PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

po zrobieniu prawidłowej mieszaniny zbiornikowej będziemy mieli
do czynienia z synergizmem czyli zwiększeniem skuteczności
ale możemy też doprowadzić do antagonizmu kiedy to substancje
działają na siebie przciwstawnie przy niewłaściwym doborze
efektem będzie problem z rozmieszaniem obniżenie skuteczności
a w skrajnych przypadkach poparzenie roślin i zniszczenie plantacji

jarki, 2014-12-17 09:52:50

Racja @wojo. Zapomniałem że temat jest o pobieraniu składnika przez liście, a nie przez strefę włośnikową... Trochę się wyrwałem, sory!

kiju221, 2014-12-16 19:43:07

zbożowiec praktykę zapewne masz dobrą tylko nieprecyzyjnie się wyrażasz i stąd te nieścisłości a co do mądrości autora to bym nie przesadzał...
kiju221 właśnie o to chodzi a tobie zalecam zrobić to co sam sugerujesz...
forma amidowa w wyniku hydrolizy (inne warunki są w glebie a inne na liściu i troszkę inaczej w czasie się to rozkłada) przechodzi do formy amonowej, później forma amonowa w wyniku nitryfikacji przechodzi do formy azotanowej i to się tyczy gleby, a wszystko to wymaga czasu i nie tylko aby roślina miała szanse skorzystać z tego co jej podaliśmy, zastanówcie się teraz jak to wygląda dolistnie bo gwarantuje Wam że nie tak samo jak w glebie. W glebie roślina preferuje formę azotanową dolistnie zaś formę amidową ( tzn. mocznik - a autor uparcie nieprawdziwie gloryfikuje formę amonową). Ale co ja tam wiem... widać każdy mądrzejszy i nawet wie lepiej co ja sam robię.
Jedno jest pewne NPK do gleby a mikro (+MgS) dolistnie.

wojo, 2014-12-16 18:08:45

@wojo Gdybyś prześledził dokładnie działanie mocznika w glebie to byś wiedział, że autor nie pomylił form azotu. Zapomniałeś o procesie nitryfikacji jaki zachodzi po zastosowaniu mocznika. W uproszczeniu tak to wygląda: NH2-->NH4-->NO3-->ROŚLINA.

kiju221, 2014-12-16 16:44:25

Jestem pewien swoich zdań bo siedmiowodny siarczan magnezu i mocznik dodaję do każdego oprysku. A wpisać nie wpiszę i jestem pewny, że ty też nie wszystko wpisujesz tak jak stosujesz.
Autor artykułu mądrze nie napisał nigdzie aby stosować i ile, bo właśnie dlatego, że nie przewidują etykiety. . Napisał tylko co powoduje dodatek nawozu i na co ma wpływ. Mądremu wystarczy, a inny niech przytacza każdemu znane regułki prawne.

zbożowiec, 2014-12-16 16:24:24

zbożowiec mocznik to forma amidowa. Zatem bezspornie ktoś tu pomieszał formę amonową z amidową. Dodatkowo każdy nawóz azotowy stosowany dolistnie zwiększa presję grzybów. Zakaz stosowania nawozów dolistnych z pestycydami nie jest "mało gdzie" tylko niestety wszędzie. Dowodem na to jest każda etykieta pestycydu ponieważ powinieneś (tzn w świetle prawa musisz) stosować środek zgodnie z etykietą, a na żadnej nie ma w wzmianki o stosowaniu łącznie razem z nawozem dolistnym. Jeśli jesteś taki pewien swoich zdań to wpisz tą miksturę w rejestr zabiegów.

wojo, 2014-12-16 12:44:30

Hola,hola.Autor napisał :"Adiuwanty mineralne zwiększają rozpuszczalność niektórych herbicydów, a zawarte w nawozach mineralnych jony amonowe wpływają na lepszą absorpcję substancji aktywnych przez błony komórkowe" Jest to fakt bezsporny i zawsze stosuję dodatek mocznika w celu uzyskania lepszego wchłaniania środka w ilościach stosownych do mych doswiadczeń. Autor celowo nie podał dawek, bo nigdzie ich nie ma ,ale też mało gdzie jest zakaz stosowania nawozu dolistnie łącznie ze środkiem.
Wiele jest zaleceń idiotycznych, bo powstają zza biurka. Nie chcesz- nie stosuj, ale polepszenie wchłaniania środka przez niewielkie dodatki nawozu , zwłaszcza mocznikajest faktem.

zbożowiec, 2014-12-16 11:45:55

Tylko etanol toleruję, w każdych ilościach, po robocie nie takie hece się dzieją

egon, 2014-12-16 11:38:41

Artykuł nie ma wartości bez procentowego określenia udziału nawozu. Udział mocznika w nawożeniu dolistnym buraka max 6%, to ile jako adiuwant. Do tego skoro poprawia właściwości wchłaniania substancji aktywnej herbicydu, to niego również musi być mniej, bo stanie się toksyczny dla rośliny. Stosowanie z fungicydami OK już stosuję dla oszczędności. Mieszanek z herbicydami nie będę ryzykował.

T.B., 2014-12-16 11:34:27

Czy autor jest niepełnosprawny umysłowo ?

asd, 2014-12-16 11:18:31

Ok wiosną zamiast wody w burakach użyję RSM dodam betanal.
Ciekawe kto mi wypłaci odszkodowanie
Dodam tylko że autor chyba specjalnie nie podał dawek czy maksymalnych stężeń "adiuwantów"
Nie wspominając już że na opakowaniu tych "adiuwantów" jakoś tak przypadkiem złożyło się że jednego producent nie ma żadnej wzmianki o stosowaniu razem z herbicydami.
czy autor może w końcu odpowiedzieć na pytanie co do możliwości i ewentualnej późniejszej odpowiedzialności stosowania nawozów razem z pestycydami.

wojo, 2014-12-16 11:12:59

jako adiuwanty saletra amonowa, RSM ile % 1-2 żeby nie było więcej szkody jak pożytku
nawet mocznik czy 36 extra potrafi narobić problemów zwłaszcza w późnych fazach z triazolem
ewentualnie siarczan amonu wiadomo do czego ale i tu zależy .....

jarki, 2014-12-16 11:12:24BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

ikcomas

@radomir20 zajmij się lepiej prowadzeniem tego biura rachunkowego a nie odkopujesz stare tematy i nic nie wnosisz do dyskusji

Marecki

Istnieje droższe hobby, myślistwo.