PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Ja produkuję zboża i od 3 lat jestem pod kresą najwyższy czas dla innych

olo rolnik, 2015-05-11 20:33:33

Prosta sprawa. Gdyby polscy producenci wyrobów mlecznych solidarnie wstrzymali dostawy do Biedronki to było by po sprawie, ale Polacy niestety nie są wstanie razem działać. Przykre.

wybuch, 2015-04-21 11:00:03

Rolno. On ci puls bada od ponad roku. Ściska ci tętnice, jesteś juz siny i jeszcze się pytasz?

arszczecin , 2015-04-15 17:33:26

@smoku masz rację absolutną wszyscy będziemy odczuwać i wypowiedzi takich czy innych rolników TO ODSŁONA PRAWDZIWEJ SYTUACJI W ROLNICTWIE TO BĘDZIE MIAŁO NOWE OBLICZE .PNIE MINISTRZE CZY PAN TRZYMA REKE NA PULSIE ?

rolno, 2015-04-15 17:26:09

Może osoby, które zainwestowały w mućki spory kawał życia, potu, nerwów i do tego kupę szmalu, wypowiedzą się co zrobią dalej jeśli cena faktycznie spadnie poniżej 0,9 zł/l i sprawa będzie jasna.

smoku, 2015-04-15 13:43:23

Niewczas nie słyszałeś coś takiego - głupcze jeszcze dziś zarządam twojej duszy ??????? trochę pokory głąbie !!!!

aa, 2015-04-15 11:51:40

Niewczas. Witaj. Uprawiam w taki sposób jaki przedstawiasz ponad 100Ha. Z tym że oni bioro dopłaty, ja kosze. Wyobraź sobie miny tych rolników, Sory posiadaczy, gdy dowiedzą się np 28 sierpnia że ja pierdole, nie kosze tego uz .
W okolicy 25 wyjadę, wykosze kilka metrów i "zepsuje " się kosiarka. 26 będę go uspokajal, że spoko, przecież naprawiam. 28 powiem ze jednak się nie dało ;) a ze w tym czasie trwa intensywny zbiór derkacza to życzę powodzenia z szukaniem usług.

A wszystko zaczęło się od tego ze obornik śmierdzi ;)

arszczecin , 2015-04-15 10:02:04

Te zapowiedzi niskich cen na surowiec - mleko widać już od dawna, prezesi mleczarń co chwilę w różnych wypowiedziach dla mediów mówili o niskich cenach, o tanim mleku u rolnika po zniesieniu kwot mlecznych. Gdyby taki prezes miał swoje krowy i osobiście przy nich pracował to nie gadałby takich głupot, umiałby docenić trud rolnika. Jak się siedzi za biurkiem
to ma się inny punkt widzenia. W tej chwili mleka w skupie za dużo nie ma, może będzie trochę górki od połowy maja, ale latem spadnie, jak obniżą cenę, to będzie jeszcze mniej.
Nie można w nieskończoność powiększać stada.
Propozycja JMP może być czasem dawno uzgodniona z mleczarniami, ale publicznie mówi się inaczej.
Producenci mleka są i będą zawsze na końcu, mają tylko dwie możliwości: produkować lub nie.

gość, 2015-04-15 09:57:40

ale jęki na forum, wieśniaki nabrały kredytów a teraz lament, dopiero co wstałem, tak się żyję przedsiębiorczym i sprytnym, mam 35 ha, znaczy jestem właścicielem, bo 33 są w dzierżawie. Wychodzi po 2200 za ha. Nie interesuje mnie co delikwent sieje i ile wyciągnie dopłat, grunt, że płaci na czas. Z nudy hoduję kurki, gołębie, inne kuraki, ba nawet staw jest. Bambry się proszą, aby dać im ziemię. A niech tyrają. Za sam fakt posiadania ziemi ma na rękę prawie 73 kawałki, jeszcze 2 kabany na rok dostaję. Gdzie może być tak dobrze? Dzieci nie chciały zostać na ojcowiżnie, Mają mieszkania w miastach, w weekend przyjeżdzają do nas, starych nietoperzy, po wałówę. Mam dopiero 51 lat, i sporo lat przed sobą sielskiego życia. Dziadzio powtarzał: bacz, byś mądrość w parze ze sprytem szła. lepiej dwa razy przemyśleć, niż 1 raz się natyrać. Niedługo z żoną w góry jedziemy na majówkę w Tatry, a kto bogatemu zabroni. A bambry będą w oborach spędzać majowe weekend. Każdy jest kowalem własnego losu :)

Niewczas, 2015-04-15 09:20:27

Europa w ślad za ameryką idzie w korporacjonizm który narzuca silny "wyścig szczurów" co widać obecnie w rolnictwie. Pierwsi i najwięksi przetrwają reszta... a kto by się tam martwił o resztę. Jedni piszą o kosztach krańcowych...hehehe mają trochę racji ale obecnie rynek jest silnie zaburzony poprzez dotacje (kto dostanie więcej dotacji i dopłat i ma chody ten wygrywa i jego koszty krańcowe mało obchodzą) inni piszą o elastyczności małych gospodarstw (każda elastycznośc ma swoje granice)a ja myślę że czas pokaże... było 7 tłustych lat teraz będzie 7 chudych które zjedzą lata tłuste. Wyścig trwa...ale walka jest bardzo nierówna.

mrówka123, 2015-04-15 08:57:06

Tak u mnie w okolicy część małych gospodarzy przestaje produkować, bo po co; więksi się biją o każdy kawałek łąki. Za dzierżawę płacą dopłaty plus 500 zł za hektar. I żeby to chociaż łąki: kwaśne torfowiska z smiałkiem i sitkorzem. Nie wiem jak jaki w tym widzą interes. Ale jałówek to i owszem o 30 procent podostawiali: w każdej szopie już stoją. A nikt nie wie jaki będzie kolejny rok pod wzgledem urodzaju. Może g..no się zbierze i całość paszy trzeba będzie kupić. A przy tych stadach które teraz są budowane może być to karkołomne przedsięwzięcie.
No i ktoś tu wspomniał o chyba najważniejszej kwestii: o pojemności środowiska: na hektarze nie da się uchować 100 krów, nie mówiąc już o tym jakie to stanowi zagrożenie chociażby dla stanu wód. 20 lat temu w rzeczce nad którą mieszkam było jeszcze mnóstwo ryb chociaż to były czasy kiedy podobno nie dbano o przyrodę. A dziś to tylko czuć gnoiowicę, która spływa z całej okolicy. Ale jak ma być inaczej jak każdy całym rokiem wozi tylko te szamba i wylewa.
Niektórzy uwierzyli w rozwój technologii i w to, ze będą liczyć kasę i coraz mniej robić, ale ja myślę, ze się z tym przeliczą. Najpierw pomoże im w tym cena mleka (zaawansowana technologia kosztuje trochę więcej od wideł, które można sobie samemu zespawać), a następnie odwdzięczy się przeeksploatowana ziemia w której nie będzie już żadnego życia biologicznego i wtedy żadne nawożenie nie pomoże

grzevoo, 2015-04-15 08:20:49

po kiego grzyby niektórzy swoje mądrości tu wylewają, o ekonomii zero pojęcia, w (...) byli, nawóz widzieli, coś przy piwie pomądrowali. Istnieje coś takiego jak koszt krańcowy. Jak ktoś wie, to przyzna mi rację, Nie wiem, jak duże byłoby przedsiębiorstwo, to przy produkcji w zbyt dużej ilości koszty przerastają zyski. Tak samo rolnictwo. Dzisiejsze gospodarstwa to przedsiębiorstwa, tylko inaczej się nazywają. Obracają dużą kasą. Kupują hurtowo, zaciągają kredyty na rozwój, korzystają z programów, komputeryzacji. Ale nikt w nieskończoność nie da rady produkować, bo w pewnym momencie koszty przerosną zysk. Taki delikwent będzie musiał dobudować oborę, wyposażyć, zatrudnić ludzi do obsługi, dokupić pola lub wydzierżawić. I nie ma bata, że upcha 100 szt. w oborze dla 50. Albo choroby wejdą albo inspektorat z armirem zrobią porządek z cwaniaczkiem. Trochę ekonomii nie zaszkodzi. Ale takie mamy społeczeństwo, ze jak siada się do stołu to każdy fachowiec, a szczególnie debile rolnicy - na podstawie obserwacji w mojej rodzinie. I zrozumcie, że jak nic wspólni nie zadziałacie, to mniejsi padną a więksi w ich miejsce będą produkować kilka razy więcej, To doprowadzi do tego, że ceny jeszcze bardziej spadną.

Grigorij, 2015-04-15 08:09:41

To że mleko potanieje to żadna nowość , pytanie tylko o ile ??? czytając fora mleczarzy to domyślam się że o połowę , każdemu się maja jałówki cielić w kwietniu i prawie każdy nie mógł się doczekać 1 kwietnia żeby kwoty znieśli . Oby tylko wszyscy nie płakali od tego zniesienia kwot .
dlaczego mleko w mlekomacie jest po 3 zł ??????? bo się musi mlekomat zamortyzować ha ha ha do tego trzeba jeszcze pod niego iść i póżniej butelkę umyć , taki interes to ja pierdo..... mi nawet mleka z worka lepiej smakuje jak prosto od krowy .
A tym co tak bajki opowiadają o dostawieniu do 50 krów następnych 50 szt. przypominam że krowie trzeba dać żreć , a ci farmerzy w większości za pole płacą kosmiczne ceny a za dzierżawę niekiedy więcej jak na polu urośnie bo im ciągle paszy brakuje a nie wpadli na pomysł że lepiej krowe sprzedać

aa, 2015-04-15 07:52:21

GOSPODARSTWA ROLNEGO NIE ODDTWORZYSZ SZYBKO JAK ZAKOŃCZYSZ TO NA STAŁE BYDŁO DROGIE A KROWA ROSŚNIE DWA LATA TRZEBA PRZECZEKAĆ TEN ROK KTO WYTRZYMA TO ZOSTANIE BĘDĄ DRSTYCZNE SPADKI CEN OGROMNE ZAWIROWANIA NIE DAJCIE SIĘ OGŁUPIEĆ I PRZESTAWIĆ NA INĄ PRODUKCJE

rolno, 2015-04-15 06:14:01

Kochani PISAŁEM ROK TEMU ŻE W ROLNICTWIE BĘDZIE ZAPAŚĆ I CO ? Duże gospodarstwa ponoszą olbrzymie nakłady jak będą mieć mleko za 1 litr 0,90 groszy to dostaną szału i dojdzie do rewolucji w Polsce .Mają zobowiązania względem ARIMR i kredyty .Na dodatek oby pokazać jaki wzorowy rolnik duże nakłady do produkcji bo kto dziś sianem będzie karmił bydło ,ekologia to staro typowe wstyd .Produkują na ilość krowy wymiona po psute ,karmione nie ekologicznie oby ilość jest nad produkcja .Małe gospodarstwa wegetują ale kto będzie chciał to produkował będzie bo nie ma obciążeni jak duży .MLEKO W NASZEJ WIOSCE OD DAWNA JEST NAJTANISZE W POLSCE ZA 1 LITR 0,90 GROSZY I DALEJ ROLNICY MLEKO SPRZEDAJĄ Borzęcin Robert .Gr.Powiat Brzesko Małopolska

rolno, 2015-04-15 06:05:54BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

mieto35

Mój rzepak Rohan na dzień dzisiejszy wygląda tak  A pszenica Hondia tak

men2face

  Moj SUNDANCE stan na dzis