PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

ile ospy mam dać do 25 kg protamino matra prosze o odpowiedz

nowy, 2017-05-14 07:43:01

do konsula. Liczyć umiem, a przede wszystkim sam na siebie.Chowając w systemie zachodnim musiałbym stosować koncentraty w ilosci 12%-15% co zmusiło by mnie do wydatku ok 6-7 tyś zł na rok na 100 sztuk. Choćbym wyprodukował 50 sztuk więcej w ciągu 2 lat i sprzedawał je po ok 4-5 zł to i tak bende do tyłu bo na rok zarobił bym netto na nich jakieś 3-4 tyś zł .Jeżeli ceny wynosiły by 5-6 zł wtedy wyszedłbym na równo lub byłbym stratny.Ale takie ceny bardzo krótko się utrzymują. Więcej świni to duży kredyt na większą nowoczesną chlewnie, silosy, mieszalniki śrutowniki i inne maszyny.Nie mam miejsca ani możliwości na dodatkowe świnie.Wolę spać spokojnie i nie wypatrywać komornika lub liczyć padnięte świnie.Nie kupuję dużo komponentów nie mam za bardzo co rozliczać więc nie jestem vatowcem i ceny za świnie mam trochu wyższe.

mały chłop, 2015-03-19 21:32:07

Od 8 lat oszczędzam wzorowo. jeden warchlak w kierdlu. Tuczarnia na 500 sztuk pusta, została adoptowana na magazyn zbożowy. Loch miałem 40, dziś nie ma żadnej. Uprawiam na 115 ha, rzepak, pszenicę, buraka cukrowego, groch i len. Patrząc na bilans za czasów hodowli, to dziś mam spokojne życie, kasę na koncie w banku, i stały dochód, a nawet nie myślę o stratach. A jeśli ktoś lubi mięso peklowane sterydami, to życzę smacznego i dużo, dużo zdrowia. Unia was wykarmi.

Bamber, 2015-03-17 07:49:36

8 tygodni laktacji to jak 4 tygodnie jałowości, wszystko fajnie oszczedzasz na prestarterach ale tracisz uwierz mi że o wiele więcej :) na ilości sprzedanych tuczników w ciagu roku, brak znajmości niestety podstawowych zasad ekonomii i tym właśnie przekrywamy z zachodzem wciąż nie potrafimy liczyć

konsul, 2015-03-16 23:00:04

Zaoszczędzić w zywieniu mozna w jeden sposób. Nie należy brać przykładu z zachodniego systemu utrzymania świn.Na zachodzie mają inne ceny i inną opłacalność. Ja odsadzam prosięta w wieku od 6 do 8 tygodnia życia.Jak przejdą okres okres biegunek i proces przestawienia sie na pokarm stały to odsadzam. Przez 10 lat zadnych upadków przy i po odsadzeniu, zero problemów ze zdrowiem, zero wizyt weterynarzy.Z początku podawany sam prestarter,potem mieszany z pasza a następnie z paszą i z koncentratem dla prosiąt. w wadze około 30/40 kg skład paszy to pszenica 35% jęczmień 30% owies 15% bobik 10% protamino forte 10%. W wadze od 40/50 kg pszenica 20% jęczmień 30% owies 15% pszenżyto 10% bobik20% protamino premium forte 5%. Maciory dostają pierwszy skład paszy i oprócz tego protamino preggo lub matra. Do wszystkich tych mieszanek dodaje śladowe ilości kredy pastewnej i zakwaszaczu . Swinie chowane na sciułce pasza z własnego gospodarstwa chów na rok ok 140-150 sztuk. Nie kożystam z zadnych porad żywieniowców tylko z własnego życia. W przyszłości myślę wogóle zrezygnować z koncentraów sojowych i przejść na białko z groszku(dla macior i prosiąt) i z bobiku (dla tuczników). Jedynie myśle kupować same aminokwasy i witaminy. Czy wiecie coś o takich koncentratach bez udziału soji?

mały chłop, 2015-03-16 21:49:33BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

Jarki, zalezy pod jakim kątem spojrzeć. Jeśli pod kontem rolniczym, tak spiereić. Jeśli pod kontem pzł to wzmocnić. Tam jest walka drużyn....

jarki

To tak jak zwykle czy w Warszawie czy też w Brukseli  Co by tu jeszcze spie..olić