PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

To, że tutaj nie ma więcej komentarzy to doświadczyłem przed ok. godziną, że mój komentarz nie został zamieszczony; no bo nawiązałem w swojej wypowiedzi do tego, że koncerny o światowej renomie produkują leki, środki ochrony i inne medykamenty i nic nie wiadomo - czy zawsze to służy dobrej sprawie....itd.
Ochrona owadów pożytecznych jest jak najbardziej słuszna, gdyż dużo rodzin pszczelich w okresie letnim ulega struciu i mamy w Polsce z roku na rok coraz mniej pszczół.....
Znane pszczelarzom stwierdzenie Alberta Einsteina brzmi; ,,Jeśli z Ziemi znikną pszczoły, człowiekowi pozostaną tylko cztery lata życia: nie ma pszczół, nie ma zapylania, nie ma roślin, nie ma zwierząt, nie ma ludzi”.
Powyższe świadczy o tym jak ważną rolę spełniają pszczoły miodne dla rolnictwa i środowiska. Udział pszczoły miodnej w zapylaniu kwiatów wynosi około 90 %, pozostałość przypada na inne pożyteczne owady, np. trzmiele i pszczoły samotnice dziko żyjące murarki ogrodowe oraz muchówki. Ostatnimi laty ilość owadów biorących udział w zapylaniu znacznie się zmniejszyła na skutek powszechnie stosowanych środków ochrony roślin. Ponadto zniknęły uprawy roślin stanowiących przez dłuższy czas pożytek dla pszczół i innych owadów pożytecznych np. koniczyna nasienna (biała i czerwona), gryka, facelia, nostrzyk itp.
Znaczenie pszczół w zapylaniu drzew i krzewów owocowych, plantacji truskawki, maliny itp. nie ogranicza się tylko do wzrostu plonów, wpływają one również na ich jakość. W wyniku zapylenia krzyżowego uzyskuje się lepiej wykształcone owoce o większej liczbie nasion oraz łagodniejszym zabarwieniu i lepszym smaku. Zapylenie kwiatów przez pszczoły miodne wyraźnie poprawia zawiązywanie owoców, a więc i zwiększa plon. W produkcji rolniczej liczy się głównie zapylanie roślin. Stwierdzono, że obecność pszczół na plantacji rzepaku jest niezbędna do prawidłowego zapylenia roślin. Szacuje się, że dzięki zapylaniu rzepaku przez pszczoły następuje wzrost plonu nasion o 10-30% (rozpiętość ta zależy od warunków pogodowych w okresie kwitnienia).
W produkcji pszczelarskiej ważnym jest również pozyskiwanie takich produktów pszczelich jak: miód, pyłek kwiatowy, propolis – kit pszczeli, pierzga i mleczko pszczele.
Pszczoły lot rozpoczynają, gdy temperatura nie jest niższa 10-12 0 C. Dlatego do dobrego zapylenia w pełni owocującego sadu należy ustawić od 3 do 6 uli na 1 ha. Różnie się to kształtuje przy różnych gatunkach roślin. Wiśnie i śliwy od 4 do 8, krzewy jagodowe od 4-6, truskawki od 2 do 3. Przekroczenie tych norm wpływa korzystnie na owocowanie, natomiast niedobór pszczół z reguły obniża plony. Pasiekę w sadzie lub na plantacji ustawiamy, gdy około 10% kwiatów już kwitnie. Aby uniknąć straty lotnych pszczół i zapewnić dobre zapylenie kwiatów, pasiekę należy ustawić w środku sadu lub w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Wtedy bowiem pszczoły nie tylko lepiej zapylają kwiaty, lecz także przynoszą do uli więcej nektaru i pyłku. Najbardziej efektywne loty pszczoły wykonują na odległość 500 metrów. Mała liczba pszczół lub niepogoda mogą być przyczyną, że wiele kwiatów nie będzie zapylonych lub, że zostaną one tylko częściowo i nie wszystkie zalążki rozwiną się w nasiona. Owoc wówczas rośnie nie symetrycznie i jest mniej wartościowy. Na przykład jedną z przyczyn słabego owocowania porzeczek czarnych jest opadanie kwiatów i zawiązków owocowych. Stan taki najczęściej jest spowodowany niedostatecznym zapyleniem lub zbyt słabym zapłodnieniem.

inż. rolnik, 2015-02-10 09:56:39

Ta firma w czasie II Wojny Światowej (wówczas jako IG Farben) chroniła Żydów produkując cyklon B. Strzeżcie się pożyteczne owady!!!

rola.wet, 2015-02-09 22:34:36

Na terenie gospodarstwa mam duże siedlisko murarki ogrodowej jak miałem rzepak koło domu to myślałem że mi jakaś rojka na strych wpadła

imen, 2015-02-09 21:01:50

W innych tematach pełno komentarzy, tu cisza, nikogo nie obchodzi fauna pożyteczna, łatwiej pomarudzić, ponarzekać, że rząd zły, unia beznadziejna

aggg, 2015-02-09 20:31:48BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rozprza rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wrocław rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Jak zacznę liczyć to się okaże że lepiej będzie wydzierżawić za 2,5 :(  

jarki

Pytam z ciekawości bo yamato zawsze zamieniałem na tebu+topsin    2 godziny temu, przem napisał: @jarki wg...