PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

swiniarze juz leżą od kwietnia dołączą krowiarze, a potem rolślinna też padnie. także w 2020 już nie bedzie po co kupować ziemi

Biedny bo głupi, 2015-03-05 16:23:24

Już w 2016 przewiduję totalny krach,co zbiegnie się dziwnym trafem z wolnym obrotem ziemią dla obcokrajowców.

synek, 2015-03-05 11:09:02

Spokojnie chłopy nie martwcie się, jeszcze wszystko wróci do normy, a ziemia rolna będzie po 10-15 tys. zł. Na wszystko przyjdzie czas, tylko najpierw najwiekszy obszarnik czyli skarb państwa musi się pozbyc swoich zasobów i napełnić swój budżet w godziwej cenie za ha, kiedys kolesiom rozdawali w latach 90 po 500 do 1000 zł/ha całe PGR-y, teraz resztę podają w dobrych cenach, coby średnia wyszła po te 10-15 tys/ha. Za parę lat Zamiast krus 100zł/msc, Zus- 1000zł/msc, za osobe, podatek kastralny od wartości nieruchomości za chałupy, obejścia, budynki gospodarcze, podatek od srodków transportowych, ciągniki, przyczepy itp, podatek dochodowy i po 2020 likwidacja dopłat. Jak nie bedzie krusu i dopłat to miastowi rolnicy, taksówkarze, adwokaci, lekarze już nie będą chcieli byc pseudo rolnikami bo i po co, wystawią swoje ha na sprzedaż, słaby finansowo chłop, pijaczek, nieudacznik też swoje da na sprzedaż bo nie bedzie chciał płacic daniny wysokiej do państwa, i wówczas ziemia wróci do normalnej ceny około 10-15 tys. za ha. Także wszyscy miłośnicy i pasjonaci spokojnie jeszcze powiększycie swoje gospodarstwa, a póki co proponuje podleczyć się, porobić braki w uzębieniu, bo potem nie wiadomo czy będzie was stać na dentystę, przypomnijcie sobie co było w latach 90 ziemi w pip, cena 2-3 tys. za ha i mało kto chciał kupować, a bida była , że aż piszczała, teraz stopy procentowe od wczoraj są na rekordowo niskim poziomie 1,5%, ponoć mamy deflację, zatem nie trzeba byc Balcerowiczem, żeby przewidzieć, że po deflacji nadejdzie inflacja i stopy będą pędzić do góry jak szalone, a wraz z nimi raty kredytów, pół biedy jak ceny surowców będą szły do góry ....bo inaczej to będzie spora podaż gruntów u komornika.

Balcer, 2015-03-05 10:06:35

A umnie w Lubelskim z 6 kl juz dochodzi do 120 000 z h powarjowali tak sie zabijaja za piachami oczywiscie wszystko idzie pod kopalnie piachu.

Melon, 2015-03-05 08:45:48

Paweł , nie wiem w jakim kraju ty mieszkasz, bo w moim regionie ziemię wykupują i ceny windują potentaci posiadający tysiące ha, z którymi oczywiście próbują walczyć rolnicy posiadający po50-20 ha, ale nie mają szans. Obszarnicy ci stoją na kilku "nogach", bo maja dodatkowe działalności (handel środkami, płodami, nawozami, budowlanką maszynami, usługi, transport) i im dac astronomiczną cenę z kredytu, to pryszcz, bo mają czym zabezpieczyć i czym spłacić. Po spłaceniu działki przepisują na członka rodziny, a sami nadal mają poniżej 300 ha i prawo kupna.
Jeżeli rolnik posiadający 100 ha ziemi ma zapłacić 40 tys za ha, to policz ile obciąży 1 ha, a ile obciąży obszarnik posiadający 2 tys ha i działalność? Dla niego to pryszcz, a dla rolnika zaciskanie pasa i blokada rozwoju na długie lata.

rolnik, 2015-03-05 07:58:01

to gdzie w łódzkiem taka tania ziemia?

pawel, 2015-03-04 23:14:31

u mnie w regionie nikt nie da 40k/ha
ceny w obrocie miedzy rolnikami wahaja sie w ok. 25ty/ha to skad rzeczoznawcy biora 40tys.

musi, 2015-03-04 22:45:50

@musl , to nie ANR winduje cenę ziemi a sami rolnicy . Co do ceny - 40k/ha jak Ty nie chcesz to wezmą inni i to nie żadni spekulanci czy zagraniczni a Twoi sąsiedzi z gminy .

pawel, 2015-03-04 22:36:21

Kto ma kupić tę ziemię skoro ANR winduje ceny-łódzkie 40tys/ha 4 klasa
rzeczoznawcy robią co chcą i nie można takiej wyceny zaskarżyć, chyba tylko merytorycznie , ceny nie zmienisz, chociaż rzeczoznawcy z danego regiony łapią się za głowę.
A ANR mówi - nie chcesz nie kupuj.

musi, 2015-03-04 22:21:31

rolnik 666
Zgadzam się z Tobą - unijne pieniądze na rolnictwo PSL rozdziela tak, żeby po pierwsze napełnić kieszenie "swoim", a po drugie żeby nakupić za nie głosów przed wyborami - los polskiego rolnictwa (czy szerzej - całego społeczeństwa) jest im całkowicie obojętny.
Nie została sformułowana żadna polska polityka rolna, żadna wizja - tylko doraźne "skoki na kasę" albo gaszenie pożarów. No i ciąg na stołki i profity.
Co do projektu regulacji obrotu ziemią w Polsce na wzór francuskiej SAFER mam mieszane uczucia. Bo idea jest słuszna, co więcej we Francji sprawdzona od lat w praktyce.
Ale tam jest rzeczywisty pluralizm - Izby Rolnicze, związki, czynnik społeczny są rzeczywistą reprezentacją rolników. Władza państwowa czy samorządowa rzeczywiście reprezentuje społeczność.
Jeśli to wszystko przeniesiesz na grunt polski - to wszędzie będzie PSL: w izbach, w związkach, w samorządzie, w rządzie.
"Kadry rieszajut wsio" - kadry decydują o wszystkim, jak mawiał tow. Lenin.
Bez odsunięcia ludzi PSL od polskiego rolnictwa na każdym poziomie - rządowym, wojewódzkim, gminnym, w agencjach, w izbach - nic się nie może zmienić na lepsze.

baca56, 2015-03-04 21:33:24

jarki -nie wiem czy sie ze mna zgodzisz ale ceny ziemi to wina doplat a i dopłaty powoduja wolniejsze przemiany na wsi ,podam przykład czesty u nas w okolicy ci co maja jeszcze po 2,3 hektary to przewaznie pijaczki i oni na tym najlepiej wyszli bo tak czy tak nic nie sprzedaja a teraz maja po kilka tys na winko a i rzad nie jest stratny bo dopłata wraca w postaci akcyzy ,dawniej zeby miec na flaszke to musiał zarobic u rolnika .polityka jest taka nałozyc na bogatego 10000 podatku dla siebie zabrać 5 tys a 10 dać po 500 zasiłku i tym sposobem jeden stratny 10 zadowolonych wybory wygrane a i tak te zasiłki wróca w akcyzie do rzadu jedyny stratny to ten co robi od rana do wieczora na ten podatek-tylko gorzej bedzie jak i on pójdzie po zasiłek ,dopiero wtedy wybory przegrane bo nima zasiłków!!!!!!!!!

rolnik6666, 2015-03-04 21:05:22

Taki mądry a przez tyle lat nic nie zrobił w temacie. Różne organizacje rolnicze postulują o to od dawna a teraz to minister w swoje usta wkłada te słowa. Nie wiem czy minister nieudolny czy układ polityczny nie sprzyjający, jedno jest pewne że praktycznie w tym temacie nic się nie zmienia. No może tyle że nawet instytucje państwowe otwarcie mówią że 300ha łatwo obejść tworząc spółkę a jedna osoba fizyczna może mieć nieskończenie wiele spółek. Prawo jest takie jakby go w tym temacie praktycznie nie było szkoda tylko że tyle czasu trzeba być ministrem aby dojść do takich wniosków i je głośno wypowiedzieć. W starej UE od dawna rolnik może legalnie sprzedać zsiadłe mleko i kiszona kapustę i wszyscy wiedzą że to ważna kwestia. Jak przez tyle lat nie widać efektów pracy to się minister nie dziwi że całą odpowiedzialnością za obecny stan rzeczy chcą go obdarzyć i z siodła wysadzić. Boi się chyba i w końcu coś go ruszyło tylko że potrzebne czyny nie słowa.

wojo, 2015-03-04 20:22:36

http://wiadomosci.robertbrzoza.pl/polska-kolonia/nie-mozna-byc-w-unii-zadac-niezaleznosci/

radek, 2015-03-04 16:24:35

powinni ją kupować tylko polscy rolnicy
a wtedy cena sama się urealni

jarki, 2015-03-04 16:05:31BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

Marecki

Już się boję Twojego Misiewicza. Szkoda, że Twój nick nie zapisał się na stałe... To by jaja były.

Antoni Maicerewicz

Też bym tak wolał, bo wtedy tego "cwaniaka" widzi każdy. A teraz widzę tylko swój status i swoje cwaniactwo. Zostałeś namierzony. Twe...

jarki

Z wjazdem żaden problem mogę jechać ziemia głodna wody Do odżywek potrzeba tylko nieco cieplej i kilka godzin słońca Jeszcze ten tydzień i...