PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • akupis 2015-03-16 16:04:56
  Co do Szwajcarów to o ile wiem mają własne dopłaty do produkcji rolnej wyższe od unijnych i to od kilkudziesięciu lat. Jednak nie ma tam obszarników dyktujących ceny i wyjadających konfitury a zatem i takiego jak u nas zróżnicowania dochodowo-majątkowego na wsi. Zresztą ziemia jest bajońsko droga i jej nie ma a syn od ojca GR nie przejmuje tylko kupuje jak firmę ale za to odsetki są symboliczne a polityka rolna w tym ceny zbytu są przewidywalne jak u nas za PRL-u. Panuje demokracja bezpośrednia a więc ludzie rzeczywiście decydują o ważnych sprawach dla swojej lokalnej społeczności, a nie jak u nas jakieś upolityczniony organ biurokracji, powstały z układów i układzików między bosami miejscowymi a kacykami z centralnego kierownictwa jakieś chorej partyjki. Tam urzędnik jest od wykonywania posłusznie i szybko woli swoich wyborców a nie od szarogęszenia się czy gnębienia bo on należy do odpowiedniej partii albo ma plecy tu i tam. Takie problemy jak u nas typu masowa emigracja, narkomania, bezdomność, bieda, złodziejstwo i inne patologie to rzeczywiście margines społeczny a nie chleb powszedni. Każdy zdrowy chłop idzie do woja i lata z karabinem po swojej okolicy bo wie, że w razie czego będzie jej bronił i później całe życie ma tą broń w domu koło kominka gotową do użycia w każdej chwili. To wszystko jest u nich normalne i można to nazwać wcielonym w życie lokalnym patriotyzmem takim rzeczywiście wyssanym z mlekiem matki a nie z nakazu czy przymusu. Dlatego tak samo lokalnie przerabia się mięso, mleko, mąkę na pieczywo a nie wozi setkami km do molochów. Tam na wsi to zupełnie naturalne, że prawie nikt nie kupuje takich podstawowych produktów z jakiegoś mega hiper marketu, które zresztą są sporadyczne a wyjeżdżając nikt nie zamyka chałupy na 4 spusty bo kto go niby okradnie listonosz zostawiający listy na stole w kuchni. To zupełnie inny świat mentalnie, obyczajowo, kulturowo i społecznie ale także politycznie i nas od nich dzieli jakiś z przeproszeniem cholerny kosmos.
 • z.. 2015-03-12 17:57:24
  Gdyby nie "szaleństwo" z frankiem, które było zrobione dla ochrony finansjery...frank chylił się do 2,70 ....więc....podobno....to jedno.
  Drugie.....
  .... Szwajcar wszystko kupuje od szwajcara.....wspierają się ...we wsi jeden piecze chleb, inny robi wędliny, inny sery....wszystko kupuje lokalna społeczność....To jest w Polsce nie możliwe w ciągu dwóch pokoleń....obce MARKETY są w odstawce....taka jest polityka państwa..
  Mam tam znajomych...milo posłuchać i popatrzeć...:) pranie na dworze wieszają w jeden dzień w tygodniu (tam był wtorek).... żeby ....nie było bałaganu.....
 • Stach Ostróżka 2015-03-12 17:39:41
  Konrad Czapiewski z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN zauważył, że "rozwojowi (wsi - S.O.) pomóc mogą "inteligentne specjalizacje regionalne". Uwaga do tej myśli tak głębokiej, że jej dna nie widać: Jest sprawą oczywistą, że po embargo rosyjskim na polską żywność zastosowanym w odwecie na głupie połajanki grupki polityków i to z kilku partii, wieś polska musi wyłonić w najbliższych wyborach na najważniejsze stanowiska państwowe takich ludzi, którzy wzorem Szwajcarii nie będą "drzeć kotów" z sąsiadami, lecz zaczną porozumiewać się z nimi w sprawie korzystnej współpracy gospodarczej. Od dawna taka polityka Szwajcarii zapewnia jej obywatelom opłacalną prace i rosnące dochody, a budżetowi tego kraju rosnące wpływy. Rośnie też wartość franka szwajcarskiego. Skoro taka "inteligentna" polityka zdaje egzamin w Szwajcarii, to mogłaby zdać egzamin także w III R P, jeśli Polacy dokonają "inteligentnych" wyborów.
 • koko 2015-03-12 10:58:04
  Na gadaniu obietnicach wyborczych się kończy Nie głosujcie na PO PSL CZY PIS to sitwa co już pokazało na co ją stać

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.81.223
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!