PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

Panie Leśny tu jest informacje świadcząca że na temat zachowania się dzików szkodników w puszczy i ich chorób czyli Afrykańskiego Pomoru Dzików dzików wie pan tyle ile ja o chorobach kolczatek australijskich. Nic- zero wiedzy.
https://www.wetgiw.gov.pl/694---kategoria_komunikaty-prasowe-i-aktualnosci---glowny-lekarz-weterynarii-informuje-o-potwierdzeniu-wystapienia-osiemdziesiatego-i-osiemdziesiatego-pierwszego-przypadku-afrykanskiego-pomoru-swin
Dziki w puszczy chorują i będą siały tę chorobę na cały kraj. Tu już strzelanie sportowe nic nie pomoże. Tu trzeba dziki wyleczyć. Jedyne lekarstwo to niestety żelazo podane dogłowowo lub na komorę. Innego lekarstwa do dzisiaj nie wynaleziono. Prewencja- której w czas nie zastosowano albo utylizacja.

rolnik podlaski, 2015-12-28 07:54:22

Panie Leśny, powtarza się pan. Zadałem proste pytania.Potrafi pan na nie odpowiedzieć?

rolnik podlaski, 2015-12-22 23:18:16

Za wzrost populacji dzików odpowiedzialni są w dużej mierze myśliwi, którzy nawet teraz, mimo ASF, w wielu miejscach je dokarmiają. Dotyczy to i Puszczy i innych części regionu. Co do odstrzałów w Białowieskim PN - nie ma to najmniejszego sensu, bo spowoduje to tylko skutki odwrotne - rozproszenie i migracje watah na tereny rolnicze, a zwolnione miejsce mogą zająć dziki z Białorusi. Park Narodowy otoczony jest szerokim kordonem lasów gospodarczych, w których populacja dzików jest trzymana w ryzach i kontrolowana. Można sprawdzić w Nadleśnictwach Hajnówka i Browsk, ile dzików odstrzelono i i ile stwierdzono zarażonych, i jak to się ma do innych okolic. Najlepiej, gdyby dziki siedziały w głębi Puszczy, nie powinny być wyganiane na pola przez wzmożony odstrzał, ani tym bardziej jeszcze dodatkowo zanęcane kukurydzą do opuszczania lasu.

Leśny, 2015-12-17 22:16:16

Panie Leśny, czy odda Pan pan swoje stanowisko pracy z którego Pan się utrzymuje jeśli okaże się że choroba w Lasach białowieskich się powtórzy? i rozprzestrzeni. Czy jest Pan pewien? Czy to taka pewność jak ta że ASF dzików nie miał rozprzestrzenić się poza strefę czerwoną. Rozprzestrzenił się,i wlazł w las pierwotny gdzie staraniem naukowców populacja dzika szkodnika polnego chronionego w lesie rozrosłą się ponad stan. Pierwotny las to taki w którym pierwotni myśliwi byli.I dzików szkodników było tam jak na lekarstwo - zdrowych bez ASF, Bo jak tylko trochę się namnożyły to je pierwotni myśliwi upolowali. W Białowieży zawsze dzików było jak na lekarstwo. Ten inwazyjny gatunek został namnożony przez myśliwych i naukowców którzy z dzików żyją. Teraz biorą pieniądze za badania jak ASF dzików rozprzestrzenia się po Polsce. A gospodarka cierpi. Rolnicy z terenów czerwonych też pójdą do odstrzału- sportowego?. Bo się komuś w pierwotnym lesie dzika świnia spodobała. No chyba że wszystkim rolnikom ze strefy którym świnie zlikwidowano i nadal się będzie likwidować etaty konserwatorów przyrody zostaną przyznane, a pracownikom których oni zatrudniają etaty ich zastępców. Tylko kasy brak na te etaty a produkcję się niszczy. Z podatków żyje kraj a nie z dzików.

rolnik podlaski, 2015-12-17 10:42:45

Wyssane z palca. Skutki odstrzału w Białowieskim PN byłyby bardzo szkodliwe i odwrotne od zamierzonych. Spowodowałoby to tylko migrację dzików poza Puszczę. Obszar BPN nie przylega do terenów rolniczych. Jest otoczony szerokim buforem lasów gospodarczych, w których prowadzona jest rygorystyczna gospodarka łowiecka. To samo dotyczy obszarów rolnych wokół Puszczy. Wszystkie dziki padłe i odstrzelone są badane pod kątem ASF. Nie stwierdzono żadnego niebezpieczeństwa rozprzestrzeniania się choroby ani w Puszczy, ani w jej otoczeniu. Ktoś tu najwyraźniej ma wielką ochotę by sobie sportowo postrzelać w pierwotnych lasach.

Leśny, 2015-12-16 10:21:38

Moim skromnym zdaniem Państwo powinno zezwolić na tego typu polowanie:
https://www.youtube.com/watch?v=fFdCPbcItuM
Jeden dzień lotu i problem dzików załatwiony na jakiś czas póki znów się nie rozmnożą bądź przesiedlą z innego miejsca.

AgroEkspert, 2015-12-13 21:30:47

o tym wiadomo było już prawie rok temu. Naukowcy znają lekarstwo, wiedzą że dzika trzeba odstrzelić albo się od niego odgrodzić. minuta 25
https://www.youtube.com/watch?v=I-E--nCupl8
ale tego nie zrobiono. minuta 29,31 powyższego.
W związku z czym mamy to co mamy czyli ASF dzika w parku narodowym. A wystarczyło go odstrzelić w strefie czerwonej aby go nie wpuścić do Białowieży. Bez rewolucyjnych działań nigdy już nie będziemy mieli eksportu wieprzowiny na rynki trzecie. A może i na europejskie jeśli zaraza rozejdzie się po Polsce.
Sardynia zwalcza ASF podobnie jak my. Nic a tym zakresie nie robi. Taki stan trwa już tam kilkadziesiąt lat. U nas mijają właśnie 2 lata.

rolnik podlaski, 2015-12-13 15:40:20BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale do wynajęcia
    • Warszawa rynek komercyjny - lokale na sprzedaż

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

przem

Dr Szczepaniak również o borze wspominał w tym roku w zimie co tylko potwierdziło tezę "tabelki" to będzie drugi rok co...

przem

ja patrze na "mlecza"  wtedy jest idealny termin, u mnie wypada zawsze w okolicach 15 kwietnia ale mam znajomego co sieje w...