PARTNERZY PORTALU
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl
 • partner portalu farmer.pl

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

KOMENTARZE

 • gosc z unij europejskie 2016-02-29 18:21:02
  unia europejska domaga sie od polski odstrzalow dzikow na podlasiu , lubelszczyznie i mazowszu calym . odstrzal dzikow w zdluz granicy panstwa polskiego , przy granicy , ukrainy , bilorusi i rosij , wzdluz granicy panstwa polskiego ma odbyc sie osdtrzal dzikow pond 7000 tysiecy dzikow w polsce odbyc sie przy granicy polski lasach panstwowych polski na terenach nadburzanskich jak np; bialowieza , bialystok , sokulka , bielsk podlaski , sokolow podl , mielnik , adamow , sarnaki , serpelice , borsuki , gnojno , Janow podl , terespol , koden , biala podlaska .natych terenach ma odbyc sie odstrzal dzikow w polsce wschodniej , bo innej razie unija europejska zakaze sprzedazy polskie wieprzowizny do pansst unij europejskie calej i polska nie dostanie piniedzy dla polskich rolnikow zakare . polska maodstrzelic w polsce wschodnie wszystkie dziki wszystkie z powodow choroby / afs / w polsce . unija europejska domaga sie od polski odstrzalow dzikow w polsce wschodniej cale odstrzalu dzikow sumie 7000 tysiecy dzikow w polsce wschodniej ...
 • polok 2015-03-19 21:34:57
  W Polsce nie było problemu ze szkodami bo gospodarstwa były o małym areale z bardzo zróznicowanym płodozmianie. Z takich gospodarstw było zdrowe żarcie a i dziki można było wygonić z pola, no i drobnej było pełno. A teraz? Naprodukowali kułaków którzy jak 100ha kukurydzy w jednym kawałku nie mają to chorzy są, ciągle są nie nażarci, wszystkie dziki najchętniej by wybili.
 • rolnik podlaski 2015-03-18 21:01:37
  myśliwych mamy 116000. To jest armia która może wszystko co chce razem z leśnikami w sejmie uchwalić. Na jednego myśliwego przypada zaledwie jakaś część dzika w roku do upolowania i będzie depopulacja a nie tylko zmniejszenie pogłowia o 30 procent. Zwiększyć skuteczność polowania mogą noktowizory, ale armia myśliwych ich nie chce, podobnie jak druga armia wędkarzy nie pozwala na trzecią wędkę łowić ryb żeby im ryb nie zabrakło. Są chętni zza granicy lub z Polski którzy przyjadą i zrobią porządek na Podlasiu i w Polsce aby tylko im pozwolić. Poproście o pomoc. Nie każcie im płacić za polowanie. Wieczorem ognisko i opowiadania przy blasku księżyca. Zrobią to czego wy nie chcecie lub nie potraficie zrobić. Zmieńcie przepisy i ustawy które was blokują. Potraficie, jeśli zechcecie. A jeżeli koła padną to wtedy się przepisy zmieni. Dajcie nam zwalczać na swoich polach szkodniki polne. To prawo chroniące polne szkodniki jest chore. Niech Lasy Państwowe państwo pilnują swego dobytku tak jak chłop ma obowiązek pilnować swojego. Zapytajmy w referendum kto chce zająć się hodowlą bobrów, wilków, łosi dzików jeleni i innych szkodników. Potem tych co zechcą je hodować w lasach pod nadzorem opodatkujmy. Niech też składają się na szkody łowieckie. Dla mnie te szkodniki są mile widziane jedynie w zwierzyńcach. Za opłatą mogę je oglądać do woli.
 • bardzo dobry rolnik 2015-03-18 08:01:02
  tak na poważnie to problem dzika jest bardziej poważny ,jak się nam wydaje .Problem nadmiernego rozrodu dzika ,to problem nie tylko małej Polski ale i innych bardziej bogatych krajów np Australia i nie tylko ,a tam każdy farmer ma prawo do polowania na te szkodniki ,i jakoś nie mogą sobie poradzić ,żadne przepisy nawet te najbardziej wymyślne nie pomogą nam w obecnej sytuacji ,tylko rzeczowa współpraca a nie oplówanie się na wzajem może dać nam pozytywne skutki w walce z populacją dzika i szkodami ,Tylko wspólnymi działaniami możemy coś zrobić ,Znam rolników myśliwych i to bardzo dużo ,i co mają broń mogą polowac jak chcą inni rolnicy i tak mają szkody na swoich uprawach .Problem jest bardziej złożony .To że będziemy mogli wyłączyć nasze ziemie spod dzierżawy ,czy przyniesie nam jakieś profity ? może tak ale co ze szkodami kto za nie zapłaci ,jeśli nie pozwolę na swoim polować to jak mam ubiegać się o zapłacenie szkody .
 • myśliwy 2015-03-18 07:51:16
  wszystko fajnie ale myśliwi nie sa w stanie wykonać obecnych planów pozyskania zwierzyny a maja strzelać o 30% więcej ? a jak nie będą w stanie wykonać rocznych planów to kto wykona odstrzał zastępczy ? wojsko ? taka sytuacja będzie miała miejsce w większośći obwodów łowieckich . Podstawowy problem to niewystarczająca liczba myśliwych ( młodych szczególnie ) jak i wysokie koszta pozyskania zwierzyny , państwo polskie musi ustalić odpowiedni stawki dopłat za pozyskanie dzika i jeleniowatych . Nie ma innego wyjście .
 • rolnik podlaski 2015-03-17 22:33:56
  jakoś oryginał wystąpienia bardziej do mnie przemawia. Mniej jest huraoptymizmu a więcej konkretów. Jest też groźba karania i konieczność korekty planów wieloletnich. Liczenie zwierząt czas zakończyć, czas na robotę bo zaległości jest dużo.

  Wytyczne Ministra Środowiska w sprawie zwiększenia pozyskania dzików
  Opublikowano: 12.03.2015
  W związku z zagrożeniem jakie stanowią dziki dla zdrowia świń oraz ogromnymi szkodami powodowanymi w uprawach rolnych Minister Środowiska wystąpił do Dyrektora Lasów Państwowych oraz Przewodniczącego Zarządu Głównego Polskiego Związku Łowieckiego o spowodowanie maksymalnego podwyższenia rocznych planów pozyskania dzików na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem obwodów łowieckich na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego.

  Poniżej treść pisma Ministra Środowiska:

  "W związku ze zbliżającym się terminem opiniowania, składania i zatwierdzania rocznych planów łowieckich na rok gospodarczy 2015/16, uprzejmie proszę o spowodowanie maksymalnego podwyższenia rocznych planów pozyskania dzików na terenie całego kraju ze szczególnym uwzględnieniem obwodów łowieckich na terenie województw: warmińsko - mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego oraz mazowieckiego w jego części wschodniej. Uzasadnieniem powyższej decyzji jest nadal utrzymujące się zagrożenie afrykańskim pomorem świń wśród dzików oraz nadmiernymi szkodami w uprawach i płodach rolnych wyrządzanymi przede wszystkim przez dziki oraz jeleniowate. Sytuacja wymaga zdecydowanego działanie przez podniesienie planu pozyskania dzików co najmniej o 30% , a jeleniowatych co najmniej o 20% w stosunku do planów roku gospodarczego 2014/15. W niektórych przypadkach będzie również konieczna korekta wieloletnich planów łowieckich z uwagi na istotną zmianę liczebności danego gatunku w rejonie hodowlanym. Zmiana przepisów ułatwiających polowanie na dziki oraz upraszczających planowanie pozyskania winna spowodować, że dziki (także lochy) będą mogły być odstrzeliwane bardziej intensywnie 1 przez dłuższą część roku.
  Przypominam, że rosnący stan populacji zwierzyny płowej oraz szczególnie dzików, zaczyna zagrażać trwałości gospodarki leśnej i opłacalności produkcji rolnej w niektórych terenach naszego kraju, co stało się przyczyną protestów rolników.

  W przypadku braku skuteczności wykonywanych odstrzałów dzików przez dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich, nadleśniczowie zostaną zobowiązani do zastosowania przepisów ustawy - Prawo łowieckie o odstrzale zastępczym na terenie wszystkich obwodów, w których plany pozyskania dzików i jeleniowatych nie są wykonywane.
  Kolejny raz zobowiązuję Zarząd Główny Polskiego Związku Łowieckiego oraz Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych do przestrzegania wszelkich rygorów nałożonych przez służby weterynaryjne, współpracy z nimi oraz zgłaszanie właściwym służbom wszystkich znalezionych padłych dzików, ponieważ mogą się znajdować pośród nich osobniki porażone przez ASF.

  Proszę o niezwłoczne przekazanie stosownych wytycznych do wszystkich kół łowieckich oraz nadleśnictw i regionalnych dyrekcji Lasów Państwowych tak, aby zostały wykorzystane przy projektowaniu i zatwierdzaniu rocznych planów łowieckich na rok gospodarczy 2015/16."
  http://www.pirol.pl/index.php/aktualnosci/marzec/1211-wytyczne-ministra-srodowiska-w-sprawie-zwiekszenia-pozyskania-dzikow
 • bardzo dobry rolnik 2015-03-17 08:48:15
  Dać nam broń do ręki a problem dzików ,saren ,jastrzębi ,bobrów ,kuropatw ,i innych szkodników łącznie w sąsiadami załatwimy sami w przeciągu jednego roku .Potem nawet ziemia będzie tańsza .Po co nam myśliwi ,jak i tak nie potrafią uporać się z problemem ,my rolnicy nawet z zielonymi sobie poradzimy ,na furmankie z gnojem i do miasta tam ich miejsce ,Nasza ziemia, nasza zwierzyna na tej ziemi .Dać nam wolną rękę i nie będzie problemów ze szkodami i odszkodowaniami .
 • arszczecin 2015-03-16 21:54:07
  każde umorzenie jest z deminimis. Tj np. ulgi po zakupie ziemi.
  Piszesz podanie do ójta, że dzikie świnie zżarły ci plon, szkoda wyliczona na tyle i tyle, dobrze gdybyś miał podkładkę w postaci protokołu z kiły. Historię napisz, dołóż kalkulację kosztów z ODR i chwyci lub nie :P spróbować warto.
 • obserwator 2015-03-16 21:40:07
  De minimis do dzików jest na podlasiu a zostało utworzone (zabrane ) z materiału siewnego.
 • bruno 2015-03-16 20:05:12
  Niech ta banda komuchów z PZŁ w końcu się ocknie i wprowadzi możliwość strzelania z lunetami noktowizyjnymi , albo jak to ma już miejsce w wielu miastach , policja będzie zamiast bandziorów dziki ganiać po trawnikach w mieście . szok takie rzeczy tylko w Polsce ( i Rosji ) .
 • arszczecin 2015-03-16 19:54:25
  Obserwator, ocknie się poborca skarbowy wraz z naczelnikiem us. Zapłać. Napisz pismo o umorzenie, de miniminimis jest. Pokaż protokoły to łaski nie robią. No chyba że masz mojego ójta ;)
 • obserwator 2015-03-16 19:48:19
  Dzików jest za dużo w całej Polsce , a nie tylko na wschodzie kraju .Ponadto jest za dużo saren , bobrów , wron , jastrzębi ,lisów itd.U mnie takie szkody że niezapłace podatku rolnego , może ktoś się wreszcie ocknie .
 • wiola19 2015-03-16 16:35:59
  może w zeszłym roku odstrzelili 57 szt.a pomylili z tysiącami czy milionami,sawicki gada o miliardach zaś te cymbały o tysiącach czy mln.
 • rolnik podlaski 2015-03-16 14:58:33
  Po kilku godzinach czytam jeszcze raz i co widzę? Jakie więcej? jakie 30 procent więcej odstrzelono dzików niż w zeszłym sezonie? Jakie 5,7 tysięcy w zeszłym?
  Przecież w zeszłym sezonie odstrzelono 10 850 dzików w RDLP Białystok a tym roku 10 500 czyli o 350 sztuk mniej. Długa walka przed nami. Najpierw musimy zacząć od nauki liczenia, potem tabliczka mnożenia a w końcu lekcja prawdomówności.

PISZESZ DO NAS Z ADRESU IP: 54.80.188.87
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin serwisu

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

Zgłoś swoje propozycje zmian!


Dziękujemy za współpracę!