PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

zauważcie jakie jest pogłowie dzikiej zwierzyny dzisiaj i zestawcie to sobie z pogłowiem sprzed 20 lat, dziki to ogromny problem i niestety nie jedyny (sarny, jelenie itd), a występuje w całym kraju z eskalującym nasileniem, nieużytków ubywa, kukurydzy przybywa, klimat łagodnieje - zwierzęta stają się bardziej płodne i plenne, racjonalizacje gospodarki łowieckiej nie jest problemem, tylko ktoś będzie musiał te dziki zjeść, a w czasie świńskiej górki może to paradoksalnie nie być najlepsza wiadomość dla rolników

kissmy..., 2015-03-03 20:10:46

Ty Diana wy myśliwi nie zwalajcie na ASF bo bur...l z dzikami jest w całym kraju i od wielu lat kantujecie rolników bez mrugnięcia okiem , wasz etyka łowiecka to obłuda i próżność do kwadratu , wstydu nie macie za grosz , takie cuda jakich ja się naoglądałem przy waszym szacowaniu strat , to tylko nagrać i puścić w TVN .

janek, 2015-03-03 19:49:01

wybić te dziki nie tylko na podlasiu ale o połowę w całej polsce bo i tak za chwile będą w innych powiatach robiły szkody!!

mat, 2015-02-26 18:20:47

Dlaczego musimy dokonać redukcji dzików na Podlasiu i w Polsce?
-Aby ochronić się przed Afrykańskim Pomorem Świń i dzików.

1. Dziki są głównym wektorem ASF dzików w Polsce.
2. Likwidacja gospodarstw nie spełniających zasad bioasekuracji lansowana przez weterynarię nie wyleczy dzików z choroby wirusowej. Spowoduje tylko że świnie nie będą się od dzików zarażały.
3. Jest tylko kwestią czasu i będziemy mieli w całej Polsce chore dziki. Kraj
w którym jest ASF dzików lub świń traci prawo eksportu nie tylko na rynki trzecie, ale i do Unii Europejskiej. Zakaz sprzedaży obowiązuje aż 3 lata po ostatnim przypadku choroby.
4. Dotychczasowe zalecane metody walki z ASF świń u dzików okazały się nieskuteczne. Stale występują nowe zachorowania.
5. Naukowcy uważają że dotychczasowe metody nie pozwolą zatrzymać ASF dzika w strefie czerwonej. Spowalniają tylko jego rozprzestrzenianie się po Podlasiu i zagrażają zdrowym dzikom i świniom w Polsce.
6. Jedyną znaną dzisiaj metodą walki z ASF dzików w strefie czerwonej jest dokonanie kontrolowanego, właściwie zorganizowanego odstrzału dzików
7. Pozostałe tereny należy zabezpieczyć przed zagrożeniem chorobą ASF. Wirus bowiem może nagle pojawić się w każdym miejscu kraju nie tylko z chorym dzikiem ale i z kanapkami z wędliną ze wschodu
8. W przypadku zagrożenia chorobą ASF zalecana ilość dzika w jego naturalnym środowisku –lesie wynosi 0,5 dzika na km². Utrzymując odpowiednią zalecaną ilość 0,5 sztuki dzika na km² oraz wprowadzając program biosekuracji możemy liczyć na skuteczną walkę z ASF
i przygotowanie kraju na zagrożenia nim powodowane.
9. Minister Sawicki Autor: PAP według Farmer 11-02-2015, przypomniał wojewodom, że jednym z powodów obecnych protestów i blokad rolniczych jest kwestia dzików i ich wpływu na rozprzestrzenianie się wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF).
Podczas spotkania podkreślono, że według służb weterynaryjnych, plany odstrzałów dzików nie są realizowane w większości regionów Polski, w związku z tym populacja tych zwierząt rośnie. Zdaniem Głównego Lekarza Weterynarii, tak duża populacja dzików w naszym kraju jest niebezpieczna w kontekście rozprzestrzenia się wirusa ASF.
10. Nie ma obawy, że dokonując niezbędnej regulacji pogłowia dzików doprowadzimy do depopulacji dzika, bowiem zdaniem naukowców behawiorystów nie da się zdepopulować dzika w ich naturalnym leśnym środowisku, gdzie są one ich zdaniem niezbędne i będą bezpieczne.
http://www.kzp-ptch.pl/index.php/95-aktualnosci/574-sejmik-wojewodztwa-podlaskiego-a-sprawa-dzikow
http://www.kzp-ptch.pl/index.php/95-aktualnosci/550-debata-w-tv-podlasie-dotyczaca-protestu-rolnikow

rolnik podlaski, 2015-02-26 12:40:13

Co za debile !! Najpierw wprowadzają zakazy odstrzału a potem każą strzelać myśliwym do loch prowadzących pasiaki. Gdzie jest TVN i jego dziennikarze ekoterrorystyczni??

Diana, 2015-02-26 10:51:32

tlkltkl to co proponujesz od ponad roku nic nie zrobiono a wirus dalej się roznosi. Jedynie szybkie działania mogą wznowić export wieprzowiny a to i tak za 3 lata od ostatniego przypadku. Niemcy właśnie w obawie przed ASF już wybijają dziki a my badamy jedynie padłe dziki. Może odstrzał prowadzić od zachodniej granicy to dziki uciekną na Białoruś

zxc, 2015-02-26 08:46:01

Odstrzal tam to zły pomysł asf rozniesie się na całą Polskę

tikitiki, 2015-02-25 22:59:08

sami sie odstrzelcie, parobasy

pslowa_menda, 2015-02-25 21:03:50BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

2 godziny temu, sapek napisał: ... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola...

sapek

... ja to się kiedyś spotkałem z dziewczyną poznaną przez internet, nawet miała trochę więcej pola niż ja ale w gorszej klasie i odpuściłem... :)