PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Chyba są jeszcze poważniejsze przyczyny kryzysu w rolnictwie i nie tylko,mianowicie wyprzedaż w obce ręce wielkich zakładów (np.Sokołów)-więc wolą sprowadzać i swoim(duńczykom)płacić po 6 pln,a nam-3.50. Po drugie likwidacja lokalnych rzeżni i masarni poprzez narzucenie nadmiernych wymagań.Po trzecie wielkie centra handlowe -które zaczynają dyktować ceny w sklepach(bo Polskie praktycznie padły)-budują wielkie centra magazynowo-logistyczne aby szybko i w wielkich ilościach sprowadzić towar ze swoich macierzystych krajów.Podobnie będzie chyba z cukrowniami po zniesieniu limitów-zamienią się w magazyny cukru z zachodu.

jozzi, 2015-03-05 21:25:18

@smoku
To co piszesz to prawda, ale nie cała prawda.
Myślę że zaczęło się od chwili przystępowania do UE, a nawet wcześniej.
W latach 1989 - 2004 polskie rolnictwo pomimo kompletnego braku dotacji mogłoby się nieźle "odkuć" na rynku wewnętrznym - nie było niczego, rynek wiele by wchłonął i (pomimo biedy) relatywnie nieźle zapłacił. Ale byliśmy wystawieni na konkurencję z zewnątrz, głównie z UE, gdzie rolnictwo było dotowane podwójnie, bo były też dopłaty do eksportu poza UE.
Trzeba było wtedy nad tym zapanować, regulować transfery przez granicę, mieliśmy wtedy więcej narzędzi - na przykład cła. Czy to nie w tych czasach Pan Zagórny wysypywał na granicy "lewe" zboże z importu, za co odsiedział wyrok w III RP?
Później akcesja do Unii. Zgodzono się na dopłaty ok. 25% unijnych z perspektywą wzrostu do 50% w 2013 (oczywiście propaganda wmawiała że to 50 -> 100%).
Zgodzono się na szereg zbyt daleko idących limitów i ograniczeń dyskryminujących polskiego rolnika.
Negocjacje bieżącej siedmiolatki wyglądały podobnie - na wstępie PO (ustami min. Bieńkowskiej) otwarcie ogłosiło, że rolnictwo będzie polem ustępstw. PSL się na to bez walki zgodziło - i tak się stało. Utrzymanie finansowania dopłat na poziomie 2013 r wymagało ok. 36 mld euro na nową siedmiolatkę, podobno tyle nam proponowano. Spekulowano też, ze w ramach "równania dopłat" Polska będzie się biła o 42 mld na rolnictwo.
Efekt negocjacji to 28,5 mld euro. Przez ostatnie półtora roku koalicja (a zwłaszcza PSL) miesza, mąci, przelewa z pustego w próżne, łże, manipuluje - żeby tylko ukryć ten fakt, przynajmniej do wyborów.
O ile w Kopenhadze można sądzić, że nasi negocjatorzy byli jak "dzieci we mgle" - nie bardzo wiedzieli co jest grane (choć nie zdejmuje to z nich odpowiedzialności) - o tyle wynik negocjacji WPR 2014 - 2020 jest już efektem całkowicie świadomych działań - czy raczej zaniechań.
Kolejna rzecz to dopuszczalne dopłaty krajowe. Owszem, w nowej perspektywie prawo unijne narzuca stopniową redukcję tych dopłat. Ale w pierwszym roku nowego okresu mogło to być 80% poprzednich dopłat - u nas od razu cięto znacznie głębiej (UPO, zwierzęce i in.)
Przetwórstwo i handel to kolejna ważna przyczyna fatalnej kondycji naszego rolnictwa.
Cała ta sfera została albo zlikwidowana, albo sprzedana naszym zagranicznym konkurentom, albo w sposób nieco szemrany "sprywatyzowana". Do tego, żeby raz na zawsze zamknąć chłopom tą szansę poprawy zarobków wprowadzono przepisy uniemożliwiające rolnikowi bezpośrednie dojście do klienta końcowego ze swoim produktem. I tego się do dziś uparcie broni.
I ostatnia sprawa - nawet te zbyt skromne środki pomocowe można było wydać znacznie efektywniej, poprawiając istotnie kondycję rolnictwa. Trzeba było tylko sformułować jakiś plan, jakąś politykę rolną i tego się trzymać, ukierunkować wydawanie środków na zaplanowane przemiany. Nie zrobiono tego.
W efekcie kasa poszła w dużej części w gwizdek - na pierdoły, na urzędników, na socjal, na przekręty, na kontrproduktywną "konserwację skansenu", na kiełbasę wyborczą itd.
Dodać jeszcze warto kolejny brak ochrony ze strony państwa przed zagrożeniami z szeroko rozumianej globalizacji.
Długo by wymieniać. Zapewne są jeszcze inne punkty widzenia

.baca56, 2015-03-05 19:51:34

Najkrócej jak można to są 2 przyczyny obecnego kryzysu w rolnictwie:
1) nędzne dochody ludzi zatrudnionych poza rolnictwem, które sztucznie ale bardzo skutecznie ograniczają spożycie wew. co jest jeszcze potęgowane przez zbyt małe obniżki cen żywności w sklepach w stosunku do spadku cen skupu dla rolników,
2) rosyjskie embargo na polską żywność potęgowane przez bardzo słabą dywersyfikację odbiorców żywności eksportowanej z Polski więc zaczyna się to wszystko zatykać i bez ujścia zadusimy się w tym.
Niska chłonność rynku wew. nie była dotychczas dla ekonomistów i polityków problemem gdyż jak się okazuje teraz błędnie zakładano, że nadwyżki wchłonie eksport głównie na wschód a tu nagle taka wtopa. I przez wielkich panów analityków, ekspertów innych wysoko opłacanych doradców od siedmiu boleści decydentów wyszliśmy jak Zabłocki....

smoku, 2015-03-05 17:33:39

trzeba zmienić ustrój mniej urzędników likwidacja senaty sejm zredukować do 40 posłów prezydent może być ale ma tylko funkcje obrony kraju rząd mniej ministrów likwidacja starostw o połowę wszystkie decyzje urzędowe np skrócone do 3 dni lub można np budować dom czy inny budynek na własne ryzyko zgodnie z prawem na zgłoszenie bez pozwolenia na budowę inwestor sam potem odpowiada za to co robi trzeba jeszcze ukrócić tak zwaną bezkarność urzędników niech odpowiadają karnie finansową za swoje błędy tak jak zwykli obywatele jeszcze polityka zagraniczna i obronność długo by o tym pisać

Baco, 2015-03-05 17:16:00

HAHA nikt nikt mi nie płaci tylko moja wściekłość jest na krawędzi Jestem Rolnikiem jakość wiąże koniec z końcem ale widzę nie wykorzystany potencjał w naszym kraju TU TRZEBA CZYNU SPOŁECZNEGO ODWAŻNYCH POLAKÓW I TO NIE TYLKO ROLNIKÓW https://www.youtube.com/watch?

Baco, 2015-03-05 16:47:51

Skąd pochodzi ubój rytualny.
Video TYLKO dla ludzi o mocnych nerwach.
http://www.infobae.com/2015/02/15/1627000-el-estado-islamico-difundio-la-decapitacion-21-rehenes-egipcios-libia

synek, 2015-03-05 16:36:48

Baco wez rozaniec lepiej bedzie dla ciebie.

ojciec , 2015-03-05 16:22:25

@gonnsa
Faktycznie, zwłaszcza na odcinku polityki rolnej premier Jarosław Kaczyński przez ostatnie 7 lat się nie spisał. Musi odejść ze stanowiska szefa rządu. Ja bym rozszerzył twój postulat o żądanie odejścia Lecha Kaczyńskiego ze stołka prezydenta. Przecież nie może nami nadal rządzić człowiek, który .... przegrał bitwę pod Grunwaldem...
Rozumiem że płacą wam od wpisu - ale żeby tak kompletnie nie kontrolować treści?

baca56, 2015-03-05 16:07:00

@hodowca bydłą
Zakaz uboju rytualnego uchylony, ceny bez zmian.
Widać wyraźnie, ze nie tu jest pies pogrzebany...

baca56, 2015-03-05 15:58:27

KACZYŃSKI MUSI ODEJŚĆ rolnicy już się przekonali jak PIS pomaga rolnikom

gonnsa, 2015-03-05 15:57:49

Przed wyborami to każdy może sobie gadać. Ciekawe to głosował za zniesieniem uboju rytualnego?

hodowca_bydla, 2015-03-05 14:02:54BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Płock rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Płock rynek komercyjny - obiekty do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

@Pałuczanin81  Przecież od dłuższego czasu piszę że ziemia była tak nasączona że zamarzła jak lód  

jarki

Ja jestem przerażony tymi z mokradeł  Dziś ciągnąc za rośliny te właśnie się urywają jakiś 4-5cm poniżej szyjki  Tam widocznie...