PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Opodatkować wszystkie budynki gospodarstwa jak działalność usługową.
Zabrać dopłaty i KRUS i już...

Zootechnik z Wielkopolski, 2015-12-07 15:39:21

Dla wielu taki tucz to jedyna droga do przetrawia. W banku do oddania + firmie paszowej do oddania bo przez ostatni rok 3x dokładka do tucznika i albo licytacja albo dogadanie się z wierzycielami i tucz z gwarancją że po raz kolejny nie dołoży. Znam bardzo wielu dobrych rolników z takimi problemami. Uważam że niech Ci wszyscy mądrzy specjaliści pomyslą nad stworzeniem warunków opłacalności produkcji rolniczej i zahamowaniem wwożenia różnego rodzaju "odpadów z zagranicznych ubojni " z czego kiełbasy nawet pies nie chce. Ponad to należało by sprawdzić ile kiełbasy jest w kiełbasie , ile szynki w szynce itd. ile jest chemii.
Tak się składa że znam wielu rolników którzy współpracują z różnymi firmami oferującymi różnego rodzaju formy współpracy i jakos nie przypominam sobie żeby ktoś chciał by wracać do podejmowania ryzyka czy zarobi albo zastanawiać się ile dołoży i co robić dalej. Z tuczami to tak jak z każdą inną pracą. Każdy podejmuję sam decyzję czy isć pracować na etat czy wziąsć sprawy w swoje ręce i otworzyć własny biznes - tylko jaki ?! O to jest pytanie!!
WOLNOSĆ TOMU W SWOIM DOMKU !!!!

waldi1965, 2015-12-04 18:01:38

Jak będziemy myśle i mówić tylko o wielkich rzeczach (fermach) , to zapomnimy o tych małych ,które były ,są i będą .Bo nie zawsze duże znaczy lepsze już nie jeden się o tym przekonał .Pozwólmy żyć każdemu i miejmy swój styl nie patrząc na innych.To tak do przemyślenia...

OBSERWATOR, 2015-12-04 15:26:35

brawo newe 10/10

naga prawda, 2015-12-04 10:57:50

Po przeczytaniu tego artykułu sam nie wiem czy płakać czy się śmiać. O czym pie.. ci wszyscy pseudo specjaliści od rolnictwa. Teraz nie podoba im się tucz nakładczy a problem zaczął się 25 lat temu kiedy zakłady mięsne zostały wyprzedane za grosze rolnikom min. duńskim i holenderskim. Teraz szukanie rozwiązań w stylu "zlikwidujmy tucz nakładczy to nam się polepszy" jest robieniem wody z mózgu. Po co takie pieprzenie, że tucz nakładczy powoduje wzrost importu prosiąt z Dani i Holandii? Przecież ten import to jest następstwo braku dużych ferm utrzymujących lochy w Polsce. Jeżeli ja widzę, że ludzie budują tuczarnie na 2000 sztuk podzieloną na 3 komory po około 650 stanowisk to taki producent potrzebuje współpracować z fermą utrzymującą co najmniej 500-600 loch żeby mieć równą partię prosiąt do wstawienia. W nowym PROW niby promuje się produkcję prosiąt tylko powiedzcie mi co ministerstwo chce osiągnąć dając dotację na budowę chlewni na 100 czy nawet na 200 loch (na więcej niestarczy tych pieniędzy)? Niestety bardzo gorzka prawda jest taka, że właśnie te fermy prawdopodobnie jako pierwsze staną się nie rentowne. Dlaczego? Dlatego, że będą produkowały za małe partie równych prosiąt żeby je sprzedać z zyskiem a jednocześnie prawdopodobnie nie będzie ich stać na wejście w cykl zamknięty czyli wybudować tuczarnie. Tym którzy jeszcze wierzą w takie cuda że można godnie żyć z małej produkcji radzę przejechać się do Niemiec, Dani, Holandii itp. Jak ktoś znajdzie tam producenta prosiąt utrzymującego się ze stada 100 loch bez dodatkowych dochodów to gratuluję. Nie chodzi o to, że jestem przeciwny małym gospodarstwom. Chodzi o to że na świecie presja na tanią żywność jest tak ogromna że ani Pan Jurgiel, ani Ardanowski ani Sawicki nie są w stanie nic z tym zrobić więc niech nie mydlą ludziom oczu, że wyrównają małym dochody w postaci dopłat bo Unia też od dotowania powoli będzie odchodzić.
Ostatnio czytałem statystyki dotyczące gospodarstw w USA. Średnia powierzchnia gospodarstwa coś koło 180 ha ale nie to jest najciekawsze. Najlepsze jest to, że tylko około 10% właścicieli gospodarstw jest w stanie utrzymać się tylko z rolnictwa a dla około 60% właścicieli gospodarstw dochód z działalności rolniczej stanowi mniej niż 25 % dochodu uzyskiwanego w roku. To tak do przemyślenia...

Luka, 2015-12-04 10:50:19

Kiszczak i Jaruzel na tamtym swiecie, Angela walczy o przetrwanie, Putin ma swoje problemy, Tusk w Brukseli a Bolek plynie motorowka do Szwecji. Geremek, Kuron i Mazowiecki nie odpowiadaja na apele, a co moze zrobic sam Michnik?
Wali sie bydlakom na glowe ich zgnila Magdalenka, okragly stol sie kiwa - nie bedzie "nocnej zmiany", nie bedzie "bledu pilota", teraz bedzie tylko sledztwo, proces i kara.

newe, 2015-12-04 10:09:10

w Danii mają dopłatę z ministerstwa środowiska do każdego sprzedanego prosiaka za granicę, tłumaczą to tym że wtedy mniej gnojówki mają i to chroni ich przenawożone ziemie, także z nimi nie wygramy, za 15 lat będą jedynymi producentami prosiaka w Europie, wtedy ceny wywindują

rex, 2015-12-03 23:43:15

Czyżby "parobki" kontraktowe miały przejść na ZUS z wsteczną datą - mają stracha.
A co na to ich ulubienica mamona. Niestety koledzy rolnicy te pieniądze strasznie smierdzą i dosłownie i w przenośni.

tata, 2015-12-03 22:49:04

Sawickim juz siem CBA interesuje?

naga prawda, 2015-12-03 21:55:18

kto jest pazerny na KRUS za to zapłaci miastowe juz wiedza jak rolujecie miasto,świnki tanie?mleko tanie?,zboze też bedzie tanie, powoli do pracy na etat na 12 godzin dziennie a nie w zime spac do południa no i ZUS zapłacić i 1200 na ręke na koniec miesiaca

buda od psa, 2015-12-03 21:53:37

Czego tu zazdrościć też mi zarobek 30 pewne parobek u siebie w pizdu z tą Paulina

Rolnik wlkp, 2015-12-03 21:47:22

Wystarczy podłączyć wąż do hydrantu i można za darmo podlać całe hektary upraw. Skutek jest jednak taki, że krany w domach są suche, a później zamiast wody leci z nich brązowa ciecz.

W miniony weekend na brak wody i pracę wodociągu skarżyli się mieszkańcy Murzynna i Klepar. - Już po południu zauważyłam, że jest słabe ciśnienie. Później było jeszcze gorzej, bo z kranu dobiegały dziwne dźwięki i zamiast czystej wody płynął cienki strumień brunatnej cieczy, aż w końcu woda w ogóle przestała lecieć - narzeka mieszkanka Murzynna.

Przyczyną suszy w kranach nie była jednak awaria wodociągu, jak początkowo podejrzewano. Kiedy pracownicy „komunalki” przyjechali na miejsce, by sprawdzić, dlaczego urządzenia w stacji wodociągów nie pracują prawidłowo, bardzo szybko odkryli, że nastąpił duży pobór wody z hydrantu.

- Nie tylko kradziona woda powoduje ogromne straty dla naszego przedsiębiorstwa, ale też ludzie muszą przyjeżdżać po godzinach pracy i usuwać skutki nielegalnego poboru. Trzeba przepłukać sieć, a i tak jeszcze przez kolejne dwa, trzy dni z kranów leci brudna woda, co jest spowodowane zerwaniem osadu, który się wtrąca - wyjaśnia dyrektor Przedsiębiorstwa Komunalnego, Adam Straszyński.

Pracownicy wodociągów nie mają wątpliwości, kto kradnie wodę w tak dużych ilościach.

- Mieszkańcy gniewkowskich bloków, jeśli podkradają wodę, to po kropelce. Na wsiach nikt nie bawi się w takie zabiegi, bo wystarczy podjechać pod hydrant i w ciągu kilku minut można mieć zapełniony cały beczkowóz. Robią to rolnicy, którzy wykorzystują potem wodę do podlewania upraw przez deszczownie czy do płukania maszyn po opryskach - twierdzi jeden z pracowników gniewkowskich wodociągów.

stopzłodziejstwu, 2015-12-03 21:44:50

A i osoby które myślą ze maja kilka świnek i ba w ich mniemaniu to nawet kilkadziesiąt to juz dużo hahah niech nie wyobrażają sobie kokosów które da im obecna wladza! Musicie wiedzieć ze rzad mamy PROAMEEYKANSKI i to taki którego w Polsce jeszcze nie bylo! A tucz uslugo to gluwnie kapital za oceanu... Big farm welcome ! A i dzięki bazom uda w Polsce na poprawę relacji z największym rynkiem zbytu nie ma co liczyć.zachecam do obserwacji i przebranzowienia sie ... Tradycyjny chow świń odejdzie do lamusa...

inwestor, 2015-12-03 21:04:35

Zazdrość przemawia przez ludzi którzy chcą likwidacji takiego sposobu. Pazerni, jak świnia byłą po 6 złotych to się śmiali, że dali się wciągnąć inni w tucz kontraktowy a teraz role się odwróciły. Każdy inwestuje swoją kasę i jego sprawa ile chce z tego zarobić.

A w dodatku kij ma dwa końce. Pan Ajchler oburzony bo sam jako prezes RSP produkuje prosięta i mu sprzedaż spada a pewnie chciałby więcej zarobić bo może nowe Porsche Cayenne by się przydało.

franek, 2015-12-03 19:40:05

W końcu ktoś dostrzegł czubek góry lodowej ,omijania prawa przez firmy prowadzące tucz nakład czy.Ją bym chciał by te firmy podzieliły się z wszystkimi tajemnicą w jaki sposób można zarabiać na świnkach .Hoduje trzodę za własne pieniądze i ledwo wiąże koniec z końcem,sam przy nich pracuje, a On zatrudniają plejade ludzi którym trzeba dobrze zapłacić.
Każdy kto wykonuje usługę musi płacić podatek , a dlaczego nikt za to się nie weżnie‼

Hobysta, 2015-12-03 19:22:00BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

lokizom

Molibden, cynk, miedź i żelazo na koniec fazy pakowania(conajmniej tydzień przed kwitnieniem). Mangan, bor na początku fazy pakowania i...

lokizom

Lekko ponad 2mm, przemiescil się troszkę rsm?