PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

wojo 0 masz pelna racje trzeba się zapoznać z nowymi zasadami odleglosci bo się pozmienialy, rzeczywiście ktoś się może czepic jak pole przy drodze czy rezerwacie ze powierznia pola rowna się powierzchni oprysku. dzięki. pozdrawiam

peter, 2014-12-19 15:59:38

o to że wg starych zasad 20 metrów od brzegu wody nie wolno pryskać od 2014 zmieniło się to chyba na 3 metry. Jak przychodzi kontrola to ścieżki wytłumaczysz, że musisz zawracać, ale po to masz dwie kolumny: powierzchnia uprawy i powierzchnia zabiegu bo jak wpiszesz to samo to znaczy że przy wodzie (nawet suchym rowie ważne że jest w ewidencji) pryskałeś, aby samemu na siebie dołek kopać.
Pryskać "profilaktycznie" też można trzeba uświadomić kontrolera, że stosowałeś mechaniczne niszczenie chwastów (uprawki pożniwne, orka, siew) itd sposobów jest sporo, ale najlepiej zapisywać historie pola i wtedy na podstawie prawidłowej dokumentacji jest sporo więcej możliwości.

wojo, 2014-12-18 23:29:53

wojo - to faky ja jak widze jak mi rolnicy wypisują ewidencje zabiegow to - szkoda gadac. tak teoria swoje i praktyka swoje. Bzdurne przepisy , ze np. stosujesz srodki dopiero gdy cos się stanie, nie można wcześniej. / herbicydy przed sadzeniem . czy zapobiegawcze opryski na mączniaka itd./. o co chodzi z ta utrata dopłat na 10ha?

peter, 2014-12-17 17:45:07

juzzi w USA jest takie prawo dlatego w instrukcji obsługi każdej rzeczy w USA jest tyle info czego to nie można robić. W Polsce masz stosować się do etykiety, jeśli robisz coś ponadto to się niestety nie stosujesz. Jednak mam nadzieję dowiedzieć się czegoś nowego i bardzo proszę o namiary na nowelizacje o której wspominasz w przeciwnym razie przyjmuje że niestety jednak jej nie ma.
peter- niejedna ewidencje widziałem i zdaję sobie sprawę z praktyki np. pole 10ha ornej i stawek przy polu. powierzchnia pola 10ha powierzchnia zabiegu 10ha i utrata części dopłat. Nie wspomnę już co jest wpisane w ewidencję i co się dzieje kiedy kontrola prosi o faktury zakupu pestycydów, a brakuje tego co nie wypryskane w magazynku. Ani razu nie wspomniałem jak sam pryszcze tylko to co może się stać gdy będziesz się pełną gębą chwalił że stosujesz same miksy.
Koszt zabiegu to około 20zł/ha ciekawe czy liczysz cenę czystego składnika w nawozie dolistnym.
Ekonomia się kłania a na zakupie nawozów dolistnych można więcej zaoszczędzić niż na dodatkowej aplikacji.
pawel popieram

wojo, 2014-12-16 20:18:27

trzeba po prostu mieć dwie dokumentacje - jedną dla siebie prawdziwą i drugą unijna żeby się wszystko zgadzało .

pawel, 2014-12-16 20:06:42

wojo - jeszcze nie widziałem żeby ktokolwiek wpisywal w ewidencji stosowania SOR nawozy, czy odzywki !!!. Skoro wszystko stosujesz osobnoi, to ile razy jeździsz opryskiwaczem po polui je ugniatasz, ile wody wylewasz na 1 ha. ekonomia się kladnia. co jest dozwolone nie jest zakazane. I>>>> chyba pierwszy siarczan magnezu co podnosi temperaturę a później mocznik bo się szybciej w tej tem. rozpuści co?

peter, 2014-12-16 18:49:16

@wojo-w ewidencji wpisujemy ŚOR a nie nawozy.Natomiast nawozy i odżywki możemy stosować łącznie ze ŚOR zgodnie ze znowelizowaną ustawą o stosow. śor wtedy jeżeli na etykietach nie ma zakazu łączenia z innymi śor lub z nawozami.

jozzi, 2014-12-16 17:55:15

mieszać nikt Ci nie zabroni, ale aby taką miksturę wypryskać to już prawo zabrania ponieważ nie ma takiej informacji na etykiecie pestycydu i tu właśnie jest różnica. Autor ewidentnie pisze nie o możliwości mieszania tylko o możliwości stosowania takiej mieszanki. Dodawanie nawozów może spowodować zmianę właściwości działania pestycydu dlatego taka mieszanka powinna przejść procedurę rejestracji taką samą jak pestycyd solo.
Co do kolejności mieszania zawsze na końcu pestycyd
adiuwant zgodnie z etykietą tj albo pierwszy albo ostatni
mocznik obniża temperaturę cieczy roboczej więc powinien być jak najpóźniej tyle że z praktyki podczas tankowania zaczynamy od mocznika i siarczanu magnezu ponieważ na rozpuszczenie potrzebne jest trochę czasu.
Jeśli jesteś taki pewien to proponuje wpisz miksturę w ewidencje zabiegów ochrony roślin i poproś piorin o interpretację.
ostrzegam nie będzie to tanie
a na przyszłość jeśli kupujecie pestycydy i odżywki to miejcie na uwadze że lepiej jest mieć na to dwie odrębne faktury

wojo, 2014-12-16 10:35:27

a..... niby czemu nie można mieszac? w odpowiedniej kolejności nawozy i SOR można. Zawsze tylko zdania sa podzielone z mocznikiem czy jako pierwszy czy jako ostatni do opryskiwacza.

peter, 2014-12-15 18:20:48

Do autora
proszę podać przykład możliwości stosowania pestycydu z nawozem dolistnym.
Ostrzegam że
1 na dzień dzisiejszy zabrania tego prawo
2 w każdej etykiecie pestycydu nie ma wzmianki o stosowaniu razem z nawozami dolistnymi
3 mile widziana szybka odpowiedź

wojo, 2014-12-15 11:49:45BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

imen

Rzepaki które dostały RSM wyglądają tragicznie są spalone , na razie na rzepak podałem 300 kg yary mili i 150 saletry RSM pojedzie jak...

Pałuczanin81

http://www.farmer.pl/produkcja-roslinna/nawozy/wczesny-wysiew-azotu-czy-bylo-warto,77312.html Ku pokrzepieniu serc-jakby nie wszyscy trafili...