PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Skoro maja wodę i deszczownie to odpowiedziałeś już sam sobie na swoje pytanie w niedziele na obiad do znajomych a nie do kościoła modlić się o deszcz, a co do mocznika przeczytaj ulotkę np mocna 22 lub 21 z Wipaszu ok 20 % BO w tej paszy pochodzi z mocznika a że Białko jest najdroższym składnikiem (czytaj zamiennik) czyli N z mocznika jest w tym wypadku najtańszym z możliwych źródeł N do oznaczenia (bo w paszy nie oznaczasz zawartości białka na podstawie białka tylko na podstawie zawartości N azotu) wjęc wracając do punktu wyjścia jesteś robiony w chu ja tylko trzeba cię najpierw artykułem odpowiednio przygotować, edukacja rolników już dawno przestała być moim problemem pozdo 300 }:) czwarta trawa się zieleni, kiszonka z pierwszego pokosu silos otwarty tydzien temu 21% BO

Lewar, 2015-07-30 10:17:18

dodaje mocznik do paszowozu delikatnie aby dobrze sie wymieszał. wydajność 11846. upadków wcale nie mam wiecej niz wcześniej. takie wasze pierdo*enie

mleczny, 2015-07-29 13:00:51

Lewar, ja nie pytam czy hol deszczownie majo:)


Przeczytajcie jeszcze raz. Licznik należy traktować jako dodatek, nie zamiennik. U dorosłego bydła. W przypadku żywienia opartego i kuku.

Pierdolicie. W życiu są różne sytuacje. I trzeba reagować.
W Polsce tyle ludzi ginie w wypadkach samochodów. Nie wsiadajcie do auta

arszczecin, 2015-07-29 12:03:36

moim zdaniem autor nie traktuje o bydle mlecznym, stąd warto powstrzymać się od niepochlebnych komentarzy w jego kierunku bez zapoznania się z tekstem; swoją drogą nie wiedziałem, iż chrzczone są już same pasze, mleko owszem (tłuszcz roślinny + białko)

kissmy..., 2015-07-29 11:33:56

U nas jeden próbował z mocznikiem, skutki opłakane kilka sztuk padło.

olo, 2015-07-29 09:01:00

rola.wet nie generalizujmy, nie wszyscy zootechnicy są ograniczeni... ;) a dla autora gratulacje, takie bzdury w artykule do wyczyn - nawet, jak na ten portal.

ruda, 2015-07-29 07:39:48

Balk Fryzja }:)Jaka susza wodę mozesz pompować dzień i noc :) wiosna była zimna kukurydza zaczyna dopiero kwitnąć - 2- 3 tygodnie wegetacji ale i tak 5 pokosów trawy będzie zależy jak jesień może uda się 6 zrobić ale 5 pokosów to już 100 % kiszonki. Taniego białka szukasz ?? chłopie drogi zadzwoń do Sowula on ci powie gdzie białka w trawie szukać a nie igły w stogu Sana czy Wipaszu

Lewar, 2015-07-29 02:28:53

Hodowcy mądrzejsi od autora. Jest takie przysłowie o uczącym innych Marcinie.
W czasach słusznie minionych gdy w PGR był ciągły deficyt białka towarzysze postulowali podaż mocznika jako zamiennik białka. Wynikało to z nieznajomości skomplikowanych procesów metabolicznych przemian azotowych u krów mlecznych, i znajomości doświadczenia Virtanena który uzyskał 4200 kg mleka od krowy stosując w żywieniu azotowym wyłącznie związki niebiałkowe, ale który nie informował że krowa ta w żywieniu klasycznym dawała więcej mleka.
Podaż mocznika krowom mlecznym skutkuje obniżką mleczności, hipomagnezemią, gwałtownym uwalnianie amoniaku w żwaczu bez możliwości jego pełnego wykorzystania przez mikroflorę co prowadzi do zatruć, obciążenia wątroby detoksykującej amoniak krążący we krwi co niesie następstwa znamienne dla wszelkiej hepatopatii, w interesującym nas przypadku upośledzenie rozrodu. Reasumując nie warta skórka wyprawki, zaś rację ma pan Lewar że mocznik jest interesem dla nierzetelnych producentów pasz.
W takim przypadku hodowca czytając bałamutne teksty autora może zastosować dodatkowo mocznik nie wiedząc że już jest on obecny w stosowanej tzw paszy treściwej.
Sumowanie dawek to gwarantowane zatrucie.
Nie będę wspominać o trudnościach w prawidłowym wymieszaniu . Jako doświadczony lekarz weterynarii mam w pamięci leczenie zatruć stad w taki sposób "żywionych" w latach 70-tych.
Oczywiście dokonywano prób zwiększenia bezpieczeństwa podaży mocznika poprzez spowolnienie jego rozkładu w żwaczu, ale nie metodami przedstawianymi przez pożal się Boże autora. Takimi metodami (sam uczestniczyłem w ich opracowywaniu) są ekstrudowanie kukurydzy z mocznikiem , albo stosowanie fosforanu mocznika.
Kończąc mogę stwierdzić że sybstytuowanie białka mocznikiem można ostrożnie stosować w żywieniu dorosłego bydła opasowego a w żadnym wypadku krów mlecznych.
A do autora- najpierw ucz się sam, a potem nauczaj innych. Procesy metaboliczne i patofizjologia krów mlecznych to jak widać za trudne zagadnienie dla zootechnika.

rola.wet@mail.com, 2015-07-28 21:46:28

Lawar, ty lepiej powiedz czy szusza dotknęła te niderlandy czy nie?
Daleko jesteś od dortmundu?

Arszczecin, 2015-07-28 19:34:17

Sano Wipasz gównojady tylko to sprzedają a pelikany łykają śruta rzepakowa drożeje, soja droga, a 21 % BO trzeba z czegoś umieszać i sprzedać za 1300 zł za tonę, ale najpierw trzeba chłopa ogłupić a najlepiej młodego rolnika pozdro 300, czwarta trawa za dwa tygodnie do koszenia }:)

Lewar, 2015-07-28 18:51:14

Od biedy moszna. Do stowki

Arszczecin, 2015-07-28 17:18:59

a czy mocznik można w ogóle zadawać krowom mlecznym?

kissmy..., 2015-07-28 17:12:19

za taki artykuł autor powinien dostać bana na tym serwisie. Kto o zdrowych zmysłach da mlecznym krowom 150 gram mocznika. 100 gram juz jest przegieciem.

statek, 2015-07-28 15:30:00BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Gdynia rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

arszczecin

takie tam w ogórdku stare, ale ciekawe  

Marecki

Dokładnie. Ciepło w buty im się robi i próbują straszeniem, albo zaproszeniem na członka. A ja już kiedyś mówiłem, że członka z...