PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Małe jak wegetują to wegetują jakoś same sobie radzą nie biadolą nie protestują bo mały mniej ważny tak uważany przez duże .Pisałem rok temu że będzie zapaść to jest zapaść .Miałem zły rok wszystko się waliło na łeb 2013 ale lepiej jest teraz .Możesz mieć chwilowo zile ale nie w każdym roku /U nas ma jeden 100 hektarów nie wiadomo czy przetrwa do następnego roku bo od 2015 roku są bardzo zaostrzone wymogi przepisy będą kontrole nie do zniesienia .Wielkoobszarowe będą miały pierwszy raz rok próbny przetrwania i tu nie jest ubaw każdy w kraju powinien wspierać bo duży ma duże dochody i duże nakłady i kredyty mały dużych kredytów nie ma bo był za mały i może przetrwać .

rolno, 2015-01-23 05:44:12

Przykro mi ale jarki jest już zajęty. 💗

jarki, 2015-01-22 14:40:41

Znaczy ze Jarki dopłaty JUZ dostał chyba.

Żona szuka rolnika , 2015-01-22 14:28:36

Chodzi o to ciągle pitolenie że "mały" jest mniej ważny
A ten "mały" tylko tyle z tej cholernej uni ma !!!
jak to czytam to żałuję że nie głosowałem na pal

jarki, 2015-01-22 14:18:51

@jarki, cholera, nie rozumiem Twojej wypowiedzi.
Co takiego wyczytałeś między wierszami?
I kto tu jest "syty" a kto "głodny"?
Moje gospodarstwo jest średnie - niby 100 ha, ale przeliczeniowych ledwie 30.
Gdybym nic nie robił, tylko kasował "za ptaszki" to finansowo miałbym lepiej przez ostatnie lata. Ale zdecydowałem produkować, rozwijać gospodarstwo, inwestować. Kredyt wziąłem głównie na ziemię - zwykły, komercyjny, bo się Kalemba chwilowo nie dogadał z Rostowskim, a ta ziemia była bez alternatywy - innej blisko nie ma. Mój wybór, moje ryzyko, moja praca i wyrzeczenia. Bo ten przykład z "pralką i zmywarką" to z własnego życia - w zeszłym roku wymieniłem 25 letnią pralkę, zmywarki ciągle nie mam.
Czy jestem "syty"? To zależy jak patrzeć. Bo jeśli wszystko to, co zanoszę do banku i pakuję w gospodarstwo liczyć jako dochód - to tak, nieźle zarabiam. Ale z drugiej strony w zeszłym roku "na przednówku", czyli późnym latem sąsiedzi ratowali mnie raz i drugi beczką ropy, bo cholera na chleb może nie być, ale siano trzeba pozwozić.

No to wyjaśnij mi proszę, o co Ci chodzi "między wierszami"?

baca56, 2015-01-22 14:08:31

Potrafię czytać ze zrozumieniem
Również między wierszami
"Syty głodnego nie zrozumie"

jarki, 2015-01-22 13:20:25

Czy Polski rząd ma głos w UNII ? Dopłaty rolnicy będą mieć na kontach do wiosny dopłaty się skończą i co dalej do końca roku przecie prace polowe będą o zwierzęta trzeba zadbać opłaty no i życie hmm jakie to życie ,dzieci do szkoły coś wydarzy się nie przewidzianego

rolno, 2015-01-22 11:45:35

@lawa - wiem, że ustawowo mogą płacić wcześniej albo później, Ale to nie zmienia faktu, ze taka zwłoka czyni istotną róźnicę w odsetkach. No i przy tym wkurza ta nieustająca propaganda, jak to "szybko sprawnie w trosce o rolników wypłaciliśmy prawie wszystko prawie wszystkim..."
@rolno - ja nie żyję z dopłat, tylko z produkcji, do której są dopłaty. I one są znaczącym elementem kalkulacji opłacalności. Teraz np. obsługuję bank, i inne płatności wyłącznie z kasy za byki, bo nie dostałem na razie ani grosza dopłat. Praktycznie całą paszę produkuję sam, ale rozumiem tych, którzy żywią zwierzęta paszą z zakupu. Poza tym - własna pasza też nie jest za darmo. To są koszta! Bywa, że taniej kupić siano, niż zrobić samemu.
Nie zwalaj wszystkiego na Unię. Jak nasi negocjatorzy "odpuszczają", to Unia daje mniej.
Pozostaje też sprawa wykorzystania tych środków - można dużo zmarnować na biurwy, kolesiów, kiełbasę wyborczą...
@jarki - przeczytaj uważnie: o tym "pożyczaniu na chleb" pisałem w tym sensie, ze kasa na życie jest relatywnie nieduża, to można pożyczyć gdzieś, od kogoś. Natomiast raty w banku, czy koszta większego gospodarstwa to jest przynajmniej rząd wielkosci w górę - tego już się tak łatwo nie pożyczy. Nie jęczę, robię swoje, nie rżnę bogacza, nie czuję się też specjalnie biedny. Choć bywało w przeszłości, że na chleb pożyczałem - tego też się nie wstydzę.
Pozdrawiam!

baca56, 2015-01-22 10:15:19

a mnie najbardziej zadziwia to że przez 10 miesięcy w roku rżniecie bogaczy
a co roku w grudniu i styczniu jęczycie jak stare baby
a już @baca przeszedł samego siebie "OK, rozumiem, będzie bieda, ale na chleb w najgorszym przypadku można pożyczyć."
to ty qurwa mać se pożycz na chleb a raty odsetek ustaw na czerwiec KROPKA

jarki, 2015-01-22 09:06:27

Pasza dla bydła tuczników ze swojego gospodarstwa nie kupowanie to po co ci pole i za co dopłaty .małe gospodarstwa też mają hodowlę i też są różne zdarzenia losowe .@baca nie traktuj wszystkich małorolnych jednakowo .Kredytu nikt nikomu nie kazał brać każdy jest odpowiedzialny za to co robi .Nikt nie może przewidzieć kiedy i ile bedzię dopłat bo tego sama ARiMR nie wie do końca to UNIA kieruje i żyć z dopłat opierać się tylko na dopłatach to nie pociągnie długo .

rolno, 2015-01-22 04:11:06

@baca takie rachunki to możesz robić na twoim koncie.Arimr ma czas do czerwca,więc gadka ile straciłeś nie ma sensu.Zadziwia mnie to że mając tyle ha mówisz że dopłaty to są być albo nie być.Umiesz liczyć licz na siebie.

lawa, 2015-01-21 16:31:53

Decyzja jest niezależna od partii Panie Janie. Dopłaty należą się rolnikowi jak psu zupa.
Nie jest to też zasługą frajera. Gdybyś miał więcej (tyle co kolega ze starej Unii) mógłbyś odtrąbić sukces PSL-u...
Jedni pija herbatę jakościową świeżą ..inni moczą saszetkę "jakąś" trzy razy.......
Cóż jak się stale pije tylko moczoną nie zna się smaku tej pierwszej.....
Panie Janie....podejście określona przez Ministra Sikorskiego..(sorry nie o rasizm chodzi).."murzyńskość"- czyt. bierna uległość za minimum....
Ja też dzisiaj dostałam decyzję.....

z.., 2015-01-21 16:30:44

ale Sawicki ma rację mówiąc frajery właśnie dostałem decyzję z ARR

głosuje na psl

jan, 2015-01-21 15:33:27

@Radżo, nie obrażaj kogoś od ciemnych mas, bo możemy się gdzieś indziej spotkać. Pewnie mam lepsze wykształcenie, od ciebie, specjalisto po zawodówce. Zeby robić inwestycje, to trzeba mieć głowę na karku, i niczego na przetrwanie nie robię, bo z tego co zarabiam w rolnictwie, inwestuję i spokojnie żyję. I nigdy nie byłem za PSL, Więc trochę szacunku pseudospecjalisto od wszystkiego i Nieschego. Wszystkich dotyczą jednakowe zasady rynku. Więc nie wmawiaj innym swoim idiotycznych racji, jeśli nie potrafisz napisać konstruktywnej wypowiedzi, zrób coś dobrego, ubierz gumofilce i idź posprzątaj w chlewiku, bo blondynki podobno się topią :)

Andrzej, 2015-01-20 08:01:58

Psl ma stały elektorat. Jedynym sposobem na zmniejszenie jego wagi jest wyższa frekwencja.
@baca jak zwykle. Rzeczowo.

arszczecin , 2015-01-19 22:57:17BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Konstancin-Jeziorna rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdańsk rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Elbląg rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Takie "obszarnickie" podejście do tematu rolnictwa czasem daje efekt, że ten z setkami hektarów patrzy na tego z dziesiątkami...

lokizom

Dlatego prywatnie już nie zwiększamy produkcji a stawiamy na wygodę która i tak już jest na wysokim poziomie. W przyszłości nie chciałbym...