PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Pewnego dnia będziemy patrzeć wstecz na tą ciemną epocę rolnictwa (Ciemnogród) i wstrząsać naszymi głowami. Jak mogliśmy kiedykolwiek uwierzyć, że to był dobry pomysł, aby uprawiać (hodować) naszą żywność za pomocą trucizn?! Jane Goodall, Collective Evolution

Rolnik, 2014-12-04 12:59:32

Siedliska przyrodnicze i ptasie - Kosiarka plozowa z wirnikami horyzontalnymi pracuje na wysokosci od 5 -15 cm rozdrabniajac run lakowa bez szkod dla systemu korzennego roslin, nadto pracuje bez efektu zasysania (w odroznieniu od kosiarki bijakowej) tj. pozostawia ona w stanie nienaruszonym zwierzeta, grzyby, rosliny.

Run lakowa koszona kosiarka plozowa z wirnikami pracujacymi horyzontalnie na przelomie miesiaca sierpien/wrzesien – to przedewszystkim nawoz kompostowy, ktory wplywa bardzo pozytywnie na roznorodnosc biologiczna TUZ. Laki te daja sobie rade z susza jak z nadmiernymi opadami a wydajnosc z hektara jest wyzsza od lak konwencjonalnych.

Chciwosc uzaleznia, czlowiek ten czyni to, co przyjemne zamiast tego, co wartosciowe. Chciwiec jest nieszczesliwy tylko w dwoch przypadkach: wtedy, gdy posiada niewiele dobr materialnych oraz wtedy, gdy … posiada tych dobr bardzo duzo. W pierwszym przypadku cierpi dlatego, ze wierzy, iz bogactwo materialne przyniesie mu szczescie, a wdrugim przypadku, gdy juz wie, ze to nie prawda.

Bez siedlisk przyrodniczo-ptasich to tak jak bez pszczol, ...

Rolnik, 2014-12-04 11:52:55

a w warm-maz. łąki przy rzekach leżą nie koszone ;) Niestety są to kawałki poniżej 1ha i czym tam zawrócić? Grunta orne są chętnie brane ale czynsz bez szału.

Co do zbioru po orkanie - dla oka jest, sami wiecie że lepiej aby połowa nasion została na polu ;)
Przy dobrym zakręceniu się przy ptaszkach da się odwalić taki manewr że:
- pierwszy pokos robimy 1 sierpnia - podsuszyć i albo na pelet oddać albo sprasować i do pieca (u nas jedna osoba jest takim czymś zainteresowana), jak nie patrzył przypilnować aby zostawili odpowiednią część nie skoszoną i pierwsze koszenie i zbiór za darmo.
- drugie koszenie we wrześniu i zwinięcie w bele czyli ktoś przyjedzie, skosi, zwinie.
Efekt jest taki, że przed zimą łąka ładnie wyrównana, rolnik ma dopłatę, ptaszkom się nic nie dzieje, koszenie i zbiór jest za free a jeszcze i podziękują. Pozostaje opłacić tylko podatek.
W dokumentach wpisuje się jedno koszenie a datę jak przyjedzie kontrol to się dopasuje a jak nie przyjedzie do 25 września br.
Mi dzięki RS-ptaszki działka się zwróci (zakup, prace geodezyjne, poprawienie na niej rowów).
Jak RS z ptaszkami się skończy będzie gotowe łąka do normalnego użytkowania kośnego ;)

Natomiast prawdą jest że:
- wynalazkowe dopłaty (ptaszki, łąki itp) powinny być do powierzchni nie przekraczającej 10-15% całości powierzchni do której rolnik bierze dopłaty,
- o dopłaty powinni się rolnicy na takich warunkach jak zakup ziemi z ANR czyli gmina zamieszkania lub gminy ościenne a nie pan z podkarpackiego "gospodaruje" w pomorskim, zarządzać to on zarządza ale nie wykonuje czynności rolnika osobiście,
- organy administracji publicznej powinny mieć możliwość zawiadamiania agencji rolniczych o prowadzonych postępowaniach (weterynaria że jest burdel ze zwierzakami-tu akurat to jakoś działa, nadzór budowlany że jest bajzel z budynkami, starostwo że są zniszczone urządzenia melioracyjne itp).
Przykład z mojej okolicy - starostwo prowadzi postępowanie - od decyzji minął rok, już gościowi dają grzywnę do zapłaty a ARiMR wypłaca mu dopłaty bo nigdy go nie skontrolowała a starostwo nie może zawiadomić ARiMR że działka zalana jest wodą większość roku, niespełnione jest CC bo starostwu brakuje podstaw prawnych ;)
Wniosek o dopłaty wypełnia mu pracownik ARiMR, dopłaty ma co roku dosyć szybko bo mam mało ziemi a postępowanie administracyjne w starostwie toczy się 3 rok (rok temu dopiero wydano decyzję).
Polska to piękny kraj ;)

nika, 2014-11-28 18:45:53

teoretycznie i praktycznie to w kuj-pom jest 4t/ ha czynszu
a "ptaszkowców" w mojej okolicy niema wcale

jarki, 2014-11-28 18:07:50

W mojej okolicy ktoś kupuje łaki na potęgę wywiesz kartki itd. ja się pytam po co?? PO dopłaty prawdopodobnie ewentualnie lokata kapitału w co wątpię !! Płaci do ok 12 tyś/ha nie więcej.

PawelP, 2014-11-28 17:50:00

Znam wielu "ptaszkowców" ,ale nie widziałem jeszcze żeby który kosił orkanem aby zebrać. Wszystko zostaje rozrzucone na polu. Mój sąsiad kosi usługowo kosiarkami karuzelowymi (zasada jak kosiarka do trawników, tylko średnicy 2 m) , które rozdrabniają po polu i innej technicznej możliwości nie mają. Jedna z przodu, druga z boku i obsługuje pół województwa.
Zgadzam się z @arszczecin , to nie jest zbiór. A jeśli to poprawia stan gleby, to ARiMR ma zmienić zapis, że nie skoszenie, a zniszczenie bez konieczności zebrania, aby każdy mógł tak postąpić, a nie tylko ten z marszałkowskiej, bo go koledzy nie skontrolują.

franek, 2014-11-28 17:42:01

Teoretycznie czy praktycznie?
W praktyce okaże się że nic "nierobienie" zlikwiduje gospodarowanie w zach-pom. Juz jest 1t / ha czynsz. Ty nie wywoluj wilka z lasu, niech już oni tym rembakiem ;)

arszczecin , 2014-11-28 17:39:40

@ar
a czy dla równowagi biologicznej (stanu gleby charakteryzującemu się zdolnością do samoregeneracji do utrzymania w biologicznej aktywności") nie lepiej żeby to pozostało na polu ???

jarki, 2014-11-28 17:03:50

Nika, dobrze wiesz o co chodzi ;) zebrales? Nie ma tematu. Czy to siano, sianokisz, pelet, nieważne, zebrales.
Chodzi o tych hodowców, którzy rebakami biją, rozsiewajac przy okazji chwasty. Dawno nie widziałem tak zachwaszczonych łąk. Koniec sierpnia rebaki w ruch ;)

arszczecin , 2014-11-28 15:10:15

a gdzie jest napisane że w "ptaszkach" nie można ściąć orkanem na przyczepę i wywieźć?
Trzeba to skosić i zebrać (nigdzie nie powiedziane że ma to wyschnąć na siano). Określona wysokość koszenia, oraz od środka do zewnątrz a nie odwrotnie.
Czy więc cięcie orkanem łamie zasady? IMHO nie, ba, waląc od razu na przyczepę i wywożąc to w pewien fajny dół jeżdżę tylko raz po polu i nie niepokoję ptactwa przetrząsaczem próbując to wysuszyć.
Ostatnio modnym rozwiązaniem jest dawanie takich "ptaszków" do wykoszenia i wysuszenia a potem zbiór jako dodatek do peletu albo do palenia w piecach na słomę.
Reasumując - ja nie widzę błędu.

Natomiast patrząc po kilku sąsiadach to jak pisałem - brak płyt, zbiorników i szamb przydomowych, przegon bydła na odcinku ponad 1km środkiem drogi lub po zbożach innych rolników przez osoby bez kamizelek a często nieletnie (niezgodne to jest z PORD i jest to wykroczeniem z tego co kojarzę).
A to są błędy poważne.

nika, 2014-11-28 15:03:04

Nika, przeczytaj uważnie co baca napisał. Nie chodzi o to aby męczyć rolników którzy kilka promili swego arealu mają w ptaszkach. Lecz tych, którzy celowo zakładają gosp aby te ptaszki " hodować". Jest różnica...
Chociaż tak się zastanawiam. Jeśli ty mając rś, znasz zasady i mimo to lamiesz je, to dlaczego ciebie tez nie ukarać?

Ja w tym roku miałem już 4 wizyty weta w gosp. 2 skończyły się mandatem. Jeden za to ze masarnia w 8 dniu dokonała przemieszczenia, drugi za to ze jedna sztuka była bez kolczyków - na jeden był wystawiony papier o wyrobienie.
Teraz przemyśl. znamy zasady. Mamy ich przestrzegać. Ja zostałem ukarany, choć w tym przypadku nie było mojego zaniechania - podpisałem obustronne przemieszczenie, kolczyk szt zgubiła, wyrobilem papier na duplikat, a w dniu kontroli szt zgubiła drugi.
gdybym nie miał decyzji na wyrób duplikatu, miałbym :
a) jedna szt bez identyfikacji, a to juz problem.
b) i "kolejną " szt której nie mogę wskazać w stadzie, tez problem.
Dzięki crossowi polecą po dopłatach.
Teraz ty. Wjeżdżając orkanem na łąkę robisz to świadomie.
To tak jakby policja karala gościa przejezdzajacego na żółtym, a drugiego, kierującego po spożyciu puszczała wolno...
Tu nie chodzi o karę, bo w mym wypadku była to jakaś stowka, czy dwie.
Chodzi o zasadę. Są wymagania, ja się do nich stosuję, choć nic w związku z tym na plus nie otrzymuje. Ty masz tylko plus, a wymagania ignorujesz.

arszczecin , 2014-11-28 14:50:29

tak się zastanawiam kto tutaj pisze ;)
Dlaczego uważacie że dopłaty tylko dla tych co mają gosp. rolne? A Ci dorabiający to już są bee. Wolność to wspaniała rzecz. Pracujesz gdzie chcesz, na dwóch etatach czy na na trzech, ewentualnie jeden etat+gospodarstwo. Każdy ma wybór jak to w wolnym kraju bywa.

@baca56 - ciekawa wypowiedź - radzisz aby mi sąsiad doniósł że orkanem ściałęm ok 3ha ptaszków RS? Bankowo on też będzie miał kontrolę a ma brak szamba, płyty a ścieki z domu płyną do rowu. W takiej wojence przegrają wszyscy, tyle że on bardziej.


@rolasek - fajnie że dostrzegasz co się dzieje ale z drugiej strony ktoś takie programy pisze dla rolników, sam mam ok 10% właśnie w ptaszkach, nie było z tym co zrobić a nikt mi za dzierżawę tyle nie da więc czemu nie ptaszki?
A to że za Niemca warmia i mazury miały być terenem wypoczynkowym dla Niemców to teraz się tak stanie za pieniądze UE.

nika, 2014-11-28 14:21:44

airtolek Ty analfabeto idź do szkoły naucz się najpierw czytać pot liczyć potem pisz na forum jeleń, clasik, case,steyer itd itd poniżej 200.000 tyś nie kupisz chyba że teraz staniały albo używany tak z 10 lat bo od złodziei nikt nie chce kupować już po tyle chyba że mówisz o belareusie i pisałem ANALFABETO o ciągniku średniej klasy!!!! a z najwyższej fendiora za 300.000 nie kupisz. Psychiatryk ci się kłania polecam może ci pomogą.Takich jak ty powinni ma marsa w jedną stronę wysyłać.
UNIA Won z Polskiej Krainy.

PawelP, 2014-11-28 13:46:56

Czyli ostatecznie maszyn używanych nie bedzie?? Porażka!!

wz, 2014-11-28 12:08:45

PawelP (nick) zajebisty jesteś ... ciągnik 90KM za 210000 pln znalazłeś ...
ja pierdziu chyba Fenda Black Beauty na zamówienie z basenem ... albo w standardzie chcesz agregat ;-))) wypierdzielaj z tego Kraju ... żeby dla mnie tej Modernizacji starczyło a nie jak ostatnio zabrakło ;-///

airtolek, 2014-11-28 11:48:50BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Pałuczanin81

@przem-coś studiujesz?wreszcie ciekawe forum się robi