PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • smoku 2015-01-23 00:53:01
  Protesty niewiele dadzą w tym systemie bo to jego trzeba zmienić żeby coś zmienić. Tymczasem ludzie tego systemu zbyt wiele mają do stracenia i użyją wszelkich dostępnych środków począwszy od wyśmiania oponentów po ich zastraszenie, napiętnowanie jako wichrzycieli i wywrotowców a najprawdopodobniej jak zwykle zbagatelizują sprawę. Władza nawet w demokracji rozmawia tylko z silnymi i dobrze zorganizowanymi grupami. A kto może dziś powiedzieć, że przewodzi rolnikom i że bez jego albo ich zezwolenia rolnik nie sprzeda czegoś tam albo nie kupi, że może rolnika ochronić i wesprzeć. Rząd powie to nie my ustalamy ceny skupu, nie my ustalamy ceny nawozów, pasz itp. taki protest trafi po prostu w próżnię i co najwyżej minister wygłosi słowa zrozumienia trudnej sytuacji i na tym się skończy. Po prostu nasz rząd przyjął, że kwestia rynku rolnego jest dla niego tak mało istotna, że można ją pozostawić tzw. wolnemu rynkowi i że sami rolnicy winni zadbać o swoją pozycję na nim. Problem w tym, że rolnictwo to nie kopania czy nawet kopania bo każdy rolnik to odrębny podmiot ze swoim punktem widzenia, odrębną specyfiką co wynika z wielu czynników. Wystarczy poczytać fora internetowe i zawsze wielu narzeka ale wielu też twierdzi, że im się opłaca bo to czy tamto np. dostali akurat duże dofinansowanie z UE i jakoś to będzie. Przypomnijcie sobie dawną Solidarność to gdzie się najszybciej ona posypała ano właśnie na wsi i to zostało dostrzeżone i jest bezwzględnie wykorzystywane przez władzę. Rolnika zakwalifikowano jako słabeusza, który jest kompletnie niegroźny i totalnie uzależniony od łaski biurokracji UE. PSL zamiast bronić rolników kupuje sobie tylko poparcie i stołki za unijną kaskę wiec żadną tam reprezentacją chłopstwa nie jest. To tylko kolejna partia kolesiów nastawiona na przywileje i stanowiska dla swoich, kontrolująca wszelkie agencje rządowe z ARiMR na czele. Dotychczasowe działania władzy skupiały się na dotowaniu obszarników tak aby byli coraz więksi i produkowali jak najwięcej czy żeby bogaty miał jeszcze więcej, najlepiej żeby małe GR przestały istnieć. Mimo to plan nie wypalił przeciwnie spowodował jeszcze większe podziały na wsi i jakoś mimo, że do małych GR władza dopłaca najmniej wręcz grosze to wcale nie cieszy jej, że jeszcze nie wszystkie upadły choć podupadły strasznie. Ślepe zapatrzenie w model zachodni jest normą nie tylko w rolnictwie, wszystko u nas jest wtórne każdy pomysł, rozwiązanie, zachowanie, moda to tylko kalka zach. rozwiązań a przez to jałowe i bez sensu. Nastawione tylko na tu i teraz bez myślenia i wyobraźni co będzie za 20 czy 40 lat i dlatego jest jak jest.
 • Kujawiak 2015-01-22 16:44:15
  Protest rolników w Kujawsko Pomorskim miejscowość Żnin 10 28stycznia
 • art 2015-01-21 23:17:04
  rolnik123 masz racje po co nam tacy "EKSPERCI" robią tylko zamieszanie.Dziwne jest w tym kraju, że producent dostaje 3,5 zł za kg co za chwilę doprowadzi wielu do bankructwa a w sklepach ceny bez zmian. Gdzie związki rolnicze dlaczego nie nagłaśniają tego w mediach tak aby konsument miał wiedzę co się dzieje. Jak nas wszystkich producentów i konsumentów pośrednicy robią w balona.Zorganizujmy się wreszcie, skrzyknijmy aby temu przeciwdziałać.
 • smoku 2015-01-21 22:09:02
  Teraz za cenami w rolnictwie to nikt nie nadąża, bo ustalają je spekulanci, dla których to swego rodzaju gra, zabawa w to kto kogo przechytrzy, kto kogo zmyli czy wyroluje, ale naczelna zasada jest od wieków taka sama kupić tanio a sprzedać drogo i to jak najszybciej a producent nie ma nic do gadania. Oni potrzebują tych prognoz i analiz bardziej niż rolnik, bo oni obracają milionami i każdy grosz,cent do dla nich spory zarobek albo strata. Prognozy albo jak to się mówi fachowo predykcja, jednakże mimo swego zaawansowania, baz danych, programów za miliony do modelowania jak były tak są niedoskonałe. Pokazuje to przykład franka, jedna niezapowiedziana dec. niezależnej instytucji i rynek zbaraniał, analityków z wrażenia aż zatkało, nie wiedzieli co się stało, jak to możliwe.
  Mnie szarego zjadacza chleba ciekawią bardziej przyziemne sprawy przykładowo w sklepie wieprzowina po 10- 15 zł a wołowina po 30-40 zł dlaczego skoro różnica ceny w skupie to zaledwie 2 zł to czy to aby nie sprawka spekulantów efekt wolnego rynku w UE?
 • RR 2015-01-21 21:07:34
  Ten ekspert jest daleko za murzynami..nie ma co się dziwić
 • rolnik123 2015-01-21 11:28:19
  ja nie wiem skad oni biora te ceny skoro juz za pszenica placa prawie 800 zl,mleko jest po 0,80 gr l. a trzoda po 3,50 :)) EKSPERCI !!

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.189.255
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!