PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Mając ziemię zakwalifikowaną jako TUZ wartościowy pod względem środowiskowym, można wydzielić geodezyjnie część i dla tej części zrezygnować z dopłat wszelakich?
I następnie czy można np. orać tam sobie albo zmienić kwalifikację gruntu?

Maciej, 2015-07-10 17:43:12

oto krok po kroku stajemy sie niewolnikami zaciesnia sie swobode wyboru nie mozesz kierowac sie wlasnym interesem i ekonomia z twojego punktu widzenia -to jest perfidnie przygotowny plan wywlaszczania polakow poprzez narzucanie norm dopłaty unijne już nam bokiem wyłaża a bedzie jeszcze gorżej

etyk, 2015-02-24 03:30:04

@lawa
Już tłumaczę: 30 lat temu kupiłem grunt rolny. Jako właściciel mogłem na nim sadzić ziemniaki, siać kukurydzę albo owies, albo trawy. I miałem prawo kierować się przy tym własnym interesem, siać w marcu albo w maju, kosić trawę w takich terminach jak mi pasowało, wypasać, nawozić. Mogłem 10 lat mieć łąkę i paść na niej krowy, a jak spodziewałem się dobrej ceny za kaszę, mogłem ją zaorać pod grykę.
Teraz ten grunt ogłoszono "cennym siedliskiem" - nie tylko nie wolno mi go zaorać, ale nawet podsiać np. koniczyną, nie wolno mi go włókować po 31 marca, ograniczone są terminy koszenia i wypasu, nawożenie a także obsada zwierząt - bo mam obowiązek ochraniać siedlisko.. Ograniczono prawo do władania moją własnością. Możliwe do osiągnięcia dochody są wyraźnie niższe, zatem wartość gruntu spadła.
Dotychczas na cennych siedliskach można było dobrowolnie na 5 lat zgłosić program rolnośrodowiskowy - ARiMR przedstawiał ofertę "za takie a takie ograniczenia płacimy tyle i tyle ekstra z tytułu utraty dochodów" - a właściciel decydował czy "wchodzi w to" bo mu się opłaci, czy też np. rekompensata jest za mała i nie wchodzi. Teraz dobrowolność zostaje zastąpiona przymusem, a w dalszej kolejności będzie redukcja dopłat z tego tytułu, bo skoro jest przymus - to po co jeszcze chłopu płacić?
Słowo "działka" niekoniecznie oznacza "pracowniczy ogród działkowy" - jest też "działka rolna" czy "działka ewidencyjna" i inne "działki" - zależy jakie kto ma skojarzenia :)
@paweł - a tak konkretnie to o co Ci chodzi w tym wpisie? Ty w ogóle rozumiesz o czym tu mowa?

baca56, 2015-02-23 18:21:41

paweł-właśnie ze zmusza do brania dopłat stworzono taki system ze ceny sa tak niskie ze jedyny dochód z gospodarstwa to jest ta dopłata to jest tak samo jak kasjerka w markecie pracuje za 800 zł na miesiąc a jak jej obnizą na 600 to i tak do roboty przyjdzie bo wie ze innej alternatywy nie ma bo biedronka to jedyny pracodawca w gminie a u nas to i może w województwie

rolnik6666, 2015-02-23 17:47:16

@baca wytłumacz mi jak może być ograniczone prawo własności.Piszesz wartość działki spadnie,to jesteś działkowiczem czy rolnikiem?

lawa, 2015-02-23 17:07:22

Skoro nikt nas nie zmusza to po co one są? Niech zniosą dopłaty, dotacje i wówczas maszyny, itp.będą miały normalne ceny i rolnik będzie żyć na przyzwoitym poziomie, a miastowi niech wówczas odczują co znaczą dopłaty dla rolnika i jak to rolnik się wzbogaca...

miszczunio, 2015-02-23 16:15:27

do @baca56 - nikt nie zmusza do brania dopłat , a że nie ma nic za darmo to są wymagania.

pawel, 2015-02-23 13:11:57

Uwaga na portfel!!!
Uznanie działki za TUZ skutkuje tym, że ARiMR może ZAKAZAĆ ZMIANY SPOSOBU UŻYTKOWANIA, czyli nie będzie można np. zaorać i zasiać owsa. To istotne ograniczenie PRAWA WŁASNOŚCI. Jeszcze gorzej jest z "powierzchniami wyznaczonych trwałych użytków zielonych cennych przyrodniczo". Tu nie tylko nie wolno zaorać, ale nie wolno np. podsiewać, kosić czy spasać kiedy się zechce, intensyfikować produkcji. Dotychczas udział w programach rolnośrodowiskowych był DOBROWOLNY, teraz wychodzi na to, że PRZYMUSOWY. Więc zapewne przestaną za to płacić, a restrykcje pozostaną - prawo własności będzie w powazny sposób ograniczone, wartość działki spadnie. Bez odszkodowania czy innej rekompensaty.
Tą sprawę zdecydowanie powinien zbadać Trybunał Konstytucyjny.

baca56, 2015-02-23 13:02:30BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

sapek

...kartofel posadzony... 5 dni wcześniej niż rok temu...

sapek

... wszystko ładnie pięknie sobie schodzi, pola się zaczynają zielenić... może jeszcze za wcześnie na takie rozważania, ale coś ktoś podpowie na...