PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Dlaczego musimy dokonać redukcji dzików na Podlasiu i w Polsce?
-Aby ochronić się przed Afrykańskim Pomorem Świń i dzików.

1. Dziki są głównym wektorem ASF dzików w Polsce.
2. Likwidacja gospodarstw nie spełniających zasad bioasekuracji lansowana przez weterynarię nie wyleczy dzików z choroby wirusowej. Spowoduje tylko że świnie nie będą się od dzików zarażały.
3. Jest tylko kwestią czasu i będziemy mieli w całej Polsce chore dziki. Kraj
w którym jest ASF dzików lub świń traci prawo eksportu nie tylko na rynki trzecie, ale i do Unii Europejskiej. Zakaz sprzedaży obowiązuje aż 3 lata po ostatnim przypadku choroby.
4. Dotychczasowe zalecane metody walki z ASF świń u dzików okazały się nieskuteczne. Stale występują nowe zachorowania.
5. Naukowcy uważają że dotychczasowe metody nie pozwolą zatrzymać ASF dzika w strefie czerwonej. Spowalniają tylko jego rozprzestrzenianie się po Podlasiu i zagrażają zdrowym dzikom i świniom w Polsce.
6. Jedyną znaną dzisiaj metodą walki z ASF dzików w strefie czerwonej jest dokonanie kontrolowanego, właściwie zorganizowanego odstrzału dzików
7. Pozostałe tereny należy zabezpieczyć przed zagrożeniem chorobą ASF. Wirus bowiem może nagle pojawić się w każdym miejscu kraju nie tylko z chorym dzikiem ale i z kanapkami z wędliną ze wschodu
8. W przypadku zagrożenia chorobą ASF zalecana ilość dzika w jego naturalnym środowisku –lesie wynosi 0,5 dzika na km². Utrzymując odpowiednią zalecaną ilość 0,5 sztuki dzika na km² oraz wprowadzając program biosekuracji możemy liczyć na skuteczną walkę z ASF
i przygotowanie kraju na zagrożenia nim powodowane.
9. Minister Sawicki Autor: PAP według Farmer 11-02-2015, przypomniał wojewodom, że jednym z powodów obecnych protestów i blokad rolniczych jest kwestia dzików i ich wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Podczas spotkania podkreślono, że według służb weterynaryjnych, plany odstrzałów dzików nie są realizowane w większości regionów Polski, w związku z tym populacja tych zwierząt rośnie. Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii, tak duża populacja dzików w naszym kraju jest niebezpieczna w kontekście rozprzestrzenia się wirusa ASF.
10. Nie ma obawy, że dokonując niezbędnej regulacji pogłowia dzików doprowadzimy do depopulacji dzika, bowiem zdaniem naukowców behawiorystów nie da się zdepopulować dzika w ich naturalnym leśnym środowisku, gdzie są one ich zdaniem niezbędne.
http://www.kzp-ptch.pl/index.php/95-aktualnosci/567-stanowisko-organizacji-producentow-trzody-chlewnej-wobec-srodkow-podejmowanych-w-zwiazku-z-wystapieniem-asf-na-terenie-kraju

rolnik podlaski, 2015-02-21 23:19:16

kary za mleko i tak so to po co zwiekszac produkcje zeby komorniki mialy co sprzedawac

ukasz, 2015-02-21 17:00:24BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

miwigos

Barts wszystkie masz takie,bo ja lepsze i gorsze od twojego

Pałuczanin81

Taki mój (patrz temat nawożenie)-jest MOC (z gęstego siewu)