PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Fitoplazmy są to bakterie (nie twory bakteriopodobne!). Nie działa na nie większość antybiotyków, gdyż antybiotyki działają przeważnie na ściany komórkowe bakterii, a fitoplazmy nie mają ściany komórkowej, a jedynie trójwarstwową błonę komórkową. Skutecznym antybiotykiem są tetracykliny. Powyższe zdjęcie nie przedstawia typowych objawów porażenia fitoplazmą, dotąd nie wykryto przyczyny powstawania staśmień. Wiadomo, że tylko u około 20% roślin wykazujących staśmienie wykrywa się fitoplazmę. Rośliny w których fitoplazma aktywnie się namnaża i może być pobrana przez skoczki, wyglądają tak jak w tej publikacji: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1046/j.1365-3059.1998.00229.x/pdf
Nie ma metody zwalczania fitoplazmy. Nie ma też sensu zwalczania, gdyż jest ona obecna w wielu dzikich gatunkach roślin i w dużym nasileniu w owadach. Usuwanie roślin z objawami może zmniejszyć nasilenie wystąpienia choroby w latach kolejnych. Jedyną skuteczną metodą jest poszukiwanie odmian rzepaku odpornego na porażenie fitoplazmą.
Jeśli chodzi o podłoże mutacyjne zmian morfologicznych, to należy pamiętać że są to tylko hipotezy, których nikt nigdy nie udowodnił.
Pozdrawiam i polecam opierać się o źródła recenzowane w poszukiwaniu informacji.


Agnieszka Zwolińska, 2016-05-19 11:57:30

Czy fitoplazmy wywołują bakterie? Czy ich budowa przypomina budowę bakterii? Są to tzw ciała mykoplazmatyczne niczym nie przypominające budowę bakterii! Nie działają na nie żadne preparaty (również antybiotyki) zabijające bakterie. Zwalczanie ograniczone jest do niszczenia źródeł infekcji i zwalczanie szkodników przenoszacych te choroby.

A. Krzak, 2014-12-30 07:56:45BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

imen

U mnie w tym roku już poszedł Legion 1l + Tribex 7g .

jarki

Kierowałem się tym że Adama pisze od 2-3 liść Oraz działaniem dff głównie przez liście Macie pewnie rację bo ziemia w tym roku mokra Zauważyłem...

witch5

Dokładnie jak mówisz men