25 21:32:23

@Lord, ty nic nie wiesz o rolnictwie i na pewno nie jesteś rolnikiem. Nawet najmniej rozgarnięty rolnik wie, że nikt na 5ha nie kupi 120KM ciągnika bo:
-nie stać go na to. trzeba najpierw zapłacić za niego 100% i dopiero napisać wniosek o płatność i otrzymać zwrot 50%.
-żadna agencja nie dofinansuje takiego ciągnika, bo są normy, które mówią ile KM na 1 ha można uzyskać. zanim napiszesz takie bzdury zadzwoń do pierwszej lepszej ARiMR i dowiedz się.
-za własne pieniądze (nawet te uzyskane od ciotki z hameryki) tylko idiota kupowałby ciągnik 120KM posiadając 5ha ziemi. A jak już kupi, to jego problem. Jeśli jakiś miastowy zapożyczy się i kupi wypasioną furę, choć póżniej nie stać go na kaszankę i paliwo do tej fury, to jego sprawa, co robi z swoimi pieniędzmi?
Jesteś zwykłym robolem z miasta, bo inaczej wiedziałbyś, że nie radziłbyś sobie bez dopłat będąc w unii bez ceł i granic. Nie wiesz co to nierówna konkurencja.

warmiak, 2014-11-25 21:14:51

do lord
po co?bo wiejskim burakom ciagle mało,głodne dzieci w miescie a im ciagle mało,może z stad te cudowne wyniki PSL-on im da (wsiowym) jeszcze wiecej bo okradnie miasto,kazdy powiat i gmina a nawet miasta głosują za PSL,to już Białorus tam też wieś rzadzi i ziemniaki na zimę,PSl czyli ZSL ludowe trupy

miastowy, 2014-11-25 20:39:20

Taa dalej rozdajcie pieniądze wszystkim i za darmo. Ja stanowczo jestem przeciwko dopłatom bezpośrednim, programom itp. Jestem rolnikiem dobrze prosperuje i radził bym sobie równie dobrze bez unijnej pomocy. Ale jak widzę ciągnik za 200tys ciągnący konny wóz ( co zdarza się w mojej okolicy ) to pytam się po jakiego wała ktoś dał takiemu idiocie pieniądze na zakup ciągnika 120KM na 5ha gruntu?

Lord, 2014-11-25 20:29:46

Ja wam powie tyle gorszego syfu jak unia niema żaden dotacje były by nie potrzebne gdybyśmy nie byli w tej propagandowej instytucji i radzili byśmy sobie lepiej jako kraj samodzielny niż z tą unia pod warunkiem że w rządzie i na fotelu prezydenta zasiadali by ludzie z mózgiem wizją i niepazerni to raz i z JAJAMI to dwa ,mamy takie zasoby różnych złóż że to aż śmieszne że wogóle jesteśmy w uni i Polska daje (...) każdemu z państwu zachodu węgla mamy na 150 lat po h*j budować te wiatraki???nasze złoża Gaz łupkowego już ruskie chińskie i francuskie firmy mają rozwijamy ich tylko i ich fabryki przemysł itd. a głupot o tym naszym wzroście PKB teraz wcale nie słuchajcie bo to bujda po co mi by były dopłaty jak bym poza unią miał nawóz za tyle ile miałem zanim Polska wstąpiła do uni a paliwo? wszystko nam podrożało maszyny tak samo co tam unia nam daje?? tylko zagraniczny kapitał cały czas wszystko przejmuje ludzie zacznijcie myśleć bo niedługo będziemy w jednym z okręgów niemieckiego państwa!!! W stanach paliwo jest tańsze od mleka a u nas co grosze staniało to jest śmiech PRECZ Z UNIĄ!!

PawelP, 2014-11-25 20:14:17

Podobnie było przed 2007. W PROW 2004-2007 pieniądze dla Młodego Rolnika skończyły się po 12 miesiącach, a może nawet przed tym okresem. Kto nie zdążył to premii już nie zobaczył, bo po roku przestał spełniać warunki.

T.B., 2014-11-25 17:40:31

... a ci co przejęli gospodarstwo 3-4 lata temu zostali oszukani podwójnie gdyż:
- nie dostali wsparcia z programu "Ułatwienie startu młodym rolnikom" bo program do bieżącego roku był zawieszony
- teraz jeszcze od 5 lat zwiększonych dopłat dla młodych te 3 czy 4 lata im odejmą więc też w d... skopani
To jest sprawiedliwe ? ... wyrównywanie szans tak ?

m&m, 2014-11-25 17:26:12

czy ja plotę głupoty? Na razie to myślę że czekamy na końcowe przepisy bo to co widać może skutkować tym czym napisałem ;)

Będą przepisy - będzie wiadomo jakie cyrki wyjdą

nika, 2014-11-25 14:24:17

te 120% dostajesz tylko raz a nie przez kolejne 5 lat. Jeżeli jesteś niedoinformowany to nie pleć takich głupot, po za tym osoba która sprzedaje ziemię musisz przynajmniej raz mieć złożone dokumenty na dopłaty bezpośrednie na siebie, a jest sporo przypadków, że takie osoby oddały grunty w dzierżawę przed wstąpieniem polski do unii a jedyny dokument którym mogą się posłużyć to akt notarialny

młody rolnik, 2014-11-25 13:51:46

czyli teraz jak ojciec z synem mają 100ha z czego ojciec dał synowi 25ha aby ten rozpoczął działalność, wziął MR, potem MGR i kupił sprzęt do obrabiania obu gospodarstw to teraz ojciec wydzierżawi synowi kojene 25ha bo przecież płatność o 25% większa.
Ba.
Jeżeli trafi się rolnik przed emeryturą i odda za 120% płatności przez 5 lat komuś kto łapie się na zwiększone płatności o 25% gdyż jest młodym rolnikiem to wychodzi że na daną działkę będzie 245% płatności?

Przygotować się panowie do dzielenia działek, gospodarstw i układania przyszłorocznych wniosków pod dopłaty ;)

nika, 2014-11-25 13:38:27BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wrocław rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Jak zacznę liczyć to się okaże że lepiej będzie wydzierżawić za 2,5 :(  

jarki

Pytam z ciekawości bo yamato zawsze zamieniałem na tebu+topsin    2 godziny temu, przem napisał: @jarki wg...