PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Wiele lat temu był taki pomysł żeby wypuszczać warchlaki w miastach ale ...
Każdy hodowca znajdzie jakiegoś "zbędnego" 😁

jarki, 2015-02-09 08:58:53

@smoku dobra diagnoza ale w Polsce 1 milion gospodarstw tego nie rozumie a to oznacza że 2 miliony ludzi tego nie rozumie a to już spory elektorat który można łudzić obietnicami że PROW ich zrestrukturyzuję i będą żyli na godziwym poziomie na swoich 10h

imen, 2015-02-09 08:25:46

Dobrze że u nas ze świniami po drogach nie chodzą

aa, 2015-02-09 07:59:05

@Smoku tylko ze w Niemczech srednie gospodarstwo z krowami ma 70-80 krow wiec wszyscy ponad 100 krow nie maja

ełęłęłęłęłęłę, 2015-02-08 10:51:07

UE w swojej polityce rolnej dawno już odeszła od chłopskiego modelu rolnictwa i nie ma co tu ściemniać, że jest inaczej. Obecnie produkuje żywność na skalę przemysłową jak inne np. stal, tworzywa sztuczne czy materiały budowlane. U nas to dopiero początki ale siedzimy w tym systemie po uszy a dopłaty tak naprawdę mają na celu powstanie wielkich ferm i koncentracji produkcji np. mleka nie od 50 krówek ale od 500 szt. albo i 5000 szt. W Niemczech od dawna nie ma GR z mniej niż 100 szt. krów czy loch a często jest to kilkaset albo nawet tysiące szt. i skala produkcji ciągle rośnie. Jednak inwestują tylko wielkie GR, często po prostu firmy rolne, które mają dostęp do środków unijnych na te inwestycje. U nas mała skala produkcji przy takich cenach skupu i braku dodatkowego wsparcia też nie ma ekonomicznej racji bytu. Na zach. małe GR funkcjonują w oparciu o bezpośredni zbyt produkcji z pominięciem pośredników tj. pod małe lokalne przetwórnie często z dużymi tradycjami. Taki model się tam sprawdza od lat ale tego u nas prawie nie ma, jak więc małe i powiedzmy średnie GR maja konkurować czy też współistnieć z dużymi. Najwyraźniej PSL kierujące tym sektorem gospodarki po prostu postanowiło pozostawić je na pastwę losu, jako dawców ziemi dla dużych obszarników. Handel przejęły zach, sieciówki z wielohektarowmi centrami logistycznymi, dla których mały rolnik- dostawca kilku skrzynek tygodniowo czegoś tam nie jest pożądanym partnerem do współpracy. Tworzy to ogromną presję na spadki cen skupu, obniżenie jednostkowego zysku na tonie zboża czy żywca do bardzo niskiego poziomu, po prostu nieoplacalnego przy małej a nawet średniej skali produkcji p. zysk 500 czy 800 zł na 1 ha zboża wymaga co najmniej kilkudziesięciu ha tej uprawy aby zapewnić godziwy dochód rolnikowi i jego rodzinie. Z produkcją żywca nie jest lepiej, gdyż opłacalność jest ale przy max. wyżyłowaniu parametrów odchowu tj. plenność, zużycie paszy, zdrowotność, upadki itp. co często jest bardzo trudno w praktyce uzyskać. Tu chyba wyjątkiem są drobiarze gdzie od dawna produkcja jest masowa, z wykorzystaniem nowych technologi, szeregu wspomagaczy co jednak rzutuje na walory smakowe i zdrowotne tej żywności, która stała się po prostu względnie tanim masowym źródłem białka. Obecny kryzys najmocniej uderza właśnie w niewielkie GR i to one głównie one powinny otrzymać konkretne wsparcie. Ale w praktyce z pewnością one najmniej o ile w ogóle skorzystają z ewentualnej pomocy gdyż nie będą zapewne w stanie sprostać biurokratycznym wymogom.

smoku, 2015-02-07 18:25:12

Nie widziałem włoskich flag na proteście w Brukseli w grudniu 2014r . Włosi mogli wtedy już protestować a ich tam nie było!

Gostyń, 2015-02-07 17:59:50

A sawicki się dziwi że my protestujemy i pali gł...a że nie wie o co chodzi.

kris45, 2015-02-07 16:39:10BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

2 godziny temu, sapek napisał: ... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola...

sapek

... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola niż ja ale w gorszej klasie i odpuściłem... :)