PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

jak uchronić kraj od białoruskich dzików? Wiemy to od dawna

http://www.portalspozywczy.pl/mieso/wiadomosci/wywiad-z-glownym-lekarzem-weterynarii-markiem-pirsztukiem,103731_2.html
Czy nie istnieje zagrożenie, że po przeprowadzeniu odstrzału dzików odnotujemy nadmierny napływ dzików z Białorusi, a przez to wzrośnie ryzyko szerzenia ASF?

Istnieje taka obawa. Niemniej jednak jesteśmy w stałym kontakcie ze służbami straży granicznej, które przekazują nam informacje na temat tego, gdzie są kanały migracyjne dzików. Służby straży granicznej mają świetnie rozpoznaną granicę i doskonale wiedzą gdzie są miejsca „newralgiczne". My będziemy się starali, aby te kanały zablokować. Jeszcze raz podkreślam, że odstrzał ma być tak prowadzony aby nie doprowadzić do nagłego napływu dzików z Białorusi.

rolnik podlaski, 2015-03-18 23:01:16

..tyle w kraju problemów...a oni liczą ???pięćset...czy 498?......za każde posiedzenie to kilka pudełek "patronów"....(zamieniłam kawę i ciasteczka -bez sensu zeżarte, do tego ....hektar lasu na papier).....najwyższy czas ukrócić koryto...szukają problemów (nie rozwiązują)...dla ciasteczek , kawy i...niezłych poborów.....DYSKUTUJMY jak najdłużej ...o dzikach ....do emerytury......
..... ( warszawka)...o mały włos nie wpakowały mi się pod koła...na lewo bloki na prawo stado dzików....chyba maszerowały na Wiejską.....policjanci przejeżdżali .....zapytali ...czy aby nic się nie stało.....nie wiem kto miał być tu pokrzywdzony jakby co....

z.., 2015-03-18 22:08:36

Behawior, gdyby od strzelania pogłowie nie malało a rosło to nie potrzebne byłyby plany łowieckie i okresy ochronne. Behawior jesteś a na biologii się nie znasz. Od strzelania pogłowie tylko maleje aż do depopulacji. Wybito dzika w Danii, Nie ma go być w Finlandii i jakoś do tej bazy żerowej dziki nie wędrują, a jak wędrują to kulka na komorę i spokój. Wybito prawie do cna miliony bizonów amerykańskich, żubrów, tura. Można też wybić szkodnika dzika. Trzeba tylko strzelać do szkodników lub je odławiać i sprzedawać jeśli są na nie chętni a nie chronić. Z Białorusi i puszczy tak długo będą wychodzić dopóki tam będą. Jak już wszystkie wyjdą to już nie będą wychodziły i wtedy ASF się wyciszy.

rolnik podlaski, 2015-03-18 21:16:39

Wybicie w danym rejonie dzika nic nie zmieni. W przyrodzie nie ma pustki. W miejsce odstrzelonych dzików zaraz znajdą się inne z rejonu puszczy czy z Białorusi. Dzik jest gatunkiem wędrującym jak znajdzie ostoję z dobrą bazą żerową natychmiast zasiedli teren po eksterminacji. Daje pół roku i dzik będzie z powrotem!.

Behawior, 2015-03-18 08:36:59

Mimo że jestem sympatykiem łowiectwa jestem za prawie całkowitym odstrzałem dzików na terenach ASF gdyż może się choroba przenieść w centrum polski i będzie to kłopot dla myśliwych i dla rolników.

Bankrut, 2015-03-17 19:11:32

a zachodniopomorskie to gorsze? tutaj stada dzików systematycznie niszczą uprawy! zresztą 500 sztuk to kropla w morzu.

Bruno, 2015-03-17 07:46:10

A co z resztą Polski. Kujawsko pomorskie też ma problem z dzikimi, koła łowieckie chyba nie rządzącą sobie z wzrastającą populacją zwierząt.

tomek, 2015-03-17 06:24:01BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Rusinowo rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Na yr.no wracają mrozy ale np. 31 marca ma być ok. 5 stopni a 1 kwietnia już 20. Także czuć powoli wiosne, narazie tylko w zapowiedziach

jarki

Oj jest tych dziur w naszych rzepakach i widać procesy gnilne  Już wcześniej o tym wspominałem jakiś 5 cm poniżej gruntu  O...