PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Czy jest to aż tak trudne do zrozumienia dla zootechników że podaż tłuszczu ,nawet chronionego polepszy tylko bilans energetyczny "na papierze",nie przynosząc korzyści ,a nawet pogarszając status metaboliczny mlecznicy.
Z racji dużej produkcji mleka, gdzie momentem krytycznym jest ilość glukozy niezbędnej do transformacji w laktozę której poziom w mleku jest gatunkowo stały zwierzę MUSI tę glukozę pozyskać z paszy lub z własnych tkanek czemu służy lipoliza dająca glicerol jako prekursor glukozy.Pozostają wówczas WKT które muszą być spalone w cyklu Krebsa co przy niedoborze kwasu propionowego zachodzi tylko częściowo skutkując lipemią a nawet ketonemią.
W efekcie mamy obciążoną wątrobę a dalej ketozę.
Tym samym podaż tłuszczu jest przeciwskuteczna dla krowy , gdyż nie zwiększa istotnie ilości prekursorów glukozy za to zwiększa istotnie ilość WKT których już i tak krowa nie suplementowana w tym okresie propionianami lub glikolem nie jest w stanie spalić.
Próbując uczyć hodowców należy najpierw poznać szlaki metaboliczne aby zrozumieć jakie przemiany zachodzą przy produkcji mleka, bo podaż energii w tłuszczu to nie to samo co podaż energii w jej glukoplastycznych nośnikach. Energia w tłuszczu może i jest wskazana przy żywieniu opasów (a na pewno w żywieniu monogastryków) ALE NIE w żywieniu mlecznic!
Ponadto gdy pisze się o tym zagadnieniu niezbędne jest przypomnienie o konieczności suplementacji cobalaminą lub solami kobaltu niezbędnego dla wytworzenia witaminy b12,będącej kofaktorem opisanych wyżej przemian, co w efekcie polepszy bilans energetyczny bez egzogennego tłuszczu gdyż pozwoli na pełne spalenie AcCo A bez negatywnych skutków.
Warto przy omawianiu zagadnień energetycznych wspomnieć o roli fosforu i magnezu dla polepszenia bilansu.
Powyższe uwagi piszę jako wieloletni lekarz weterynarii, specjalista i żywieniowiec leczący stado i widzący że opisane wyżej mechanizmy są niezrozumiałe dla tzw doradców.

rola.wet@mail.com, 2015-11-16 19:20:16BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Poznań rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wągrowiec rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Wągrowiec rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Wapno rynek komercyjny - lokale do wynajęcia

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

maslak88

To @Pałuczanin81 miałeś racje, pytałem się swojego dostawcy śor to powiedział że ma obowiązywać, a w zasadzie to już obowiązuje bo od 1 stycznia...

jarki

Tak wszelaka  mała energetyka jest wskazana pod warunkiem że się opłaca Mówię tu o opłacalności bez dotacji=korupcji