PARTNERZY PORTALU
partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl partner portalu farmer.pl

KOMENTARZE DO TEKSTU:

olo22,

BRAWO, BRAWO, BRAWO.
Takiej opinii chłopy nie chcą słuchać i dlatego buczą. Kole ich w oczy. Przepraszam się chłopy tylko obszarnicy i wyzyskiwacze, bo takimi są. Gonić ten bandytyzm. Prawdziwy rolnik ma swoja klasę. olo22 nie przegadasz ich piania. Teraz to oni chcą się czuć jak feudałowie - leżeć, rozkazywać a przede wszystkim nie robić nic i tylko narzekać, że mało, żę źle, że to i owo.

lasek, 2016-07-01 10:49:47

Olo22 żal mi ciebie chłopie, sam sobie dokarmiaj ptaszki jak tak Ci ich żal a na koniec niech Ci one jeszcze na głowę narobią

Anka , 2016-01-15 12:21:52

@Walenty, 2016-01-05 13:02:14 chodzi o to, że w przypadku różnicy zdań w zakresie wyceny szkód nikt nie powinien być sędzią we własnej sprawie. Potrzebny jest ktoś postronny, kto zna się na wycenie szkód i nie ma interesu w rozstrzyganiu sporu na korzyść jednej ze stron. Jedną z opcji jest ubezpieczenie i rzeczoznawca ubezpieczeniowy, inną inspektor z WOŚ UW i tak w razie braku porozumienia sprawy rozstrzyga sąd.

olo22, 2016-01-06 12:02:45

OLO, tak rozbudowane koszty wyceny i likwidacji szkód obciążą myśliwych i budżet. Czy to będzie korzystne ze społecznego punktu widzenia? Rolnicy dostaną tylko część z tej kwoty równą tej którą otrzymywali dotychczas. O co więc chodzi z tą zmianą?

Walenty, 2016-01-05 13:02:14

Olo, też ci poradzę, żebyś skrzyknął chłopów z 3000 ha i będzie jak powinno być.

Walenty, 2016-01-05 09:37:04

arszczecin. to raczej Ty nie widzisz różnicy pomiędzy "gospodarowaniem" a "przedsiębraniem". To drugie oznacza płacenie VAT, ZUS, PIT lub CIT. Już niedługo tylko małorolni beda od tego zwolnieni. Zobaczysz jaki to miód to "przedsiębranie". Generalnie, dyskusja w temacie braku przepisów na temat odszkodowań łowieckich staje się bezprzedmiotowa bo już są przygotowane nowe rozwiązania, w zasadzie rodem z PRL-u szkody wypłaca wojewoda i rozlicza się z dzierżawcami obwodów łowieckich. Ja bym poszedł jeszcze dalej i wprowadził obowiązkowe ubezpieczenie upraw rolnych od szkód łowieckich i zlecił szacowanie szkód inspektorom ubezpieczeniowym. I tu masz miejsce na "przedsiębranie" bo wliczysz sobie koszty szacowania i straty do kosztów uzyskania przychodów i odliczysz od podatku.

olo22, 2016-01-04 20:52:50

Cały twój problem polega na tym że nie rozrozniasz gospodarowania od przedsiebrania.

arszczecin , 2016-01-04 16:46:35

arszczecin - nie wiesz ? Mało jeszcze dostajesz dopłat unijnych, kredytów oprocentowanych tak, że przeciętny Polak może tylko pomarzyć, KRUS dziesięć razy mniejszy niż ZUS... itd.itp. a Ty ciągle płaczesz, że słońce świeci, że deszcz pada, że deszcz nie pada, że wiatr wieje, że wiatr nie wieje, że ptaki nad post-PGR-owskimi polami latają i cień robią, że sarny rzepak skubią, że ptaki ziarno wybierają.. i te straszne dziki, nic tylko się pochlastać. Co jeszcze wymyślisz ? Jakie jeszcze nieszczęście ciebie spotka ? Jak ci poniemieckie mienie nie pasuje to oddaj prawowitym właścicielom, w czym masz problem ? Twoi koledzy, "rolnicy z Marszałkowskiej" jakoś nie narzekają, biorą kasę i siedzą cicho a Tobie mało i mało. Jak się czyta takich ludzi to rzeczywiście, można być za prywatyzacją łowiectwa- zostaniesz sam na sam ze szkodami na swoich kilkuset hektarach "lotniska" na których nigdy zwierzyny nie zobaczysz i na wydzierżawienie których nie znajdziesz głupiego bo przez pół roku będzie tam gołe klepisko a potem wyrośnie gąszcz kukurydzy i możesz dzikom soli na ogony nasypać. Na dziki będą polowali myśliwi na dziczych "zimowiskach" a ty będziesz nadal dokarmiał, tylko już całkiem za swoje. Ale, na dzień dzisiejszy aby założyć prywatny obwód łowiecki musisz skrzyknąć właścicieli 3000 hektarów w jednym kawałku a potem dogadać się z nimi na temat czynszu dzierżawnego, podziału zysków z dzierżawy i udziału w kosztach przygotowania obwodu łowieckiego do wydzierżawienia myśliwym, dogadania się z Wojewódzkimi Wydziałami Ochrony Środowiska, PZŁ, sejmikiem województwa i diabli wiedzą z kim jeszcze... zdrowia życzę . Ja jak będę chciał polować to wykupie sobie polowanie "na wszystko" na Białorusi czy Litwie a twoja "Roundup-ową" pustynię będziesz pilnował na własny rachunek. Niemcom dzików tez nie sprzedasz, dosyć maja swoich a nic innego na Twoich włościach nie wyżyje. Poza tym, już teraz możesz sprywatyzować swoje włości- wystarczy, że założysz hodowlę zagrodową jeleni czy danieli i będziesz zbijał kokosy na "bogatych myśliwych", w czym masz problem ?

olo22, 2016-01-04 16:32:52

oj ja biedny nieszczęśliwy muszę płacić za "zimowe dokarmianie zwierzyny".
A kto płaci za wiosnę, lato , jesień?

arszczecin, 2016-01-04 14:48:05

Walenty bajdurzysz. Na dzień dzisiejszy tylko myśliwi płacą z własnej kieszeni. Każdy wyciąga łapę i każdy oczekuje pieniędzy. Obwody łowieckie wydzierżawiane są od władz wojewódzkich za konkretne pieniądze i za to muszą zapłacić myśliwi praktycznie z własnej kieszeni, PZŁ wyciąga łapę po składki od "łebka i haracz od hektara dzierżawionego obwodu "za pośrednictwo", za to też muszą płacić myśliwi z własnej kieszeni. Nikt nie dopłaca po polowań, nawet dostarczanie próbek dziczej krwi do badań weterynaryjnych myśliwi muszą robić za darmochę, obróbka poletek, zimowe dokarmianie zwierzyny, nawet drewno w lesie na ambonę która jest elementem urządzania lasu tez musi być kupione przez koło łowieckie. Do tego odszkodowania itp. itd. Walenty skoro to jest taki biznes to czemu jeszcze nie polujesz ? Tak trudno jest zgłosić się do koła, które płaci ci odszkodowania i zapisać się w szeregi myśliwych ? Będziesz mógł udowodnić światu jak to tanio i lłatwo jest pilnować pola kukurydzy, będziesz miał dziczyznę ile chcesz (o ile zapłacisz za nią cenę jaką płaci najbliższy skup). Wykładasz 10 tysięcy na kursy, staże, pozwolenia, egzaminy, składki i wpisowe, potem jakieś drugie tyle na broń, lunetę, lornetkę i wyposażenie i po roku cała zwierzyna jest Twoja(jak ja sobie upolujesz i za nią zapłacisz). Zatem szable w dłoń i przestań płakać.

olo22, 2016-01-04 14:31:45

Olo kluczysz jak zając, a sprawa jest prosta. Należysz do grupy beneficjentów nacjonalizacji, a ponieważ czas na zmiany, to i w tej kwestii też. Minister Szyszko nie krowa i zdanie może tez zmienić. Koniec z samowolą myśliwych i ignorowaniem interesów właścicieli ziemi. Co do Trybunału, to nie sądzę, żeby nowy skład narażał swój autorytet tylko do jednego człowieka za którym kryją się zwykli obrońcy monopolu i darmowej dziczyzny.

Walenty, 2016-01-04 09:05:43

Jesteście śmieszni panowie rolnicy. Tak prawdę mówiąc patrząc się na wasze pola gdy szacuje się szkody to 80 % zgłoszeń od razu powinna być przez KŁ przekazywane do prokuratury ze zgłoszeniem przestępstwa polegającego na wyłudzeniu, to po pierwsze. Po drugie, nie ma w tym kraju drugiej tak niszczącej środowisko grupy jak wasza, zapraszam do Proboszczowa koło Złotorii, to zobaczycie jak niszczy się środowisko, zasmradza teren w promieniu ok 10 km, No i oczywiście możecie pobrać nauki jak dymać myśliwych na ponad 100 tys rocznie, tylko dlatego że chce się mieć prywatny obwód. Oczywiście nie ponosząc żadnych kosztów, typu dzierżawa, tenuta, podatek i budowa urządzeń łowieckich.

rokitnik, 2016-01-04 07:59:39

ollo 22 Cały temat szkód łowieckich jest bardzo skomplikowany ,bo oprócz myśliwych rolników mamy na głowie jeszcze ARMiR który chętnie zabiera dopłaty rolno-środowiskowe w natura 2000 bo może i lubi .A zagraniczne loby myśliwskie też wtrąca swoje trzy grosze,bo nigdzie nie zapolujesz taniej niż w Polsce .Jeśli Polska chce być demokratycznym państwem prawa to Właściciel Skarb państwa musi płacić za szkody rolnicze i komunikacyjne wyrządzone przez zwierzynę .A dziś to rolnicy karmią zwierzynę myśliwi udają że płacą ,a straty są tak duże że TO się musi zmienić i to szybko .Ryzyko o którym piszesz to nie ryzyko tylko Wykorzystywanie lepiej zorganizowanych tych co się nie chcą się organizować .Czyli jedyna droga Negocjacje ,niepowodzenie ,PROTESTY,i odnowa negocjacje,niepowodzenie PROTESTY.Nie ma innej drogi jeśli chcesz być WOLNYM i SZANOWANYM OBYWATELEM.No to musisz zdobyć szacunek nikt ci go nie da ani go nie kupisz.

oburzony , 2016-01-01 11:38:48

@oburzony , 2015-12-31 19:33:14 spokojnie i bez emocji. Lobby rolnicze powinno podjąć działania mające na celi konsekwentne egzekwowanie prawa łowieckiego. Podstawą działania powinna byś definicja:
"Pojemność łowiska, pojemność żerowa łowiska, pojemność wyżywieniowa łowiska - ustalona, maksymalna liczba osobników poszczególnych gatunków zwierzyny płowej, w danym biotopie, nie powodująca szkód gospodarczych. Przy takim pogłowiu zwierzyna znajduje optymalne warunki bytowania – odpowiednią ilość pokarmu i wystarczająco wiele miejsc na schronienie i rozmnażanie. Pojemność łowiska ustala się w tzw. jednostkach jelenich (j.j.) na 1000 ha. Szkody gospodarcze określa się jako uszkodzenie więcej niż 20% danej biomasy roślinnej"... i jeszcze zasada, że jedna jednostka jelenia odpowiada liczbie 5 dzików. . Czy przyjęcie kryterium 20 procent uszkodzonych upraw spełnia oczekiwania rolników to ... nie wiem, ale czegoś sie trzeba trzymać. Jeżeli szkody łowieckie na określonym terenie np. obwodzie łowieckim, przekraczają 20 procent to Minister Ochrony Środowiska wysyła ostrzeżenie do dzierżawcy obwodu, daje mu max. 2-4 tygodnie na przywrócenie równowagi i zwiększenie wykonania RPŁ a jak plan nie zostanie wykonany to wojewoda automatycznie zarządza odstrzał zastępczy dzików , UW wydaje odstrzał każdenmu chetnemu do polowania za symboliczną złotówkę i dzierżawca ma udostepnic obwoód do przeprowadzenia odstrzału zastępczego lub redukcyjnego. Nie ma co się z myśliwymi w tańcu opier... . Jest umowa to trzeba ją wykonać. Być może konieczna jest weryfikacja "pojemności obwodu" i sprowadzenie populacji dzików do rozsądnej wielkości ale ... to skarb państwa jest właścicielem i dysponentem zwierzy ny łownej w stanie wolny, i to Skarb Państwa powinien ponosić konsekwencje za błędy w szacowaniu pojemności łowiska.

olo22, 2016-01-01 03:12:23

Jeśli minister Szyszko uważa że zwierzyna ma większe prawa jak rolnicy,notoryczne podważanie prawa własności to nic na to nie poradzę.Jedynie masowe protesty rolnicze w tej sprawie mogą coś zmienić bo pisma i skargi to władze mają W GŁĘBOKIM POWAŻANIU.NO i po co było przed wyborami obiecywać zmiany ????

oburzony , 2015-12-31 19:33:14BĄDŹ NA BIEŻĄCO


RYNEK, KONTRAKTY, KOMENTARZE


» WSZYSTKIE WYDARZENIA

EKSPERCI FARMERA

OFERTY

  • GORĄCE OFERTY:

  • GORĄCE OFERTY:

TU KUPISZ FARMERA

FORUM FARMERA

jarki

U nas też zaczynają kwitnąć te kikuty :(   A pszenica kończy krzewienie ale jest "fest" :)

jarki

Kiedy jeszcze siałem jary z wyboru to zwykle 70-80 przedsiewnie Reszta tak do 120-140 (oczywiście łącznie)  Teraz ma DUŻO więcej :D