PARTNERZY PORTALU partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Czy jest to aż tak trudne do zrozumienia dla zootechników że podaż tłuszczu ,nawet chronionego polepszy tylko bilans energetyczny "na papierze",nie przynosząc korzyści ,a nawet pogarszając status metaboliczny mlecznicy.
Z racji dużej produkcji mleka, gdzie momentem krytycznym jest ilość glukozy niezbędnej do transformacji w laktozę której poziom w mleku jest gatunkowo stały zwierzę MUSI tę glukozę pozyskać z paszy lub z własnych tkanek czemu służy lipoliza dająca glicerol jako prekursor glukozy.Pozostają wówczas WKT które muszą być spalone w cyklu Krebsa co przy niedoborze kwasu propionowego zachodzi tylko częściowo skutkując lipemią a nawet ketonemią.
W efekcie mamy obciążoną wątrobę a dalej ketozę.
Tym samym podaż tłuszczu jest przeciwskuteczna dla krowy , gdyż nie zwiększa istotnie ilości prekursorów glukozy za to zwiększa istotnie ilość WKT których już i tak krowa nie suplementowana w tym okresie propionianami lub glikolem nie jest w stanie spalić.
Próbując uczyć hodowców należy najpierw poznać szlaki metaboliczne aby zrozumieć jakie przemiany zachodzą przy produkcji mleka, bo podaż energii w tłuszczu to nie to samo co podaż energii w jej glukoplastycznych nośnikach. Energia w tłuszczu może i jest wskazana przy żywieniu opasów (a na pewno w żywieniu monogastryków) ALE NIE w żywieniu mlecznic!
Ponadto gdy pisze się o tym zagadnieniu niezbędne jest przypomnienie o konieczności suplementacji cobalaminą lub solami kobaltu niezbędnego dla wytworzenia witaminy b12,będącej kofaktorem opisanych wyżej przemian, co w efekcie polepszy bilans energetyczny bez egzogennego tłuszczu gdyż pozwoli na pełne spalenie AcCo A bez negatywnych skutków.
Warto przy omawianiu zagadnień energetycznych wspomnieć o roli fosforu i magnezu dla polepszenia bilansu.
Powyższe uwagi piszę jako wieloletni lekarz weterynarii, specjalista i żywieniowiec leczący stado i widzący że opisane wyżej mechanizmy są niezrozumiałe dla tzw doradców.

rola.wet@mail.com, 2015-11-16 19:20:16BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

Udało mi się popryskać borem + Mo i mikro Jak choć 50% wchłonie to będzie OK

jarki

Może być problem bo to mały region Gdyby tak powiedzmy Bawaria się zbuntowała Czy jakiś znaczący region we Francji to byłoby coś Maluśkich jakoś...

Marecki

Jakie dajecie propozycje na jutrzejszy zjazd baranów w sprawie ceta? Liczę na to, że Walonia zostanie przy swoim, a kanadyjski premierek niech...